'יש שלום עם חילונים'? הנגיף גילה לנו את כוחם 'ה(לא) עצום' של החרדים בכנסת

'ר' יואל מסאטמר צדק'! נו יש לו שרים ראשי ועדות – אין תקציב שעובר בלי אישור של ח"כ חרדי אך התוצאות בשטח לא מספקות

'יש שלום עם חילונים'? הנגיף גילה לנו את כוחם 'ה(לא) עצום' של החרדים בכנסת

נגיף הקורונה - הוא חלק מחיינו כבר קרוב לתשעה חודשים, אנו כעת לקראת סיומו של הסגר השני, אך עדיין אין אור בקצה המנהרה, בדרך הטבע בעוד זמן מה - יהיה צורך בסגר נוסף. ניהול אורח חיים חרדי רגיל של תפילות, ישיבות, לימודים, עבודה נסיעות ושמחות עלול לגרום להמשך התפשטות הנגיף, והסיכון יותר גדל בימי החורף, בשל חוסר היכולת לשהות בשטח הפתוח.


מצד אחד - שעה זו קשה ומאתגרת מכל הבחינות כללי, חברתי ומדיני הקורונה עוצרת את המהלך הרגיל של החיים, אך אם נסתכל מהצד השני של המטבע, נדמה כי היא מאיצה תהליכים שבימים כתיקונם היה לוקח להם זמן רב להתרחש, כוונתי כעת בעיקר להאצה החריפה של המתחים בין החברה החרדית לממשלת מדינת ישראל בכלל ולאזרחי מדינת ישראל בפרט. למרות הכל מיזוג החברה החרדית עם המדינה אינו דבר פשוט, דבר שהיה מתגלה במוקדם או במאוחר גם ללא הקורונה, אך תהליכים שבימים כתיקונם היו אורכים שנים או אפילו עשור, מתרחשים כעת במספר חודשים.


הציבור החרדי - מרגיש היטב את המצב. אין כמעט אדם חרדי לא משנה מאיזה זרם, קהילה, חוג, עדה הוא שייך שלא מכיר אישית מישהו שחלה בקורונה, ורבים אף מכירים אנשים שחלו קשה או נפטרו מהנגיף ל"ע.


ואכן, מגפה זו מאתגרת במיוחד לאורח החיים החרדי, המבוסס על קהילתיות הרבה יותר ממגזרים אחרים. תפילה במניין, לימוד תורה בחברותות, שיעורי תורה ואירועים, הינם אבני הבניין של חיינו. בנוסף, החברה החרדית מורכבת ממשפחות ברוכות ילדים, המתגוררים בצפיפות רבה בבתים ובשכונות 'חרדיות'. על דברי הגמרא (שבת קו.) "אחד מבני החבורה שחלה, תדאג כל החבורה", ראיתי דבר יפה כי "בני החבורה" הם מאות אנשים שהיו ליד חולה קורונה; במנייני התפילה, בבית המדרש, או במהלך אירוע משפחתי.


השבוע התפרסם כאן מכתבו החריף של גאב"ד 'דרכי תורה', הגאון רבי אשר וייס שליט"א, שכותב כדברים אלו: "בושה תכסה פנינו כאשר אין לך יום שאין קללתו מרובה מחבירו, ובכל יום ויום נפטרים לבית עולמם חולים ממחלה זו, וביניהם אדמורי"ם, ראשי ישיבות, מרביצי תורה מופלגים ועמך בית ישראל, ואלפים נאנקים בכאב ובייסורים. ולא נוכל לומר ידינו לא שפכו את הדם הזה. כבר אמרתי בעבר שעלינו להחמיר יותר מרשויות הבריאות בארץ ובעולם שנגועים בנגיעות שונות. הלא התורה הקדושה לבדה היא נר לרגלנו, ובה נצטוונו 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם', ואיך לא נבוש כאשר פורקי עול מצוות ואומות העולם תמהים, וכי איך לא יחוסו אנשי תורה למצוותם".


'חשבון הנפש' על התנהלותנו בשעה זו צריך להתמקד בשני נושאים. הנושא ראשון הוא העובדה שלא החמרנו יותר, כפי שכותב הגר"א וייס. אמנם, יש כאן דבר שמפליא הנושא השני - הציבור החרדי עובר קושי פנימי בשל המצב, הן ברוחניות והן בגשמיות, אבל עוד יותר הוא עובר קושי חיצוני, המגזר החרדי נהפך לבובת התעללויות, השמצות, הסתות, אלימויות ועוד ועוד, במקום להגיע מתוך נקודה של להבין אחד את השני, לעזור אחד לשני, הכל כאן בסגנון של לבלוע אחד את השני.


אולי יש לזה שורש, שורש עמוק, פשוט מתחילים לפחד מהציבור החרדי, בשביל לבסס את דברי הנה לכם קטע משיחה שקיים יעקב ריבלין עם דפנה ליאל לפני מספר חודשים (התמלול המלא) ליאל: "חברי הכנסת החרדים שוברים שיאיי ייצוג. הם כבר מחזיקים בתפקידי שר במשרדים שמשפיעים על כל אחד ואחת מאיתנו, משרד השיכון ומשרד הפנים לדוגמה, ועומדים בראש הוועדות הכלכליות הגדולות בכנסת, הכספים והכלכלה. למעשה, נכון לומר שאין היום אף מהלך כלכלי שיכול לצאת לפועל בלי תמיכת החרדים". ריבלין: "יעקב אשר יושב ראש ועדת חוקה והוא שולט; אין חוק שיעבור בלעדיו. זה כניסה לנישה חדשה. למעשה החרדים היום שולטים בכנסת".


כנראה שהנתונים האלה קצת מפחידים ומטרידים אותם, ולכן קורה מה שקורה, מפחדים מ'מדינת הלכה' משליטה של חרדים, אבל שימו לב הדברים עדיין רחוקים, מעשים שבכל יום שידיהם של החרדים על התחתונה, הנה הקורונה חשפה שאפשר להתעלל בחרדים ואפילו בילדים, ועוד יותר אפילו בילדים מוגבלים... יתן לכם ויחכם עוד... מה שברור זה שכוחנו באחדותנו...


אסיים בציטוט: "כבר בשלב מוקדם היה ברור, שאחת התכונות המעניינות של וירוס ה–covid 19 היא יעילותו בחשיפתם של מבנים, תכונות ומגמות במערומיהם". (איריס לעאל, "הארץ", 6/9/2020).

חברי הכנסת של סייעת דגל ואגודה במליאה - אילוסטרציה
אז יאיר שרקי שאל: איזה דגל אתם מניפים? • צפו
האם התקציב המיועד למזון לניצולי שואה – אכן מגיע אליהם?!
צפו בנתניהו מודה: אני רוקד על פי קריאות האופוזיציה
נתניהו צוחק על האופוזיציה: 'באסה סבבה'
דיון בכנסת: "הכישלון המחפיר של ראש הממשלה בניהול המשבר הכלכלי והבריאותי"
פינדרוס למנדבליט: ענישת הסגר הקולקטיבי על החרדים מהלך חוקי?
ח"כ בוסו: מכשילים סטודנטים ע"י חסמים דרישות ודיקדוקים שגורמים בסוף לייאוש
ח"כ טייב בועדה בכנסת: "צר לי על היחס המשפיל שמקבל הציבור החרדי מהתקשורת"
סגן השר יואב בן צור בראיון: "קמו עשרות מפלגות על שנאת החרדים"
ח״כ ינון אזולאי בראיון: "יש עליהום על הציבור החרדי"