מחקר: עטיית מסכה מפחיתה תסמיני אלרגיה

כך עולה ממחקר שפורסם על ידי רופאים-חוקרים מהמרכז הרפואי לגליל בנהריה ומהפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר-אילן בגליל. ד"ר עמיאל דרור: "חלקיקים קטנים כמו אב...

מחקר: עטיית מסכה מפחיתה תסמיני אלרגיה שניים מעורכי המחקר, ד

כך עולה ממחקר שפורסם על ידי רופאים-חוקרים מהמרכז הרפואי לגליל בנהריה ומהפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר-אילן בגליל. ד"ר עמיאל דרור: "חלקיקים קטנים כמו אבקנים בימי הפריחה באביב, נלכדים בבד של המסכה ומונעים תגובה אלרגית"


מסתבר שעטיית מסכות עשויה לעזור לא רק במאבק נגד נגיף הקורונה, אלא גם בהתמודדות מול תסמיני האלרגיה העונתית, שנפוצים מאוד בתקופת האביב הנוכחית.


מחקר שנערך במרכז הרפואי לגליל, בשיתוף הפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי של אוניברסיטת בר-אילן בגליל, מגלה כי שימוש במסכות עשוי להיות יעיל בסינון אלרגנים נפוצים. מדובר בבשורה של ממש עבור קרוב למיליון אנשים בישראל הסובלים מנזלת אלרגית, ובמיוחד כאלו הסובלים מאבקנים הנכנסים לאף ולפה ומקרדית אבק הבית.


אחד מעורכי המחקר, ד"ר עמיאל דרור, רופא-חוקר במרכז הרפואי לגליל ובפקולטה לרפואה של בר-אילן בגליל, מספר שהמחקר בדק את ההשפעות של עטיית מסכה על חולי אלרגיה עם תסמינים קלים, מתונים וקשים.


"בדקנו אם המסכות שאנו נוהגים לעטות על פנינו בתקופת הקורונה עוזרות לסנן גם חלקיקים אחרים, כמו אלו הגורמים לאלרגיה", הוא מסביר.


"מסתבר שהחלקיקים הללו, כמו אבקנים הנובעים מהפריחה באביב, נלכדים בבד של המסכה ולא נכנסים לקנה הנשימה, ולכן אנו רואים פחות ופחות סימפטומים של אלרגיה, הנפוצים מאוד בחילופי עונות בכלל ובתקופת האביב בפרט".


כחלק מהמחקר השתמשו כ-300 אחים ואחיות במסכות כירורגיות ו/או מסכות N95 בפרק זמן של שבועיים. מהנתונים עולה, כי בפרק זמן זה, יותר מ-60% מהם חוו פחות התעטשויות, נזלת ותחושה של "אף סתום", בעת שהשתמשו במסכות משני הסוגים.


מפילוח הנתונים עולה, כי 40% מהאחים שסובלים מאלרגיה קשה, חוו ירידה בסימפטומים בעת שחבשו את המסכה, וכך לגבי 30% מהאחים הסובלים מאלרגיה מתונה. את השיפור הגדול ביותר חוו משתתפים במחקר הסובלים מאלרגיה קלה, כאשר 54% מהם חשו שיפור בתסמיני האלרגיה בעת עטיית מסכה.

בעקבות המוות מאלרגיה: מנהל היחידה לאלרגיה מציע התמודדות
התפללו: תינוק במצב אנוש לאחר שנחנק בבני ברק
רק 15 רופאים מטפלים בחולי אפילפסיה בכל הארץ
זהירות: גל חום מגיע לארץ
החל ממחר: פטור ממסכות מחוץ למבנים
בן 70 נחנק במהלך מנגל - מצבו קשה
בעקבות קרישי דם: הוקפאו חיסוני הקורונה
אזהרת כלבת: בעלי חיים נגועים בכלבת בצפון
פריצת דרך במאבק למלחמה בסרטן המוח
סיכום חדשות השבת: הכותרות שלא כדאי שתפספסו