מחטף של הרגע האחרון? יו"ר הכנסת אישר דיון מיוחד בנושא העברת כספים

ועדת הכספים תכונס כדי לאשר העברות תקציבים משמעותיות למשרדי ממשלה שונים ולרשויות מקומיות, למרות התנגדות האופוזיציה

מחטף של הרגע האחרון? יו"ר הכנסת אישר דיון מיוחד בנושא העברת כספים יו''ר הכנסת מיקי לוי

כלכלת בחירות? מחטף של הרגע האחרון? פחות משבוע לבחירות תכונס היום ועדת הכספים של הכנסת באופן מיוחד וחריג כדי לאשר העברות תקציבים משמעותיות למשרדי ממשלה שונים ולרשויות מקומיות.

על פי הדיווח ב'ישראל היום', העברות תקציבים שכאלה בתקופה בחירות אמורות להיעשות באישור ועדת ההסכמות, ועדה המורכבת מנציגים של הקואליציה והאופוזיציה. אלא שהוועדה לא הגיעה להסכמות, ומכאן שההכרעות לא היו אמורות לעלות לאישורה של ועדת הכספים. למרות זאת, יו"ר הכנסת, מיקי לוי, אישר את העברות התקציב הגדולות בסך של לא פחות מ-2.7 מיליארד שקלים.

בין העברות התקציב ישנם תקציבים חשובים כמו 19 מיליון שקלים לרווחה, 1.6 מיליארד שקלים לביטחון, 105 מיליון שקלים לביטחון פנים, 606 מיליון שקלים לחינוך ואפילו 13.8 מיליארד שקלים לניצולי השואה. גם בצד המתנגד להעברות הכספים אומרים שמדובר בתקציבים חשובים, אך "תקציבים שחיכו כל כך הרבה זמן יכולים לחכות עוד שבוע אחד עד לאחר הבחירות".

גורם המעורב בנושא אומר: "ודאי שבקואליציה יגידו שאלו דברים דחופים, אז איפה הם היו עד עכשיו? מה הדחיפות והאישור החריג הזה, ומאיפה פתאום יש את הכסף לזה? יש ועדת הסכמות, לא הגיעו שם להסכמה ויו"ר הכנסת עובר על המנהל התקין ומעביר איך שבא לו. אם דבר כזה היה קורה בתקופתו של משה גפני כיו"ר ועדת הכספים, המדינה היתה בוערת, כולם היו אומרים סחטנים, גנבים, העברת כספים ברגע האחרון, מחטף, כלכלת בחירות, מה לא".

בסביבתו של יו"ר הכנסת מסבירים כי "כבר שלושה שבועות מתנהל משא ומתן מול הממשלה בעניין הזה. הממשלה הביאה 37 סעיפים, ויו"ר הכנסת אמר שרק מה שחשוב והכרחי יובא לאישור. הממשלה צמצמה את מספר הסעיפים, ויו"ר הכנסת צמצם אותם עוד יותר עד לכדי לעשרה סעיפים בלבד. מדובר בתקציבים חשובים וקריטיים שלא יכולים להמתין", תגובת יו"ר הכנסת.

האינפלציה בישראל בשיא של 14 שנים, מחירי הדיור זינקו ב-20.3% בשנה
הדילמה הגדולה של נתניהו: מי יהיה שר האוצר הבא?
הממשלה אישרה את ההסכם הימי בין ישראל ללבנון
לאחר משא ומתן: הוסכם השכר לעובדי הוראה
ישראל ולבנון הגיעו להסכם על הקו הימי
לראשונה: מדינת ישראל מתיישרת לפי התקן האירופאי בתחום המזון
לכבוד החג: עלייה של 18% בהוצאות האשראי
תוכנית לפיד: להעביר את הסכם הגבול הימי עם לבנון לאישור סודי
פורום הנגב: הממשלה אישרה הקמת מנגנון אזורי
תקדים היסטורי: קורס ראשון של הכשרת חרדים למנהלי עבודה נפתח אתמול