התקיפה המסתורית על המתקן האסטרטגי לייצור הצנטריפוגות באיראן

הדיווחים שהחלו לזרום אתמול בבוקר על תקיפת מתקן רפואי לייצור חיסונים באיראן הולכים ומתבהרים כתקיפה על המתקן האיראני לייצור הצנטריפוגות • כל הפרטים

התקיפה המסתורית על המתקן האסטרטגי לייצור הצנטריפוגות באיראן מתקן גרעיני באיראן

הבוקר פורסם בניו יורק טיימס האמריקאי תחקיר ובו נטען כי המתקן שהותקף אמש בעיר כרג' באיראן, היה שייך לחברת tesa ובו מיוצרות הצנטריפוגות המותקנות באתרים הגרעיניים

כבר אתמול בשעות הבוקר החלו לזרום דיווחים מאיראן שסיפרו על תקיפה באמצעות כטב"מ של "מתחם רפואי" המנוהל על ידי המנהיג העליון של איראן ח'מינאי, ובהמשך אף טענו כלי התקשורת באיראן כי במתחם זה מייצרים האיראנים את חיסוני הקורונה.

בנוסף ציינו אותם כלי תקשורת כי נגרם נזק חיצוני בלבד וכי הכטב"מ התוקף הופל על ידי מערכת ההגנה האווירית, אך לא הציגו ראיות לכך. בנוסף יש לציין כי סוכנות הידיעות האיראנית ilan שפרסמה את הדיווח הסירה אותו לאחר שעה קלה.

ככל שעבר הזמן התחילו לזרום דיווחים בעיקר מפי מקורות המזוהים עם האופוזיציה האיראנית כי יעד התקיפה היה לא פחות מאשר המתקן לייצור הצנטריפוגות בכרג' המשמש למעשה כמתקן היחיד לייצור הצנטריפוגות באיראן. לפי גורמים אלו אין להוציא מכלל אפשרות שהתקיפה בוצעה על ידי מטוסי קרב ולא על ידי כטב"מ כפי שנטען.

המנהיג העליון של איראן ח'מינאי

בהמשך גם סוכנות הידיעות נור ניוז השייכת למועצה לביטחון לאומי האיראנית אישרה כי אכן היה ניסיון תקיפה באמצעות כטב"מ על "מבנה של הארגון האיראני לאנרגיה אטומית" בעיר כרג', אך הוסיפה כי התקיפה סוכלה ולא נגרמו נזקים.

כהרגלם באירועים מסוג זה האיראנים שומרים על עמימות ככל שניתן ולא חושפים פרטים אודות התקיפות, והמידע והיקף הנזק נחשפים לאחר זמן על ידי צילומי לווין.

העיר האיראנית כרג' שוכנת במחוז אלבורז ורחוקה כ-30 ק"מ מערבית לבירה טהרן, ומכיוון שאיננה עיירת גבול המבוכה של המשטר האיראני גדולה פי כמה אם אכן הצליח כלי טייס לחדור את המרחב האווירי של איראן.

בנוסף יש לציין שתזמון התקיפה אינו מקרי כלל וכי הוא מגיע בזמן שברקע עדיין מתקיימות שיחות הגרעין בין המעצמות לאיראן שנמצאות כעת בשלבי הכרעה, תקיפה כזאת אמורה להעמיד את האיראנים בעמדת חולשה בניהול המשא ומתן, אך ספק רב אם אכן המעצמות ובראשן ארה"ב ישכילו לתרגם תקיפה זאת ליתרון בתנאי ההסכם אם יחתם.

סין ורוסיה לצד טהרן: איראן הצטרפה לארגון שנגחאי
גרמניה: המשטרה סיכלה פיגוע נגד בתי כנסת ביום כיפור
בשליחות איראן: שיירת משאיות דלק ראשונה הגיעה ללבנון
דיווח: נשיא סין סירב להיפגש עם ביידן
הטליבאן ביקש מארה"ב לתרום לו כספים
בלב הים: שחף נוחת על גב הלווייתן • צפו
ארה"ב: 7 מיליון דולר בעבור מידע שיוביל למעצרו של בכיר
שני ישראלים נהרגו בהתרסקות מטוס ביוון
ביידן יוצא למתקפה: עובדים פדראליים יאבדו משרתם אם לא יתחסנו
צפו: תיעוד ייחודי מהזוהר הצפוני והדרומי