פרצת הטיולים: פלשתינים מסיירים בישראל ללא פיקוח

התופעה החלה בביקורים בחופי הים, אך לאחרונה היעדים הורחבו והשיווק ברשתות החברתיות הפך מאסיבי • "מערכת הביטחון מעלימה עין"

פרצת הטיולים: פלשתינים מסיירים בישראל ללא פיקוח אוטובוס עם מסתננים לישראל

חברות טיולים פלשתיניות באזור רמאללה מנצלות פרצה הקיימת בגדר ההפרדה כדי להוציא לפועל מאות טיולים מאורגנים לפלשתינים בישראל. התופעה החלה בביקור פלשתינים בחופי הים בישראל, אך לאחרונה היעדים הורחבו, השיווק ברשתות החברתיות הפך מאסיבי, והחברות מפרסמות בגלוי כי הטיולים יוצאים לפועל כתוצאה מפרצה באזור מודיעין עילית או באזור השומרון, כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

כך למשל בהתכתבות בין חברת טיולים גדולה ברמאללה "Blue Line" לחוקר בתנועת אם תרצו. החוקר התחזה לצעירה פלשתינית, תוך שהוא מנסה לברר פרטים על אודות אחד הטיולים. לשאלת "הצעירה" אם יש צורך בהיתר כניסה לישראל, ענו בחברה: "בלי היתר כניסה, עוברים דרך פרצה בגדר של נעלין. היא די קלה ומאוד מהירה, ללא בעיות". בהתכתבויות עם חברות אחרות נאמרו אמירות דומות.

מבדיקה עולה כי הכניסה לישראל נעשית באמצעות אוטובוס פלשתיני שמביא את הקבוצה עד לפרצה בגדר, המטיילים חוצים לצד השני ועולים על אוטובוס ישראלי שממתין להם. דרך כניסה נוספת: אוטובוס ישראלי אוסף את הקבוצה בנקודת איסוף, מוריד את הנוסעים באזור פרצת הגדר, עובר את המחסום והולך לפרצה מהצד הישראלי. יש לציין כי ברגע שהאוטובוס מגיע לכביש שש, כמעט ואי אפשר לעצור אותו.

תופעה מטרידה

בבדיקת עמודי הפייסבוק של חברות הטיולים ניתן לראות עלייה והתרחבות של התופעה מאז חודש נובמבר, כאשר החברות מוציאות עשרות טיולים בשבוע.

תחילתה של התופעה הייתה בחודשי הקיץ לפני כמה שנים, כאשר במהלך חג הקורבן התמלאו חופי מרכז הארץ באלפי משפחות פלשתיניות. במערכת הביטחון היו מודעים למתרחש, אך בסוג של מחווה הומניטרית לחוגגי חג הקורבן העלימו עין וכמעט שלא עצרו את האוטובוסים מלאי המשפחות.

חברות הטיולים הפלשתיניות ראו כי אף אחד לא עוצר אותן, ונוסף על כך ראו עד כמה הטיולים משתלמים, ולאחרונה הרחיבו את היעדים. זה כבר לא טיול לחוף הים אלא לאתרים פופולריים כמו החרמון, ראש הנקרה, הספארי, גני יהושע, ירושלים, הר הבית, העיר העתיקה יפו, חיפה, לוד וטבריה. עלות הטיול: בין 400-150 שקלים למשתתף, תלוי ביעד ובמרחק. הכסף משולם במזומן למדריך. בחישוב פשוט, הרווח יכול להגיע ל-20 אלף שקלים לטיול.

התופעה מטרידה מאוד את מערכת הביטחון בשל החשש שפלשתינים ינצלו ומנצלים את הפרצה לחדירת מחבלים, הברחת אמל"ח וסמים. כך קרה לפני חצי שנה בצפון השומרון, כאשר שלושה מחבלים מג'נין עלו חמושים ברובים למיניבוס שהסיע קבוצת מטיילים.

המיניבוס נתפס בעת שחצה את גדר ההפרדה ונלקח לבדיקה, שם פתחו המחבלים באש לעבר לוחמי מג"ב. שניים חוסלו, והשלישי נפצע קשה מאוד. מהחקירה עלה כי השלושה תכננו להגיע לירושלים ולבצע פיגוע ירי בהר הבית. זהו לא המקרה היחיד. במערכת הביטחון סבורים כי המחבלים תושבי הרשות - שביצעו בחודשים האחרונים פיגועים בירושלים, ביפו ובפתח תקווה - הגיעו בדרך זו לישראל.

הפקרות ביטחונית

אירועים חמורים אלה ממחישים למערכת הביטחון עד כמה הטיולים התמימים לכאורה יכולים בקלות לשמש לטרור ולפשיעה. במג"ב מבצעים פעילות מודיעינית ומבצעית הכוללת ניטור של הפרסומים ברשתות החברתיות והצבת מארבים לתפיסת האוטובוסים, אך גם שם יודעים שחלק נעצרים אולם רבים לא.

המשמעות: למערכת הביטחון אין מידע על זהות הנכנסים לישראל, כמה נכנסו וכמה שבו לשטחים. בינתיים הטיולים הופכים ליותר פופולריים בקרב הפלשתינים, שנהנים לבקר באתרים שעליהם שמעו מאבותיהם ובדרך לשיר שירי הלל ליאסר ערפאת ולשחרור השטחים הכבושים.

"מדובר בשיבה זוחלת לתוך מדינת ישראל", אומר יו"ר תנועת אם תרצו מתן פלג, ומוסיף: "מטריד לראות כיצד מערכת הביטחון מעלימה עין מול ההפקרות הביטחונית ומאפשרת לאלפי פלשתינים להיכנס דרך פרצות בגדר. גם מבחינה דמוגרפית מדובר באסון, שכן אין אף גורם שבודק מי נכנס ומי יוצא. ההשלכות הביטחוניות הרות אסון: המטיילים שרים שירי אינתיפאדה ומגדלים את ילדיהם למורשת פלשתינית לאומנית. מערכת הביטחון חייבת לעצור את חגיגת טיולי הנכבה הללו שקוראים במפורש להשמדת ישראל מבפנים".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה למחדל החמור: "לוחמי צה"ל ומג"ב פרוסים במרחב בהתאם להערכת המצב ומשתמשים באמצעים שונים וביכולות מתקדמות נגד מי שמזוהה כמשחית, מחבל או פוגע בגדר הביטחון. בזכות פעילות מודיעינית משותפת של צה"ל, מג"ב וכוחות הביטחון, מזוהות ונתפסות התארגנויות מרובות משתתפים לחציית גדר ההפרדה".

עוד טענו כי: "בשנה האחרונה כוחות משמר הגבול תפסו כ-200 התארגנויות והוחרמו כ-120 אוטובוסים המשמשים לכניסת שוהים בלתי חוקיים. כמו כן, הוגשו למעלה ממאה כתבי אישום נגד נהגי האוטובוסים ומארגני הטיולים. נוסף על כך, הנהגים ומארגני ההסעות נקנסים בקנסות כבדים וחלקם נעצרים עד לתום ההליכים, וכאמור מוגשים נגדם כתבי אישום".

לסיום אמרו: "כוחות צה"ל ומג"ב ימשיכו לפעול תוך שימוש בכלל האמצעים והיכולות כדי למזער את הסיכון הביטחוני הנובע מהשחתת גדר הביטחון וכניסה לשטח מדינת ישראל בניגוד לחוק".

עמוד הפייסבוק של חברת התיירות הפלסטינית
פרצו מעבר וניסו לדרוס את שוטרים: נעצרו 4 חשודים
התרעת שווא: אזעקה נשמעה בצפון
נס: מחבל חדר לישוב - אין נפגעים
ההסתננויות של שב"חים הולכות וגוברות, הענישה דווקא מצטמצמת
גדר ללא הפרדה: השלמת הבנייה אינה נראית באופק
מטר מהחייל: מחבל ניסה לדקור חייל ונוטרל
אבו מאזן התקשר לאחיו של המחבל מג'נין והביע תנחומים
בעקבות הפיגוע: שביל אופניים יפתח באלעד
"התעללות פדגוגית": הרשות הפלשתינית הקצינה את תכני ההסתה נגד ישראל
אתגר השבח''ים: מי יהיה זכאי להיתר עבודה ואיך נמנעים מפרצות בגדר