פרויקטור מירון מאיים: נפעיל אכיפה או חסימת אוטובוסים

הממונה על הילולת הרשב"י במירון, ניצב (בדימוס) צביקי טסלר קיים הצהריים (ב') תדרוך מיוחד לכתבים, בהשתתפות הרב שלמה רוזנשטיין, יועץ למגזר החרדי במשרד התחבו...

פרויקטור מירון מאיים: נפעיל אכיפה או חסימת אוטובוסים ניצב (בדימוס) צביקי טסלר, פרויקטור מירון

הממונה על הילולת הרשב"י במירון, ניצב (בדימוס) צביקי טסלר קיים הצהריים (ב') תדרוך מיוחד לכתבים, בהשתתפות הרב שלמה רוזנשטיין, יועץ למגזר החרדי במשרד התחבורה.

בתדרוך התייחס טסלר לכל הסוגיות העומדות על הפרק ובפרט להגבלת השהייה על ההר, כמו גם לרכישת הכרטיסים שמכירתם החלה אמש.

לדברי הפרויקטור: "מתווה ההילולה השנה, שונה מתמיד. הצל של האסון הנורא בשנה שעברה, מלווה אותנו והמתווה כמובן נקבע בהתאם להמלצות הביניים של ועדת החקירה. בתוך ההמלצות יש גם את נושא הגבלת הקהל, שנעשית באמצעות מערכת ויסות המשלבת כרטיסי נסיעה באוטובוס והיתרי שהיה".

עוד טען: "השילוב הזה נועד לוודא שאין יותר משתתפים מאשר הכמות המותרת. לצערנו אנחנו יודעים שיש אנשים שלא רגילים להגבלות הללו ומוצאים את עצמם נפגעים, אבל זו הדרך היחידה שניתן לשלוט בכמות האנשים, כדי לא להגיע למה שהיה בשנים הקודמות. אנחנו הולכים על הקו הדק בין הרצון לחגוג את ההילולה, לבין הצורך לשמור על מגבלות הבטיחות. מטבע הדברים קשה למצוא את הנקודה המדוייקת ויש צדדים לכאן ולכאן".

הרב שלמה רוזנשטיין: "משרד התחבורה מפעיל את מערך ההיסעים למירון בל"ג בעומר מידי שנה. למרות הניסיונות לצייר זאת אחרת, אין הרבה שינויים מהותיים מבחינת ההתנהלות מול הנוסעים. מעבר לעבודה שנמשכה חודשים, בשל אופי האירוע הגדול והמורכב, השנה מערכת ההזמנה מראש קיבלה שדרוג באמצעות אפשרות להזמנה מהבית, או במכשירים מותאמים הפרושים באלפי עמדות ומהבית, לצד אפשרויות הזמנה מהטלפון".

עוד טען כי: "פתיחת רכישת הכרטיסים החלה עשרה ימים קודם ההילולה ועד כה התבצעו מכירות בהיקף של 65 אלף כרטיסים, כשהמכירה צפויה להימשך עד יומיים קודם להילולה. השינוי המרכזי הינו פרישת האירוע על פני שעות רבות יותר, כשהאירוע מתחיל ביום רביעי לפנות בוקר עד שישי בבוקר, עם מספר נקוב של כרטיסים פר שעה, באופן שלא יהיו עומסים בשעות מסויימות, אלא הכל באופן אחיד. כרגע המערכת עובדת ללא תקלות, למעט ל-10 דקות בפתיחת המכירה, בשל בעיית סליקה שסודרה כעבור 10 דקות כאמור".

אלפים במירון בהילולת הרשב

הרב רוזנשטיין ציין שהשנה ישנו שינוי המחייב גם את הבאים מצפת להזמין כרטיס מראש. והסביר לכתבים מדוע ישנם כרטיסים שטרם שוחררו למכירה: ״אנחנו מוכרים כרטיסים במספר פלטפורמות בו-זמנית ובכדי למנוע מצב של כרטיס שנמכר פעמיים, אנחנו משחררים במנות ובודקים שאין כפילויות״.

במענה לשאלות עיתונאים התייחס הממונה על ההילולא ניצב (בדימוס) טסלר לשמועות על מכירות מוקדמות עבור חצרות חסידיות שונות. "על פי הנהלים, עד 15% מכלל הכרטיסים מוקצים לכלל הקהילות שיש להן מסורת של הדלקה בהר. מעבר לכך, כל הכרטיסים נמכרים באמצעים שפורסמו".

הפרוייקטור טסלר התייחס גם לסוגיית התנהלות הציבור והאכיפה על ההר: "מחר יאושרו התקנות שיאפשרו את האכיפה, אבל הכוונה שלנו ליצור הסברה ולא להגיע לאכיפה. האחריות היא עליי, על מארגני האירוע ועל מהנדסי הבטיחות, אבל להתנהגות הציבור יש משמעות. מתחילת הדרך אנחנו בקשר עם כל הקהילות והחסידויות, כולל חסידויות הנחשבות לשמרניות יותר, מתוך כוונה לדבר ולא להיפגש רק על ההר. הפגישות נערכו בניסיון להבין ולשמוע את הדרישות מבלי להתפשר על המתווה ועל כללי הבטיחות".

עוד טען: "חשוב לי להדגיש שאנחנו לא רוצים להגיע לאכיפה, אבל יש דרך לאכוף. כל אדם חייב לשאת עליו את הכרטיס, המהווה אישור שהייה בהר, על מנת שנוכל לבדוק. על פי הבדיקות שערכנו, בכל השנים שעברו משך השהייה לאדם, כשהייתה חלוקת מזון, הדלקות נוספות ומוקדי משיכה אחרים, היה כ-4 שעות"

עוד אמר כי יכולה להפגע האווירה בהילולה עם כרזות לצאת ממתחם הציון: "השנה, על אף שאין הדלקות ואין חלוקת מזון, השארנו את הזמן הממוצע כפי שהיה. בכוונתנו לבצע הסברה גם באמצעות פליירים, מסכים ושלטים ואם נצטרך אז גם נכרוז. בהיעדר ברירה, נפעיל את האכיפה או חסימת אוטובוסים נוספים".

טסלר אף ציין כי לצד ההסברה, במשטרה נערכים גם לשמירת הסדר מול גורמים שעשויים שלא לקבל את המתווה, "אני יודע שהם מיעוט שבמיעוט, אבל ההיערכות של המשטרה היא טובה. לא נאפשר עלייה רגלית ללא כרטיסים, כמות השוטרים והסדרנים תהיה גדולה משנים שעברו וכך גם התקציב גדל פי שלושה. אנחנו עושים כל מאמץ שלא נזדקק לכך, אבל להתנהלות הציבור יש משמעות".

הסוד לכחות עצומים בכל בוקר מחדש! - הרב אליהו רבי
בני הישיבה פיזזו בהוצאת ספרו של ראש הישיבה
הדף היומי מסכת נדרים דף מ
תזהר לא להרוס לילד את החיים! - הרב אליהו רבי
הדף היומי מסכת נדרים דף לח
חסדי השם: ראש הישיבה שוחחר אחר אשפוז ארוך
הדף היומי מסכת נדרים דף לז
המתחזקים ובעלי הבתים בראשון לציון ולוד סיימו מסכתות
המפתח האמיתי לשלוות הנפש - הרב אליהו רבי
הילולת הרה"ק רבי צבי הירש מרימנוב זיע"א בפולין