טור דעה: הבריחה מהכלא ומהתקשורת

אופיר שפיגל מנכ''ל משרד יחסי ציבור העוסק בייעוץ אסטרטגי בטור דעה ייחודי ביחס לבריחה של ששת האסירים הביטחוניים מהכלא בגבלבוע

טור דעה: הבריחה מהכלא ומהתקשורת אילוסטרציה

אינני איש שרות בתי הסוהר ואני לא מכיר את העבודה החשובה שהם עושים אבל ללא ספק בריחת האסירים הוא משבר תקשורתי ויש להתיחס אליו כחלק מהארוע הביטחוני הקשה.

ראשית על דוברות השב"ס להבין שהתקשורת איננה אויב, היא תסקר את הנושא בכל מקרה ולכן יש לבחון כיצד מסייעים לה ומעבירים לה מידע מהימן ובדוק בהקדם.

אם הייתי דובר שב"ס הייתי מכנס מפגש תידרוך לעיתונאים: לא חייבים להביא את כולם לכלא גלבוע, ניתן לשדר בזום לעיתונאים שאינם גרים בקרבת הכלא ולהעביר את המסרים: מי ברח, מה הרקע, מה הסכנה הביטחונית, מה אנו יודעים על הבריחה, מה הכלים הנעשים בשגרה על מנת למנוע ארועים כאלו ואיזה תפיסות היו בעבר ועוד.

כרגע עושה רושם (כצרכן תקשורת) שאין התנהלות וכל כתב מעלה מידע שברשותו מבלי שיש יד מכוונת המסייעת לתקשורת.

בצד המנהיגותי: למרות שנציבת שב"ס מאוד עסוקה הבוקר חשוב שתיתן הצהרה קצרה בקולה – מנהל/ת/ מפקד/ת היא גם סמל וגם אם לא כל הפרטים ידועים צריך דמות סמכותית שתעמוד ותיתן הצהרה ותסביר את מה שידוע עד עכשיו.

שיתוף פעולה: תמונות האסירים קיימות בוודאי, חשוב שהציבור יידע על הבריחה על מנת להיזהר ואולי לסייע למאמצי המודיעין. במקביל ניתן לשחרר גם סרטונים של בית הכלא (בשגרה), להציג אותו איך הוא נראה וכו'.

הייתי מציע לתדרך עיתונאים ע"י איש מקצוע מטעם השירות (אולי ק. מודיעין בדימוס) לגבי האבטחה בכלא, הצעדים שננקטים על מנת שארועים כאלו לא ייקרו, לאזכר תפיסות מעבר של ניסיונות לבריחה ועוד.

במקביל הייתי מעדכן את הכלים הדיגיטאליים של השרות, נכון לשעות הבוקר עמוד האינטרנט של שרות בתי הסוהר לא עודכן בבריחת האסרים, כנ"ל עמוד הפייסבוק, ועוד.

השב"ס נמצא במשבר, למשבר יש השלכות תקשורתיות, ניתן להניח כי ארגון כזה חייב להחזיק ספר משברים ולנהל את המשבר ולא לתת למשבר לנהל אותו.

חג שמח חברים.

מה היה? מה יהיה? פרנויה על רקע העבר והעתיד שפעמים קוטעת חיים
הספד הגרי"ג אדלשטיין על הגר"א ארלנגר
קצת יותר ממה שידעתם על 'שמחת בית השואבה'
חג האסיף: הסוכה - מקום וזמן לעשות 'חושבים'
על מה יום כיפור - לא יכול לכפר?
20 שנה אחרי: נותרו הקונספירציות האנטישמיות בעניין אסון התאומים
דרך נפילה: המשותף לכל האסונות קיץ תשפ"א
מה המסר מאחורי האסונות שתקפו אותנו לאחרונה? הרב בועז שלום מסביר
האם בכנסת מקפידים על מסכות? גלריה תוכיח!
איראן דוהרת לפצצה, וממשלת לפיד־בנט כנועה ושותקת