ח''כ גפני: "אל תעבדו עלינו"

ח''כ גפני תקף את משרד האוצר ורשות המיסים // שורת הקלות נוכח משבר הקורונה // "אנשים קורסים תחת המשבר הזה"

ח''כ גפני: "אל תעבדו עלינו" גפני

ועדת הכספים אישרה לקריאה ראשונה: הארכות מועדים ושיפורים לטובת הציבור והמעסיקים בשורת נושאים על רקע משבר הקורונה, במסגרת מענק למעסיקים על השבת עובדים, הטבת מס למשפרי דירה ועבודה מועדפת לחיילים משוחררים.


באוצר הביעו התנגדות לסעיף הנוגע להארכות מועדים למחליפי דירה. יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני טען כנגדם: "אנשים קורסים תחת המשבר הזה, הפניות אלינו הולכות ונערמות, נפעל בכל תחום שניתן לסייע בו"


במסגרת חוק מענק לעידוד תעסוקה, נקבע בהוראת שעה נוכח משבר הקורונה, כי מעסיקים שהשיבו עובדים ששהו בחל"ת או שקלטו עובדים חדשים בתקופות מסוימות, יהיו זכאים למענק סיוע מיוחד, לצורך כך נקבעה תקופה במסגרתה יכלו המעסיקים להגיש את בקשותיהם.


כמו כן, קבעה הוועדה את הארכת המועדים להגשת בקשות למענק זה וקבעה אותו עד לסוף השנה - ה-31 לדצמבר. מדובר בבשורה הפותרת בעיה של ממש עליה העיד גם במהלך הדיון היום, סמנכ"ל שירות התעסוקה, אופיר פינטו שהציג כי נכון לבוקר זה הגיעו פניות של למעלה מ-200 מעסיקים שלא הכירו את קיום המענק ופספסו בשל כך את מועדי ההגשה והזכאות.


פינטו הציג: "רבים מהם פספסו את החודשים יוני – יולי, כאשר הגישו את בקשותיהם רק בחודשים אוגוסט וספטמבר. הכנו רשימות של מעסיקים שאנחנו יודעים שיש להם עובדים שהוצאו לחל"ת וחזרו לעבוד ולא מיצו זכויותיהם לעניין המענק – בסביבות 3,000 מעסיקים".


עוד הציג פינטו כי עד כה 61,400 מעסיקים הגישו בקשה לקבלת המענק לעניין 507,800 עובדים ואושרו מענקים ל-56 אלף מעסיקים בנוגע ל-410,200 עובדים. סה"כ אושרו 1.47 מיליארד ₪ לתשלום במסגרת מענק זה שמתוכם שולמו בפועל 1.46 מיליארד ₪.


עוד אושר לדרישת חברי הוועדה נקבע במסגרת מיסוי מקרקעין - על רקע הקושי למכור דירות בתקופת הקורונה, נקבע כי במסגרת מניין התקופות במיסוי מקרקעין - מס רכישה ומס שבח, לא תיחשב התקופה שבין ה-1 למרץ 2020 ל-28 בפברואר 2021, מדובר בהארכת התקופה שנקבעה בחודש יולי ועמדה על התקופה שבין ה-1 למרץ 2020 ל-1 באוקטובר 2020, ובשיפור ההטבה, כאשר המועדים הקודמים נגעו רק למי שמועדיו הסתיימו בתקופה הזאת. האמור הוא במחזיקי דירה יחידה, ולא במשקיעים, כולל הרוכשים במסגרת קבוצת רכישה.


רשות המיסים והאוצר ציינו כי הם מתנגדים לתיקון בטענה לעלות תקציבית של כ-41 מיליון ₪. הדברים עוררו את זעמם של חברי הכנסת, שתמהו כיצד נטען לעלות תקציבית כה גבוה, שעה שמדובר בדחיית תשלומים ולא בביטולם, ומול טענות הרשות כי לא ניכר בשטח קושי במכירת דירות, הציגו פניות שונות של אזרחים המתקשים למכור את דירותיהם בתקופת הקורונה.


יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: "אנחנו מקבלים פניות אחת אחרי השנייה, אף אחד לא ביקש פה 41 מיליון שקל, אל תעבדו עלינו, איך אתם מגיעים לסכום הזה?! הרי אם נאמר שאנחנו רוצים להעביר עפרון תטענו שהעלות היא 16 מיליון". לאור הדברים קבע ח"כ גפני כי הוועדה תצביע על הסעיף לקריאה ראשונה ולא תקדמו, עד להסכמה עם משרד האוצר: "אנשים קורסים תחת המשבר הזה, הפניות אלינו הולכות ונערמות, אין חבר כנסת שלא קיבל פנייה בנוגע לאנשים שלא מצליחים למכור את דירותיהם, נפעל בכל תחום שנוכל לסייע בו"


עוד אושר בנוגע לתקופת הזכאות למענק עבודה מעודפת על רקע משבר הקורונה – על פי התיקון, מי שהשתחרר משירות סדיר או שירות לאומי, בתקופה שבין 1 בינואר 2019 ל-31 בדצמבר 2020 יהיה זכאי למלא את תקופת העבודה המועדפת (6 חודשים בענפי עבודה שהוגדרו בחוק) לאורך 3 שנים, במקום שנתיים.


לסיום, לדרישת ועדת הכספים, ונוכח משבר הקורונה נקבע כי מנהל רשות המסים רשאי להאריך כל מועד לתשלום מס וכל מועד לתשלום מקדמה, לתקופה שימצא לנכון, "אם מצא כי מתקיימות נסיבות שלנישום לא הייתה שליטה עליהן".

פרויקט השמיטה הממשלתי יצא לדרך
נחתם: דיג מיני הלוקוס - ייאסר
הוסר חסם משמעותי להקמתם של בנקים חדשים
אושר: תיירים זרים מחוסנים יכנסו לארץ
50 מיליון ₪ לרשויות המדורגות 1-5 בדירוג חברתי-כלכלי
פשרה ב'פרי מלודי': הרוכשים יקבלו 50% מהכסף
שגריר צרפת ביקר במפעל הצרפתי במגדל העמק
נתפסה הברחה של מאות גלילי בד מזויפים ממותג לואי ויטון
גם לאחר הקורונה: בשליש מהעסקים בעולם ימשיכו לעבוד מרחוק
4 עקרונות להצלחה כלכלית למעסיק ולשכיר