סיכום חדשות השבת: איראן הודיעה על חידוש שיחות הגרעין

שר החוץ האיראני: שיחות הגרעין עם ארה"ב יחודשו עוד השבוע • עשרות טילים רוסיים שוגרו על מתקני צבא ברחבי אוקראינה

סיכום חדשות השבת: איראן הודיעה על חידוש שיחות הגרעין פצצת אטום, אילוסטרציה

המלחמה באוקראינה: עשרות טילים נורו הלילה (שבת) לעבר מטרות צבאיות ואזרחיות בצפון ומערב אוקראינה, על ידי צבא רוסיה לאחר תקופה ארוכה בה לא נערכו מתקפות טילים בסדר גודל כזה על המדינה. כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

הצבא הרוסי ירה טילי שיוט מכלי שיט בים השחור ומאתרים במחוזות הגבול הדרוים של רוסיה. לפי דיווחים באוקראינה, 30 טילים נורו לעבר אתרים צבאיים במחוז ז'יטומיר. לטענת הרשויות שם, לפחות חייל אחד נהרג ושלושה אזרחים נפצעו ועשרה טילים יורטו על ידי מערכות ההגנה האוויריות של אוקראינה.

גם במחוז צ'רניהיב נרשמה מתקפת טילים גדולה על מתקן האימונים הראשי של חיל הרגלים האוקראיני בעיירה דסנה. הרשויות במקום טענו כי נזק נגרם לתשתית אך לא היו נפגעים בירי. עוד נמסר כי לפחות שניים מהטילים יורטו על ידי מערכות ההגנה האווירית.

בתוך כך, משרד ההגנה הבריטי פרסם דו"ח מקיף לפיו הקרמלין ככל הנראה הדיח מספר גנרלים מתפקידי פיקוד מרכזיים בפלישה לאוקראינה במהלך החודש. על פי הדו"ח, הנשיא פוטין התערב באופן אישי במינויים החדשים לאחר אי שביעות רצון שעלתה מתפקודו של הצבא, במיוחד בחבל דונבאס, שם נרשמה התקדמות אך היא הייתה איטית ובמחיר אבדות גבוה.

אתמול הכריז צבא אוקראינה על נסיגה מהעיר סברודונצק, לאחר 120 ימים של לחימה עיקשת ברחובות המעוז האחרון שנותר לאוקראינה במחוז לוהאנסק. על אף טענות רוסיות לכיתור משמעותי של חיילים אוקראינים ולכניעה המונית, גורמים בחבל דונבאס דיווחו כי הנסיגה הצליחה וכי הכוחות האוקראיניים הצליחו לסגת לעמדות קלות יותר להגנה בעיר ליסיצ'אנסק הסמוכה.

נזקים עצומים כתוצאה מהמלחמה

שר החוץ האיראני, חוסיין אמיר עבדלוליאן, אמר היום (שבת) כי בהמשך לבקשתו של נציב החוץ של האיחוד האירופי, ג'וזף בורל, שיחות הגרעין עם ארה"ב יחודשו עוד השבוע.

קודם לכן צרפת הפצירה באיראן לנצל את ביקורו של נציב החוץ של האיחוד האירופי, ג'וזף בורל, בטהרן על מנת לנסות ולהשיג פריצת דרך במשא ומתן על הסכם גרעין, כשעוד נותר חלון הזדמנויות לכך.

"אנחנו מוכנים להגיע לסיכום על העסקה זו ואנחנו קוראים לאיראן לנצל את ההזדמנות הדיפלומטית הזו כדי לסיים אותה עכשיו, בזמן שזה עדיין אפשרי", נכתב בהצהרה ממשרד החוץ הצרפתי.

בורל הגיע לאיראן אתמול והוא צפוי לשוב לאירופה היום. מטרת הביקור הייתה, לפי הודעת האיחוד האירופי, לנסות לדחוף את טהרן לחתום על הסכם להחייאת הסכם הגרעין עם מעצמות העולם שנחתם ב-2015, שארצות הברית פרשה ממנו אך כעת מבקשת להצילו. טהרן מצדה אמרה שההתמקדות שלה בביקורו של בורל היא בהקלה בסנקציות, מבלי להזכיר ישירות את הסכם הגרעין.

"יחסים דו-צדדיים, סוגיות אזוריות ובינלאומיות, כמו גם הסטטוס האחרון של הסרת הסנקציות יידונו במהלך הביקור, שהוא חלק מההתייעצות המתמשכת בין איראן לאיחוד האירופי", אמר דובר המשרד סעיד חטיבזדה.

בורל אישר בחשבון הטוויטר שלו כי השיחות על המשך המשא ומתן להסכם הגרעין יחודשו כבר בימים הקרובים, זאת לאחר שנועד עם בכירי המשטר בטהרן.

גנץ: "נטפל ונסכל כל ניסיון להפר את ריבונותנו ונגבה על כך מחיר"
יכיר את הכלא מבפנים: קצין בשב''ס הורשע במאסר
מנהרת טרור סוכלה בצפון הרצועה • צפו בתיעודים
"זריקת אבנים ובקבוקי תבערה: כוחותינו עצרו 12 מבוקשים ברחבי יו"ש
נאבקים באלימות? פקחי מטרופולין יישאו מצלמות גוף במהלך הנסיעות
הותר לפרסום: סמ"ר נתן פיטוסי הוא החייל שנורה למוות בשוגג
הפרעות בעכו: כתב אישום נוסף כנגד מחבל שביצע לינץ' ביהודי
דאע"ש בישראל? שב"כ חשף וסיכל התארגנויות של דאע"ש בתוך ישראל
"חילופי ירי ובלוקים מושלכים": כוחותינו במעצרים נרחבים הלילה ביו"ש
מחבל נהרג לאחר שניסה לבצע פיגוע