אברמי לונגר ודודי הרשקופ בביצוע מרטיט: ניגון דביקות לרבי אלימלך

לקראת יום ההילולא של הרב הקדוש רבי אלימלך מליז'ענסק זיע"א, ורגע לפני חג הפסח, הזמר החסידי הנודע אברמי לונגר הידוע בחן והרגש החסידי המפעם בתוכו, היה בהתע...

אברמי לונגר ודודי הרשקופ בביצוע מרטיט: ניגון דביקות לרבי אלימלך

אברמי לונגר & דודי הרשקופ - ניגון דביקות לרבי אלימלך

לחן: הרבי ר' אלימלך מליזעסנק | סולנים: אברמי לונגר, ילד הפלא דודי הרשקופ | עיבוד מוזיקלי: שמוליק ויינריך | הקלטות שירה: דייויד טויב | פסנתר: אחיה כהן | מיקס ומאסטרינג: חיים מוזס | גרפיקה: שמעון רוכמן

אברמי לונגר

לקראת יום ההילולא של הרב הקדוש רבי אלימלך מליז'ענסק זיע"א, ורגע לפני חג הפסח, הזמר החסידי הנודע אברמי לונגר הידוע בחן והרגש החסידי המפעם בתוכו, היה בהתעוררות גדולה והחליט להקליט ביצוע מרגש ללחן קדוש ומיוחד במינו של רבי אלימלך זיע"א.


ניגון זה מושר במגוון חסידויות כגון 'תולדות אהרון' ועוד, ברגעים מיוחדים של התעלות והוא אף נמצא ב"ספר הניגונים" (ניגון רי"ב) של חסידות חב"ד.


בכדי להוסיף רגש מיוחד שיכנס ללבבות השומעים, אל הביצוע של הניגון הקדוש הזה, בחר לונגר לצרף אליו את ילד הפלא דודי הרשקופ, הידוע בשירתו המרגשת ובקולו המתוק.


"בחרדת קודש ובהתרגשות עצומה מוגש לפניכם ניגון קדוש זה שנבע ממקור קדוש "שאין לנו השגה בגדולתו" מעומק ליבו, נפשו ורוחו של הרבי ר' אלימלך זיע"א." כתב לונגר.


"דורי דורות של יהודים וחצרות חסידים, משוררים ניגון קדוש זה בדביקות ובסילודין להחיות את נפשם העורגת. (יש כאלו שמנגנים זאת בקצב מהיר יותר מהביצוע המוגש כאן).


"יראתי בפצותי ובסוד קדושים מי יעמוד", כשמתבוננים במהלך הניגון אפשר להרגיש איך מתחיל בניחותא עולה ומטפס וחוזר שוב לתחילתו ואז שוב מטפס ועולה ומתפתל עד שבא לצעקת הלב. רצוא ושוב...


בניגון ללא מילים יכול כל אדם להרגיש ולהתחבר אל המקום בו נמצא וגם כשנעתקו המילים מפיו.


ובזכותו של הצדיק נעתיר ונבקש שיעמוד הרבי ר' אלימלך אצל אבינו אב הרחמן ויתחנן לפני כסא כבודו ויתעקש עבור כולנו ועבור השכינה הקדושה שיוציאנו מן המיצר אל המרחב, מאפלה לאור גדול ומגלות לגאולת עולמים


ובקרוב יעמדו רגלנו על אדמת בית מקדשינו ותפארתינו ברגשי התעלות ושמחה על שזכינו להיות בני מלכים.


אמנם הניגון מתפרסם באופן רשמי לאחר היארצייט, אך לא רציתי לוותר, ועשיתי ככל יכולתי שהניגון הזה יצא לאוויר העולם בצורה מושקעת ומקצועית ובהקדם האפשרי.


מוגש באהבה עצומה לכל יהודי באשר הוא שם. תודתי נתונה לכל העוסקים במלאכה שסייעו לי בהוצאת הניגון לאוויר העולם."

העיירה 'ליז'ענסק' - השם שמבעיר את הנשמה. מזה דורי דורות שיהודים מזכירים בסילודין שם קדוש זה.


ליז'ענסק טומנת בתוכה געגועים וכמיהה שהולכים ומצטרפים מאות בשנים לשלהבת אש אדירה שפורצת מהלב פנימה.


המוני יהודים מצפים ונושאים עיניהם אל אותו צדיק יסוד עולם קודש הקודשים הרבי ר' אלימלך זיע"א, לתורתו ולמקום שכינתו לשפוך ליבם ונפשם ולהשאיר אצל הצדיק את כל מועקות ליבם ונפשם בין בחומר בין ברוח.


כ"כ הרבה משוועים לנחמה עצומה לעצמותיהם ורוחם הדוויה אחרי כל מעברי התקופה שבה ה' שידד מערכות הטבע והראה לפני כל בני האדם את כוחו שאין אחד שיעמוד בסודו.


וידוע שהצדיק טומן רוחו ונפשו בניגון שמשתלשל אליו מהיכל הנגינה. וכולו נעשה בקדושה יתרה.


כמו שכתב הרבי ר' אלימלך בספרו הקדוש, שהצדיק מנגן הניגון בנשמתו פנימה. וכבר כתב ושורר דוד המלך ע"ה בתהילים: "ויהי כנגן – המנגן".


אם כן שנשמתו של הצדיק מונחת בתוך הניגון, בוודאי יש בכוחה לעורר ולהלהיב נימים רדומים וחבויים בנפש ובנשמה ולגלות נקודה טובה בכל יהודי שממנו יוכל להתחדש מתחילה ולשוב לאביו שבשמים.


וכשנשמתו של אדם כוספת ומתחברת אל נשמתו של הצדיק, אפשר ע"י זה לבקש ולהתחנן בכח הצדיק שיפעל עבור כל אחד ואחד מישראל, את ישועתו הפרטית והכללית לבני חיי, ומזוני רוויחי. להשליך אצלו את כל החבילות המעיקות ולהתחדש בכלים חדשים שיביאו לכל ישראל אור במושבותיהם.


ואמרו צדיקים שחמש מאות שנה לפני ירידת נשמתו הקדושה של הרבי ר' אלימלך, ירד ובא שפע עצום לעולם מפני עוצם קדושתו.

סוכה ולולב: איציק אשל מארח את שימי עזר וישי לפידות
מחרוזת שירים חסידיים לכבוד חג הסוכות
'ימים באים': יואלי קליין, שעיה גרוס ושלומי ברנשטיין
"אודך": עקיבא מרגליות
נחמן פילמר מגיש: שמחה פורצת גבולות 6
עילאי זגורי מגיש: סט להיטים סוכות תשפ"ב
'שמשיח יבוא' - יששכר דרור בסינגל מעודד
גרשי ישראלי - לישב בסוכה
אִיתַּי עמרן - א סוכה'לע א קליינע‎‎
ברכת המזון - ילד הפלא בנצי קלצקין, מקהלת חסידימלעך