תלונה במשטרה: ארגון שמאל מסתיר את אופי השימוש בכספי ממשלות זרות

ארגון השמאל "עיר עמים" מסתיר מפני רשויות החוק מה השימוש שהוא עושה בכספים שמגיעים אליו משורה של ממשלות זרות וגופים היסטוריים, לכאורה בניגוד לחוק, כך טוענ...

תלונה במשטרה: ארגון שמאל מסתיר את אופי השימוש בכספי ממשלות זרות השמאלנים נוטעים עצים בשמיטה לטובת הנכרים, אילוסטרציה לכתבה

ארגון השמאל "עיר עמים" מסתיר מפני רשויות החוק מה השימוש שהוא עושה בכספים שמגיעים אליו משורה של ממשלות זרות וגופים היסטוריים, לכאורה בניגוד לחוק, כך טוענים פעילים שעוסקים בנושא. תלונה במשטרה הוגשה היום (חמישי) על ידי רן ישי, דיפלומט בכיר וחבר במשלחת ישראל לאיחוד האירופי לשעבר נגד הארגון מכיוון שלדבריו מדובר בדיווח כוזב ובעבירה על החוק.

על פי הפרסום ב'ישראל היום', בניגוד לעמותות שמאל אחרות, ששומרות על שקיפות כפי שנדרש, נכתב בתלונה, ב"עיר עמים" שומרים על עמימות מטרידה בכל הנוגע לשימוש בכספים, ומסתפקים בשורת ייעוד התרומה במילים "פעילות העמותה". מדובר במיליוני שקלים שמגיעים משורה של מדינות וארגונים, בין היתר מהאיחוד האירופי, נורווגיה, שבדיה ועוד.

לטענת ישי, על פי החוק, מי שנתמך על ידי ישות מדינית זרה חייב להגיש לרשם החברות בכל רבעון דו"ח שבו נקבעת זהות נותני התרומה, סכום התרומה, מטרות התרומה או ייעודה, והתנאים לתרומה "לרבות התחייבויות שנתן הנתמך לישות המדינית הזרה בנוגע לתרומה, בעל פה או בכתב, במישרין או בעקיפין, אם יש כאלו".

חלק משמעותי מארגוני השמאל מקפידים על הדיווח כיצד הם עושים שימוש בסכומים. כך, במוקד להגנת הפרט ציינו בדו"ח שהגישו כי קיבלו יותר מ-200 אלף שקל לשם שמירה על זכויות כלואים וארגון "יש דין" דיווח על קבלת 307 אלף שקל מהשגרירות של נורווגיה לשם פרויקט אדמות ואכיפת חוק.

בניגוד אליהם, כך על פי התלונה, בתיעוד מתוך הדו"ח הרבעוני עולה כי ארגון עיר עמים מסתפק במילים "פעילות העמותה", בדיווחיה, דבר שאינו לכאורה על פי לשון החוק. על פי התלונה, הדבר אף עלול להיות דיווח כוזב במסמכי תאגיד. "מדובר בדיווח מטעה שאינו חושף את המטרות המדוייקות של העברת הכס. הבחירה בהסתרה זו מהווה עבירה על החוק", נכתב בתלונה למשטרה.

ישי אינו מסתפק בהצהרות בלבד, ומפרט בתלונה דוגמאות חותכות, לטענתו, לנעשה. כך, ב-2020 קיבלה עיר עמים סכום של 2.6 מיליון כתר נורווגי מאת השגרירות של נורווגיה עבור פרויקט הגנה על זכויות אדם ומציאת פתרון מוסכם עבור ירושלים. בדו"ח המילולי של אותה השנה נכתב רק שהתרומה מיועדת לפעילות העמותה.

שנה קודם לכן קיבלה העמותה מהאיחוד האירופי כ-300 אלף יורו תמורת פרוייקט לקידום נושא זכויות האדם בירושלים. העמותה הוציאה דו"ח שכותרתו "שלוש שנים ליישום החלטת ממשלה 3790 להשקעה כלכלית חברתי בירושלים" אך בדו"ח הרבעוני על תרומה מישות מדינית זרה לשנה זו היא כתבה שמטרת התרומה היא פעילות שוטפת של העמותה ולא כתבה את הייעוד האמיתי של התרומה.

"אי דיווח על מטרת התרומה, יעודה והתנאים לקבלתה מונעת מהציבור ומהממשלה בישראל לדעת על ניסיונות התערבות חיצוניים ובלתי לגיטימיים של ממשלות זרות בהלכים הפוליטיים הפנימיים של מדינת ישראל ובכך ישנה סכנה חמורה וברורה לדמוקרטיה הישראלית", נכתב בתלונה. יש לציין כי עבירה על החוק דינו שלוש שנות מאסר.

רן ישי שהגיש את התלונה אמר כי: "גבול דק עובר בין חתרנות מדינית לבין תרומות תמימות. מי שלא מפרט את מטרות התרומה פוגע הלכה למעשה באמון המדיני הקיים בין ישראל לאיחוד האירופי. חובת הדיווח כנדרש בחוק שומרת על האינטרס של מדינת ישראל ומונעת פגיע בריבונותה, על רשם העמותות במשרד המשפטים להפעיל את סמכותו לבירור הדברים במיידי מול עיר עמים וכל מי שלא מפרט לאן הולך הכסף".

מעמותת עיר עמים נמסר: "בהתאם לחוק עיר עמים מדווחת ובאדיקות על כל התרומות כנדרש לרשם העמותות. בכל שנה בהתאם עיר עמים קיבלה ומקבלת אישור ניהול תקין כנדרש".

לפיד ביקר במערך הכבאות וההצלה לישראל
בהשתתפות כוחות רבים: פשיטה על מספר רב של יעדים בכפר כנא וטורעאן
לאחר שתקפו חרדי: תיק החקירה נפתח מחדש – כנגד תוקף אחד בלבד
M-16 ושני אקדחים: כוחותינו במעצרים נרחבים הלילה ביו"ש
פעילות כוחות השריון במהלך מבצע עלות השחר • צפו בתיעוד
שלושה מבוקשים נעצרו: כוחותינו במעצרים במספר מוקדים ביו"ש
טרור ההצתות: ערבים הציתו 3 שריפות ביממה האחרונה בסמוך לכפר עציון
עם תום מבצע "עלות השחר": הרמטכ״ל ביקר בבסיס תל נוף • צפו
רימונים, חלקי נשק ותחמושת: כוחותינו במעצרים ברחבי יו"ש
שכם: חוסל המחבל שהסית לטרור • צפו