מס על מיצים טבעיים? משרד הבריאות מציג נתונים בניגוד לדעת המומחים

כעת ועדת הכספים דנה בישיבה נוספת בנוגע להעלאת המס על שתייה מתוקה. בין החלטות הוועדה נמצא גם הצו להעלאת המס על המיצים הטבעיים. ועדת הכספים ניזונה למעשה מ...

מס על מיצים טבעיים? משרד הבריאות מציג נתונים בניגוד לדעת המומחים אילוסטרציהמיסוי במדינות מפותחות על מיץ פירות לשם השוואה

כעת ועדת הכספים דנה בישיבה נוספת בנוגע להעלאת המס על שתייה מתוקה. בין החלטות הוועדה נמצא גם הצו להעלאת המס על המיצים הטבעיים. ועדת הכספים ניזונה למעשה מעמדת משרד הבריאות אך זו הציגה לוועדה נתונים חלקיים בלבד.

מיצים טבעיים למעשה אינם בהכרח מזיקים וברוב המקרים אף מומלצים לצריכה. פרופסורים מהאוניברסיטה העברית אף הוציאו נייר עמדה ובו הם מפריכים את טענות משרד הבריאות בנוגע ל"נזקים הבריאותיים" של שתיית מיצים טבעיים כפי שהוצגה בידי משרד הבריאות.

בנוסף, מדינת ישראל נמצאת לבדה בעניין המיסוי המדובר. מדינות מובילות ומפותחות כמו פורטוגל, ארצות הברית, צרפת, איחוד האמירויות, פינלנד ועוד לא ראו שיש להטיל מס על מיצים טבעיים, בניגוד לשתייה המתוקה. מלזיה לעומת זאת, כן הטילה מס כזה על מיצים המכילים מעל 12 גרם סוכר על 100 מ״ל ולא כפי הצעת משרד הבריאות.

בנוסף, קיים בטיוטת הצו כפל מס, גם בייבוא הרכז הטבעי וגם במכירה לצרכן. שני הדברים הללו, המס על היבוא והמס על המכירה, עלולים להביא לקריסת מפעלים בשל הצמצום הדרמטי הצפוי במכירות וכתוצאה מכך לפטר עובדים.

ההסתדרות הלאומית יוצאת חוצץ נגד הכוונה להטיל מס על מוצר שאינו מזיק ובוודאי אם כתוצאה מכך עלולים העובדים להיפגע שלא בצדק כשגם כך הם נאבקים לפרנסתם במפעלים בפריפריה.

ועדת הכספים חייבת להתעשת ולקבל את הנתונים השלמים והמדויקים. בריאות הציבור חשובה, אך במקרה הזה, מדובר בעוולה שעושה נזק עם הציבור בכלל ועם העובדים במפעלים הללו בפרט.

על פי הפרסום באוניברסיטת בר אילן, ניתוח של מאמרי הסקירה והמטא אנליזה המרובים מהשנים האחרונות, וסקירה של דיווחים במאות מאמרים מדעיים, מובילים למסקנה המתבקשת והיא להמליץ על צריכה קבועה ומתונה של מיצי פירות, צריכה המביאה תועלות רבות ובוודאי שלא ליישם צעדים שעשויים למנוע אותה.

בזכות הנוטריאנטים והמיקרו-נוטריאנטים הקיימים במיצי פירות, למיצים יש יתרונות בריאותיים שמסייעים בהתמודדות נגד עליה במשקל, נגד מחלות הסוכרת, הלב וכלי הדם, ואפילו בהתמודדות עם מצבי דחק ושיפור מדדי גדילה בילדים.

זאת ועוד, בתזונה המערבית המבוססת על מזונות מעובדים וזמינים בחנויות ובמרכולים, חשוב לעודד צריכת מיץ פירות כמרכיב בתזונה מאוזנת לילדים ולמבוגרים, שאינם צורכים פירות על בסיס קבוע.

מיצי הפירות זמינים כל השנה, ומספקים מענה חיוני ויחיד לעונתיות ולתנודות המחירים של פירות. יש ללמוד מהמקרים בהם נוצלה התדמית החיובית והטעמים הטובים של מיצי פירות כדרך להוספה של ויטמינים ומינרלים חיוניים כגון ברזל וסידן, שמסיסותם וספיגתם מושפעות לחיוב מהחומציות של מיצי הפירות.

היום ישתתף בוועדת הכספים ששי שדה, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות הלאומית וינסה לשכנע את חברי הוועדה לשנות את הצו המדובר ולראות את הנתונים המלאים. אסור להוסיף נטל כלכלי על הציבור ועל העובדים בשל נתונים שאינם מדוייקים!

ח"כ קרן ברק אמרה לסיום: "משרד הבריאות נוקט בגישה פטרנליסטית לפיה הם יחליטו עבור הציבור באיזו צורה הם יצרכו את מנת הפירות עבורם, האם ע״י אכילה או שתיה".

לסיום אמרה כי: "לא ייתכן שהמשרד יטען שצריכת פירות חשובה לתזונת האדם ובד בבד יקבעו לו כיצד לצרוך אותה, אם צריכת פירות היא חשובה, עליהם לעודד אותה גם כשהיא מגיעה בצורת שתיה (100% פרי) ולא לטרפד אותה ע״י מיסוי".

מחדל בנתב"ג: פרצו למכולה בניסיון לגנוב אמל"ח
בני ברק: בן 30 נסע בבימבה ונתקע בעץ
הבריחו מאות אלפים: נעצרו חשודים בהברחת סיגריות בנמל
לינץ' בירושלים: שני אחים הותקפו קשות בידי פועלים ערבים ונפצעו
שלמה נאמן: "אנחנו מתעוררים לעוד בוקר של פינוי מיותר"
צור גולדין: "יש בלוף אחד ענק. אף אחד לא מתכוון להביא את אח שלי"
תגלית נדירה בשילה: חמישה קנקני ענק שלמים בני 2,000 שנה
סיכום חדשות השבת: גופת הנעדר אותרה בכנרת
ירושלים: ילד כבן 9 נדרס על ידי רכב פרטי בנווה יעקב
"הריבונות מתחילה בכבישים": שלמה נאמן בתגובה לתאונה הקשה בבנימין