על רקע הסערה הפוליטית: מגעים לאיחוד בין ימינה לתקווה חדשה

ריח של בחירות באוויר • בכירים במפלגות דנים לאחרונה באפשרות לריצה משותפת • גורם בימינה: "זו תוצאה של אילוץ פוליטי, אין ביניהם יחסי אמון"

על רקע הסערה הפוליטית: מגעים לאיחוד בין ימינה לתקווה חדשה בנט וסער

נערך לבחירות? לצד ניסיונותיו האחרונים "להילחם על הממשלה", כפי שאמר בנאומו אתמול בכנסת, נערך ראש הממשלה נפתלי בנט גם לתרחיש של הפסד, אם הממשלה תגיע לסוף דרכה. לאחרונה החלו שיחות בין בכירים בימינה ובתקווה חדשה לבחינת איחוד הרשימות במקרה של הליכה לבחירות. זאת, בשל מצבן הגרוע של המפלגות בסקרים וחוסר הוודאות שיעברו את אחוז החסימה. כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

גורם בכיר הבקיא בפרטי השיחות, אמר כי עיקר הקושי בהתקדמות עד כה נבע מהחשדנות הרבה שיש בין ראשי המפלגות, ומהעובדה כי איחוד הרשימות לריצה משותפת נובע כתוצאה מאילוץ פוליטי ומאינטרס משותף לצלוח את מבחן הקלפי בהצלחה, ולא בשל יחסי אמון או יחסי חברות בין השניים.

לדבריו, "כאשר בנט מתייעץ עם אנשיו לגבי האפשרות הזאת, הוא מביע לא מעט הסתייגות מכריכת עתידו הפוליטי בזה של סער. הוא אפילו לא בטוח שסער יסייע לו לשמור על ראשות ממשלת המעבר במקרה של פיזור הכנסת, ויתכן שיעדיף את יאיר לפיד כראש הממשלה בזמן הבחירות, וזאת כדי שלא לנעול את האפשרות שהוא, סער, יהיה זה שיעמוד בראשות הרשימה המאוחדת, דבר שבוודאות לא יקרה אם בנט יישאר ראש הממשלה".

עוד אמר הגורם שבנט עדיין כועס על סער ומאשים אותו שהוא האחראי למשבר האחרון בקואליציה על רקע אי אישור תקנות יו"ש. לדבריו, העובדה שסער הטיל את האשמה בראש ובראשונה על הממשלה ואמר שאין לה זכות קיום אם תקנות יו"ש לא עוברות, חסמה כל אפשרות להגיע למוצא מול האופוזיציה ומול עידית סילמן, שהבינו כי נפתחה אפשרות לערער את יציבות הקואליציה בהצבעה נגד התקנות.

אורבך בעד ממשלת ימין

לאחר ימים של התלבטויות ומרתון פגישות עם רה"מ בנט, הודיע אתמול ח"כ ניר אורבך כי הוא פורש מהקואליציה. לפי הערכות במערכת הפוליטית, מטרתו הראשונית של אורבך היא לנסות להביא להקמת ממשלת ימין בכנסת הנוכחית, אך אם מהלך זה לא יצליח - יפעל לפיזור הכנסת, מעמדת הכוח של יו"ר ועדת הכנסת, שתאפשר לו לשלוט בלוח הזמנים.

כזכור, אורבך התלבט קשות במהלך השבוע האחרון, ודחה את החלטתו עד אתמול. יש לציין כי אורבך אינו מתנה את חזרתו לקואליציה באישור תקנות יו"ש.

כבר בתחילת השיחות עם בנט, שחלקן היו קשות וטעונות, אורבך אמר כי הוא רוצה לפרוש מהקואליציה ובמצב הזה הוא לא מסוגל להמשיך. אך גם בהודעתו כעת, אורבך נותן לבנט שבוע נוסף לייצוב הקואליציה, ובינתיים לא יצביע על פיזור הכנסת. ל"ישראל היום" נודע כי ‏גם אם גנאים וזועבי יתפטרו זה לא יספיק לאורבך, הוא לא מוכן לקואליציה של 60-60. מבחינתו זה אומר שקואליציה כזו נשענת על הרשימה המשותפת.

המטרה של אורבך היא לנסות לפעול להקמת ממשלת ימין בכנסת הנוכחית. אם זה לא יצליח - הוא יצביע על פיזור הכנסת, תוך שליטה, כאמור, בלוח הזמנים בתור יו"ר ועדת הכנסת. כעת ינסו בקואליציה להביא לפיטורי גנאים וזועבי, כדי לנסות להחזיר את אורבך. ההערכה היא שגנאים יותר קרוב להתפטרות מזועבי. גורמים בימינה טוענים כי אורבך ייתן למהלך יותר משבוע, אך בסביבתו אומרים שמדובר בשבוע בלבד.

נחשף: הצעת החוק שתעגן את סמכויות בן גביר
הושג סיכום תפקידים בין הליכוד לש״ס
תנאים של חיבה: תמונת המצב של הקואליציה המתגבשת וארה"ב
יהדות התורה והליכוד חתמו על הסכם בנוגע לתפקידים
ראש הממשלה לשעבר בנט החליט: "לנקות את הרשת"
אביו של טירן פרו שנחטף בג'נין: "אנחנו צריכים פה משילות"
גנץ לגלנט: אתה תהיה שר ביטחון סוג ב'
יריב לוין: "רוצה ששופטי העליון ייבחרו על ידי הכנסת"
גנץ דחה את בקשת בן גביר לבקר את החייל שנשלח למחבוש
הרמטכ"ל ונתניהו תוקפים את בן גביר: להשאיר את צה"ל מחוץ לפוליטיקה