ישראל נגד רוסיה: "לא נכיר בתוצאות משאלי העם בשטחים הכבושים"

גורם אוקראיני בכיר מסר כי מצב היחסים עם ישראל הוא "מתחת לרצפה" • פרסום העמדה החד-משמעית של ישראל עשוי להוריד את המתח מול קייב

ישראל נגד רוסיה: "לא נכיר בתוצאות משאלי העם בשטחים הכבושים" נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

ישראל הבהירה הערב (שלישי) כי אינה מתכוונת להכיר בתוצאות משאלי העם שעורכת רוסיה במחוזות הכבושים של אוקראינה במטרה לספחם באופן רשמי. "ישראל מכירה בריבונות ובשלמות הטריטוריאלית של אוקראינה, ולא תכיר בתוצאות משאלי העם במחוזות המזרחיים", נכתב בהודעה שפרסם משרד החוץ. שגריר אוקראינה בישראל, יבגן קורניינצ'וק, בירך על ההודעה. כך דווח ב'ישראל היום'.

על רקע ההתנהלות הישראלית עד היום ביחס לפלישה הרוסית לאוקראינה, מדובר בעמדה שאינה מובנת מאליה. בניגוד לשאר מדינות המערב נקטה ישראל בקו מתון למדי מול מוסקבה וסירבה לכל פנייה אוקראינית להעביר או למכור לה ציוד צבאי.

גורמים בקייב פנו בימים האחרונים לירושלים על מנת לקבל הבהרות בנוגע לעמדה הישראלית ביחס למשאלי העם, ומשלא התקבלה תשובה במשך כמה ימים גבר עוד יותר המתח ביחסי המדינות. "'המשאלים' הללו גרמו לתהודה גדולה בכל העולם", אמר ל"ישראל היום" גורם אוקראיני בכיר, "מדינות ה-G7 כבר גינו אותם ואמרו שלא יכירו בתוצאותיהם, קזחסטן וטורקיה הנייטרליות הודיעו כי לא יקבלו אותן, ואפילו סרביה, שיש לה יחסים קרובים עם מוסקבה, מתנערת מהמשאלים. רק ישראל שותקת בעניין". הגורם אף הוסיף כי מצב היחסים בין המדינות הוא "מתחת לרצפה" וציין כי ראש הממשלה לפיד היה מהמנהיגים הבודדים שנמנעו מלהתייחס למלחמה באוקראינה בנאומו באו"ם.

בערב החג השיבו במשרד החוץ כי "הנושא עדיין נמצא בדיונים". פרסום העמדה החד-משמעית של ישראל הערב עשוי להוריד את המתח מול אוקראינה, אך מנגד צפוי שלא להתקבל בעין יפה במוסקבה.

רוסיה השלימה אתמול את "משאלי העם" החפוזים ב"רפובליקות" של דונצק ולוהנסק, ובשטחי המחוזות זפוריז'ה וחרסון שעליהם השתלטה בפלישתה. עוד לפני עריכתם, דלפו לרשת תוצאותיהם לכאורה. מבחינת הקרמלין, מטרת המשאלים היא אחת: לספח את השטחים ואז ליצור תירוץ להגנה על השטח "הרוסי" ב"אמצעים המותרים לפי החוקה" – רמז לשימוש אפשרי בנשק גרעיני. מכל מקום, בקייב לא מתרשמים מהאיומים וממשיכים במבצע לשחרור השטחים הכבושים.

"מרכז רבני אירופה" בקול קורא על משמר הדת וחיזוק הקהילות היהודיות
מאסק ערך סקר: האם טראמפ יחזור בקרוב ל'טוויטר'?
בהזמנת המלך: הרצוג יצא לביקור ממלכתי בבחריין
קבר אחים ענק מתקופת השלטון הקומוניסטי נמצא בטרנסניסטריה
ביידן: "לא סביר שהטילים שפגעו בפולין שוגרו מרוסיה"
טראמפ הכריז על מועמדותו לנשיאות ארה"ב ב-2024: "הקאמבק מתחיל"
דרמטי: שני בני אדם נהרגו בעיר פרזבודו שפולין מפגיעת טיל רוסי
פרשת מות העיתונאית: ה- FBI האמריקני פתח בחקירה פלילית נגד ישראל
"תמונות מחרידות": התיירים הישראלים המומים מהפיצוץ באיסטנבול
פיגוע במרכז טורקיה: לפחות ששה הרוגים ו-53 פצועים