אושרה חובת בדיקת קורונה שלושה ימים טרם הטיסה לאומן

למרות הטיסות ההמוניות בקיץ, כעת כאשר מדובר בטיסה של החרדים לאומן משרד הבריאות מטיל חובת בדיקת קורונה 72 שעות לפני הטיסה • ח''כ ביטן מצטט את רבי נחמן

אושרה חובת בדיקת קורונה שלושה ימים טרם הטיסה לאומן

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ מיכאל ביטון, אישרה היום את בקשת הממשלה לתקן את תקנות הגבלות על שדות תעופה וטיסות. במסגרת האישור הוארכו ההגבלות על הפעלת שדות תעופה וטיסות עד 20 בספטמבר 2020. כמו כן אושר תיקון לתקנות לפיו כל היוצאים לאוקראינה החל מיום ראשון השבוע ועד ליום שני בשבוע הבא יחוייבו בדיקות קורונה שלילית על מנת לטוס לאומן לראש השנה.

באופן חריג הולטה החובה אף על מחלימים ומחוסנים, אשר ידרשו להציג בדיקת קורונה שלילית שנערכה 72 שעות לפני ההמראה. נציגי משרד הבריאות טענו כי המטרה היא צמצום אפשרות להדבקה.

עוד אושר היום, כי חברת תעופה או נוסע שיפרו את התקנה וינסו לצאת ללא בדיקה שלילית צפויים לקנס בסך 2,500 שקלים. כמו כן, מי שהחלים לאחרונה ותוצאת הבדיקה שלו היא עדיין חיובית יוכל לפנות לוועדת החריגים ולקבל פטור מההוראה החדשה.

נציגת הלשכה המשפטית של משרד הבריאות, עו"ד טל פוקס, אמרה כי למיטב ידיעתה כיום אוקראינה לא מחייבת מחלימים או מחוסנים להציג בדיקה שלילית בכניסה אליה.

היו"ר ביטון שאל מה ההגיון שעומד מאחורי ההחלטה, ועו"ד פוקס הסבירה כי צפויות באומן התקהלויות למשך שעות ארוכות, ואם יצאו לשם חולים הם ידביקו אחרים שיחזרו ארצה חולים, ולכן המטרה היא לצמצם אפשרות של הדבקה. עו"ד פוקס אף הוסיפה כי הדבר לא ימנע הדבקה במאה אחוז.

היו"ר ביטון שאל האם חלק הקדימו תרופה למכה וטסו קודם? ושלמון השיב כי 7,000 איש כבר יצאו. לדברי ד"ר שלמון, הרכבת האווירית לאומן מתחילה היום ולפי הערכת המשרד יהיו שם כ-20,000 איש שרובם יגיעו מישראל ועוד כאלף עד אלפיים יהודים יגיעו ממקומות אחרים בעולם. היו"ר ביטון ביקש לדעת האם המהלך תואם מול הנהגת ברסלב בישראל, ושלמון אמר כי הדבר תואם עם המשרד לשירותי דת והגופים המרכזיים בקהילת חסידי ברסלב.

אילוסטרציה

עוד ביקש היו"ר ביטון פרטים בדבר הקנס שיוטל על מפרי ההוראה. בעניין זה טענה היועצת המשפטית של רשות התעופה האזרחית, עו"ד רננה שחר, כי מדובר בקנס זהה לקנסות על הפרות של הוראות אחרות הקשורות לעלייה לטיסה ולא משהו ייחודי ליוצאים לאומן. היו"ר ביטון ביקש גם לדעת האם הממשלה נערכה השנה טוב יותר, בהשוואה לשנה שעברה. עו"ד שחר הזכירה כי בשנה שעברה אוקראינה לא אפשרה כניסת ישראלים והיו כמה אלפים שעמדו בגבול. היו"ר ביטון הזכיר כי "זה היה אירוע מביש".

היו"ר ביטון סיכם את הדיון ואמר לפני ההצבעה כי אנשים טסים לאומן להתחבר לנשמתו של רבי נחמן מברסלב, וביקש לציין שניים מהדברים הרבים שאמר.

. יו''ר הוועדה הזכיר את דברי רבי נחמן בליקוטי מוהר"ן ח"ב תורה קי"ב: "הוא אמר שאם אתה מאמין שאנשים יכולים לקלקל, תאמין שהם יכולים גם לתקן".

אמנם רבי נחמן ציטט את דברי חז''ל והרחיבם אך הדברים מובאים אצל חז''ל במסכת סנהדרין דף ל"ז ורבי נחמן הרחיב בעניין בליקוטי מוהר”ן, תורה ה’: "ודבר שני – אמר רבי נחמן שצריך כל אדם לומר 'כל העולם לא נברא אלא בשבילי"'.

ח''כ ביטון הסביר לפי הבנתו: "נמצא שהעולם נברא בשבילי צריך אני לראות ולעיין בכל עת בתיקון העולם ולמלא חיסרון בעולם. זה שאני יחידי בעולם ושהעולם נברא בשבילי זה מחייב לעשות תיקון עולם". כאמור, בתום הדיון אושר התיקון פה אחד, בהצבעתם של היו"ר ביטון וח"כ לימור מגן תלם.

יו'ר וועדת כלכלה ח''כ מיכאל ביטון
אלעד: מפתחות הרכב נפלו בעת שהאבא חגר את התינוקת והיא ננעלה ברכב
ירושלים: רכב התנגש בקיר ברחוב יצחק הנדיב
בית שמש: אבדו עקבותיו של הנעדר הסובל מאלצהיימר - יחיא מונייסר
פגע בהולכי רגל: אוטובוס התנגש בחנות ברחוב שמגר בירושלים • צפו
שני קטינים שיידו אבנים לעבר אוטובוס נעצרו לחקירה ומעצרם הוארך
"אתגר ממשי": לפיד קיים דיון בנושא מוכנות ישראל לשריפות ענק
הרס ברוטלי בבנימין: פרצו, הרסו בית כנסת ואיימו במעצר
‏בקת״ב נזרק לעבר קו 84 של אגד ליד הר הצופים בירושלים
אדמות במזרח ירושלים שניקנו בראשית המאה הקודמת - הוחזרו למדינה
פורצים עוד דרך לירושלים: בסוף החודש ייחנך כביש 16