סיכום חדשות השבת: החדשות שלא כדאי שתפספסו

פיגוע איראני נגד ספינה בבעלות ישראלית • בניו זילנד נערכים לסגר נוסף • קרחון בגודל של לונדון התנתק מאנטרטיקה

סיכום חדשות השבת: החדשות שלא כדאי שתפספסו

אוניית משא בבעלות ישראלית נפגעה בפיצוץ במפרץ עומא
סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה אמש (שישי) על פיצוץ שאירע ביום חמישי בערב באוניית משא בבעלות איש העסקים הישראלי רמי אונגר במפרץ עומאן. על פי הדיווח, הספינה וצוותה במצב טוב, ולא נמסר על נפגעים. בחברת דרייד גלובל העריכו כי מדובר בפעילות של צבא איראן, שכבר תקף אוניות באזור בשנת 2019. כך מתפרסם ב"ישראל היום".

האונייה, "אם. וי. הליוס ריי", הנושאת את דגל איי הבהאמה, אך על פי חברת האבטחה הימית "דרייד גלובל" נמצאת בבעלות חברה ישראלית שרשומה באיי מאן, הייתה בדרכה לסינגפור כשבבטנה כלי רכב.

אין סנקציות על איראן
דוברת הבית הלבן ג'ן סאקי קיימה אמש מסיבת עיתונאים על סיפון האיירפורס 1, והתייחסה למדיניות הממשל במזרח התיכון בכלל ובאיראן בפרט. בנוסף לכך, התייחסה הדוברת לתקיפה האמריקנית בסוריה שהתרחשה בשעות הלילה – שכתוצאה ממנה נהרג פעיל טרור אחד.

סאקי הבהירה כי לנשיא ביידן אין כוונה בשלב זה להסיר סנקציות נוספות מעל לאיראן או להקל עליהן וזאת לאחר שבשבוע שעבר הממשל הסיר כמה סנקציות כמחווה של רצון טוב כלפי הרפובליקה האסלאמית. עם זאת, הדוברת הבהירה כי הממשל החדש מוכן ופתוח לדיאלוג עם טהראן.

ההערכה האמריקנית נובעת ממעורבותו של בן סלמאן בתהליכי ההחלטות בנושא, מעורבות מקורביו וניסיונותיו להשתיק קולות מתנגדים בממלכה. עם זאת, על פי הדו"ח לא ברור האם בן סלמאן ידע מראש שהפעולה תסתיים במותו של העיתונאי הסעודי.

בעקבות פרסום הדו"ח, הודיעה ארצות הברית על הטלת סנקציות נגד 76 בכירים סעודים בהם סגן ראש המודיעין הסעודי לשעבר ועל יחידת ההתערבות המהירה בממלכה. עם זאת, לפי ההערכות לא יוטלו סנקציות ישירות על בן סלמאן.

דיווח: הרוסים חיפשו את שרידי אלי כהן בסוריה
צבא רוסיה ביצע לפני כמה ימים חיפוש אחר שרידיו של המרגל הישראלי אלי כהן בבית הקברות במחנה הפליטים אל ירמוכ בבירה דמשק - כך דיווח היום העיתון הערבי "אל-ראי אל-יום", הרואה אור בלונדון. לדיווח לא נתקבל אישור ממקור נוסף.

על פי הדיווח, הרוסים עושים מאמצים כבירים לאתר את שרידיו של כהן ומפעילים לחץ על אנשי משטר אסד להניב מידע באשר למקום קבורתו. עם זאת, טענו בעיתון, מקום קבורתו של כהן ככל הנראה לא ידוע גם לאנשי המשטר עצמם, שכן השרידים הועברו תחת משטרו של הרודן הסורי הקודם, חאפז אל אסד, וכל הבכירים שהיו מעורבים בהעברת השרידים מתו.

בשל חולה אחד: סגר בניו זילנד
ראש ממשלת ניו זילנד, ג'סינדה ארדרן, הודיעה היום כי העיר הגדולה במדינה, אוקלנד, תיכנס לסגר של שבוע החל ממחר, זאת לאחר שנרשם מקרה אחד של נגיף קורונה בעיר.

מקור ההדבקה לא ידוע, ובעיר חוששים מהדבקה בקהילה וממקרים נוספים. יתר חלקי המדינה הועברו ל"הגבלות ברמה 2", שבמסגרתן ייאסרו התקהלויות וישיבה במסעדות.

ג'ו ביידן

גדול פי 20 ממנהטן: קרחון עצום התנתק מאנטרקטיקה
שינויי האקלים: קרחון ענק ששטחו 1,270 קמ"ר התנתק אתמול ממדף בראנט באנטרקטיקה, לאחר שבמשך שנים התעמקו הסדקים באזור. הקרחון דומה בגודלו לעיר לונדון וגדול פי 20 מהעיר מנהטן.

סדקים גדולים בקרח בחלק זה של אנטרקטיקה התגלו לראשונה לפני עשור, ומאז המדענים עוקבים אחר ההתפתחויות באזור.

במהלך ינואר, הסדק הלך והתעמק בכקילומטר בכל יום שעובר, עד שאתמול, הוא נפתח במאות מטרים תוך שעות ספורות והקרחון התנתק.

הקרחון שהתנתק מאנטרטיקה

אילוסטרציה
ביידן אישר: איראנים ששירתו במשמרות המהפכה - יוכלו להיכנס לארה"ב
הותר לפרסום: חוליית טרור נעצרה בטורקיה, חיי קבוצת תיירים ניצלו
פסיקה דרמטית בארה"ב בתחום הנשק: מיליונים נוספים זכאים לרישיון
במעמד שגריר ישראל ורבנים: נחנך מרכז החסד האירופאי בבירת גיאורגיה
אסון ענק באפגניסטן: 955 הרוגים ברעידת אדמה
הטייס שנעצר בארגנטינה - דמות מפתח במשלוחי הנשק האיראניים
"2.2 מיליון יהפכו לנזקקים למזון": האו"ם מזהיר מאסון בלבנון
דיווח: איראן ויתרה על הדרישה להסיר את משמרות המהפכה מארגוני הטרור
צפו: סודות חכמת המזלות וכיצד קשורות המלחמות לכוכבי הלכת
תנועת ה-BDS פרסמה "מפה של הקשרים היהודיים" ועוררה סערה