ביידן: "נתנו לאפגנים הכול - אבל הם לא היו מוכנים להילחם"

הנשיא האמריקני נאם לאומה על רקע קריסת כוחות הצבא האפגני בקאבול והשתלטות ארגון הטרור האסלאמיסטי על המדינה

ביידן: "נתנו לאפגנים הכול - אבל הם לא היו מוכנים להילחם" נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן

הנטישה וההתנערות מאחריות: נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן נאם הערב (שני) והטיל את האחריות לכיבושי הטליבאן על הצבא וההנהגה האפגניים.

על פי הפרסום ב'ישראל היום', ביידן הדגיש כי הוא עומד מאחורי החלטתו להסיג את כוחות צבא ארצות הברית מהמדינה, אך ציין כי הקריסה הגיעה מהר יותר ממה שהעריכו בוושינגטון. הנשיא הבהיר כי האמריקנים לא ימותו במלחמה שהאפגנים לא מוכנים להילחם בה. "נתנו הכול ושילמנו משכורות, אבל לא היה להם רצון להילחם", אמר.

"אני יודע שההחלטות שלי יתקלו בביקורת אבל לא אעביר את ההחלטה הזו לנשיא אחר ולא אבקש מחיילנו להילחם ללא סוף במלחמת אזרחים של אומה אחרת. אני לא מצטער על ההחלטה לסיים את המלחמה האמריקנית באפגניסטן", אמר ביידן בנאומו.

"בימים הקרובים נפנה אלפי אזרחים אמריקנים מאפגניסטן", הוסיף, "סגרנו בבטחה את השגרירות שלנו והוצאנו את הדיפלומטים מהמדינה. משימתה של ארצות הברית באפגניסטן מעולם לא הייתה אמורה להיות כזו של בניית אומה. ארצות הברית תגן על עצמה בכוח הרסני אם יעלה הצורך. התגובה שלנו תהיה מהירה עם הטליבאן יתקוף את אנשינו. עשינו שגיאות רבות במהלך מלחמתנו באפגניסטן. בימים הקרובים הצבא יסייע לעוד אנשים ובעלי ברית של ארצות הברית לצאת מאפגניסטן".

לדבריו, המלחמה באפגניסטן מלכתחילה לא נועדה כדי לכונן במדינה דמוקרטיה, אלא על מנת למנוע מתקפות טרור על ארצות הברית כפי שאירע בפיגועי ה-11 בספטמבר, כשארגון הטרור אל-קאעידה ביצע מגה פיגועים במגדלי התאומים ובפנטגון. "הרגנו את בן-לאדן לפני עשור. אין לנו צורך בנוכחות קבועה - כדי להילחם בטרור", אמר ביידן.

ביידן אישר: איראנים ששירתו במשמרות המהפכה - יוכלו להיכנס לארה"ב
הותר לפרסום: חוליית טרור נעצרה בטורקיה, חיי קבוצת תיירים ניצלו
פסיקה דרמטית בארה"ב בתחום הנשק: מיליונים נוספים זכאים לרישיון
במעמד שגריר ישראל ורבנים: נחנך מרכז החסד האירופאי בבירת גיאורגיה
אסון ענק באפגניסטן: 955 הרוגים ברעידת אדמה
הטייס שנעצר בארגנטינה - דמות מפתח במשלוחי הנשק האיראניים
"2.2 מיליון יהפכו לנזקקים למזון": האו"ם מזהיר מאסון בלבנון
דיווח: איראן ויתרה על הדרישה להסיר את משמרות המהפכה מארגוני הטרור
צפו: סודות חכמת המזלות וכיצד קשורות המלחמות לכוכבי הלכת
תנועת ה-BDS פרסמה "מפה של הקשרים היהודיים" ועוררה סערה