פעם ב-800 שנה: צדק ושבתאי יהיו הכי קרובים אי פעם

בחודש הבא תתרחש תופעה נדירה במיוחד במערכת השמש – שני כוכבי הלכת הגדולים ייראו לנו כמו כוכב אחד גדול ובוהק • פספסתם? תצטרכו להמתין לשנת 2080

פעם ב-800 שנה: צדק ושבתאי יהיו הכי קרובים אי פעם

בחודש הבא תתרחש תופעה שמימית נדירה: שני כוכבי הלכת הגדולים ביותר במערכת השמש שלנו, צדק ושבתאי, יהיו קרובים אחד לשני ויופיעו כמו כוכב לכת גדול וזוהר – אירוע שהתרחש בפעם האחרונה לפני 800 שנה, בימי הביניים, ב-4 במרץ 1226. כך מפרסם ינון בן שושן בישראל היום.

ההשקה בין כוכבי הלכת תהיה בין ה-16 בדצמבר ל-25 בדצמבר, כשהשיא צפוי להתחולל בלילה של ה-21 בדצמבר – היום הקצר ביותר בשנה ותחילת החורף בחצי הכדור הצפוני. כמו כן, חשוב להדגיש כי בין צדק ושבתאי יפרידו מיליוני קילומטרים, פי 4 ממרחק כדור הארץ לשמש, אך מזווית הצפייה שלנו בכדור הארץ לא נוכל להבחין בזה.

ניתן לצפות באירוע השמימי מכל מקום על פני כדור הארץ. באלפיים השנים האחרונות היו רק פעמיים ששני כוכבי הלכת הופיעו בשמיים כפי שנוכל לחזות בהם ב-21 בדצמבר. הפעם הבאה שתופעה זו תתרחש תהיה בעוד 60 שנה, ב-15 במרץ 2080.

"יישור קו בין שני כוכבי הלכת בשמי כדור הארץ מתרחשת בערך כל 20 שנה", אמר האסטרונום של אוניברסיטת רייס, פטריק הרטיגן. עם זאת, הוא הסביר כי הסמיכות בין השניים היא באמת אירוע, זאת משום שקיימים בין צדק לשבתאי הבדלים בקצב שבו הם מקיפים את השמש. "זה צירוף נדיר במיוחד", ציין הרטיגן.

שבתאי, צדק
הבית הלבן: התנצלות ראשונה לביידן
מה שהתרחש בשבת: הדברים שלא כדאי שתפספסו
שוב הר הגעש אטנה פרץ ב-2 סילונות
לאן הולך השלג? טונות שלג מובלים ביפן וברוסיה?
רוצים להיכנס לארה''ב? תבודדו שבועיים!
עם כניסתו לתפקיד: ביידן חתם על שורה של צווים נשיאותיים
הנשיא ה-46: החל טקס ההשבעה של ג'ו ביידן
טראמפ נפרד מהבית הלבן: "אלה היו ארבע שנים נפלאות"
מדריד: פיצוץ ענק במרכז העיר
נבלני חשף את ארמון הפאר של פוטין