הנסיגה הושלמה: אחרון החיילים האמריקנים עזב את אפגניסטן

דובר הפנטגון, ג'ון קירבי, הודיעה כי אחרוני החיילים האמריקנים עזבו את אפגניסטן, לאחר פינוי עשרות אלפי אזרחים • אנשי הטליבאן ירו באוויר בחגיגה על הנסיגה

הנסיגה הושלמה: אחרון החיילים האמריקנים עזב את אפגניסטן

האם תמה המלחמה הארוכה בהיסטוריה האמריקנית? המטוס האמריקני האחרון המריא משדה התעופה הבינלאומי בקאבול, בירת אפגניסטן, ואיתו החיילים האחרונים שהגנו על שדה התעופה ופינוי האזרחים ממנו, כך מסר התפרסם ב'ישראל היום'.

"יותר מ-122,000 בני אדם בהם 5,400 אזרחים אמריקני, עזבו את אפגניסטן במבצע החילוץ האווירי. אנשי צבא ארצות הברית הראו אומץ וחמלה אדירים כששמו את חייהם בסכנה על מנת להגן על אזרחים", אמר קירבי לסיכום המבצע. מנהל התעופה הפדרלי האמריקני אישר כי כל אנשי צוות הפיקוח עזבו את שדה התעופה והוא כעת ללא פיקוח אווירי.

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן פרסם הלילה הודעה שהתייחסה לסיום המלחמה הארוכה ביותר בהיסטוריה האמריקנית ומסר: "אני רוצה להודות למפקדים ולחיילים ולחיילות". בהמשך ההודעה ציין הנשיא כי מחר הוא יישא נאום מיוחד לאומה ובו יסביר מדוע "החליט שלא להאריך את הנוכחות האמריקנית באפגניסטן מעבר ל-31 באוגוסט".

דובר של ארגון הטליבאן, קערי יוסוף, אמר כי החייל האמריקני האחרון עזב את המדינה וכי כעת "אפגניסטן השיגה עצמאות מוחלטת". כתב הניו יורק טיימס, מתיו אייקינס, הנמצא בקאבול מסר מפי בכירים בשלטון הטליבאן כי המטוס האחרון ועליו כוחות זרים המריא משדה התעופה.

"השמיים מעלי שקטים ואין תנועת מטוסים בשדה התעופה", דיווח הכתב ברשת החברתית טוויטר והוסיף כי הוא שומע ירי חגיגי באוויר מאנשי הטליבאן.

זמן קצר לאחר ההודעה על כך שכל החיילים האמריקנים עזבו את אפגניסטן, מזכיר המדינה אמריקני, אנתוני בלינקן, הצהיר כי ארה"ב "תתאמץ ללא הפסקה על מנת לסייע לאמריקנים, לאפגנים ולאחרים שירצו לעזוב את המדינה". בד בבד עוד ציין כי לפי הערכות, באפגניסטן שוהים כעת פחות מ-200 אמריקנים בסך הכל.

רשת החדשות האמריקנית CNN דיווחה מוקדם יותר כי 1,200 בני אדם פונו משדה התעופה ביממה האחרונה של הפינוי, משלימים את הפינוי האווירי הגדול ביותר בהיסטוריה. בין המפונים היו סייענים של הכוחות הזרים במדינה ואזרחים שחששו מנקמתו של ארגון הטליבאן.

מוקדם יותר דווח כי בתקיפה האמריקנית שבוצעה אתמול נגד אנשי ארגון המדינה האלסאמית במחוז חורסאן, שלוחה של דאעש באפגניסטן, נהרגו תשעה אזרחים, בהם פעוט בן פחות משנתיים. בפנטגון טענו כי הנושא נמצא בבדיקה.

אנשי הטאליבן חוגגים את נסיגת האמריקאים משדה התעופה בכאבול

אחרון החיילים האמריקאים עוזב את אפגניסטן
ביידן אישר: איראנים ששירתו במשמרות המהפכה - יוכלו להיכנס לארה"ב
הותר לפרסום: חוליית טרור נעצרה בטורקיה, חיי קבוצת תיירים ניצלו
פסיקה דרמטית בארה"ב בתחום הנשק: מיליונים נוספים זכאים לרישיון
במעמד שגריר ישראל ורבנים: נחנך מרכז החסד האירופאי בבירת גיאורגיה
אסון ענק באפגניסטן: 955 הרוגים ברעידת אדמה
הטייס שנעצר בארגנטינה - דמות מפתח במשלוחי הנשק האיראניים
"2.2 מיליון יהפכו לנזקקים למזון": האו"ם מזהיר מאסון בלבנון
דיווח: איראן ויתרה על הדרישה להסיר את משמרות המהפכה מארגוני הטרור
צפו: סודות חכמת המזלות וכיצד קשורות המלחמות לכוכבי הלכת
תנועת ה-BDS פרסמה "מפה של הקשרים היהודיים" ועוררה סערה