על הכוונת: מערכות הגנה אווירית איראניות

טהרן נואשה מהסתמכות על סוריה - והחליטה להבריח לאזור מערכות הגנה משלה • נראה שהתקיפה נועדה לפגוע בהן, ולשמר את העליונות האווירית של ישראל

על הכוונת: מערכות הגנה אווירית איראניות אילוסטרציה

בדיוק כפי שנהג כלפי ראש הממשלה היוצא, נפתלי בנט, גם אל ראש הממשלה הטרי, יאיר לפיד, מסרב בנימין נתניהו להגיע על מנת לקבל תדרוכים ביטחוניים.

נתניהו מנסה לשדר בכך שראש הממשלה המכהן "קטן עליו". הוא הבהיר כי יתעדכן רק באמצעות גורמי המקצוע, דוגמת המזכיר הצבאי. בכך הוא פוגע בנוהג החשוב, ובמשתמע - במדינה.

לו טרח נתניהו להתעדכן בסוף השבוע, היה לומד שדברים חדשים קורים בגזרה. התקיפה המיוחסת לחיל האוויר אתמול בבוקר בגזרת החוף בסוריה, מדרום לטרטוס, היתה אולי שגרתית, אבל המטרה היתה שונה בתכלית מהרגיל.

מתברר שבתקופה האחרונה עושה איראן מאמץ חשאי להבריח לסוריה מערכות ואמצעים להגנה אווירית. האיראנים, שנואשו מכך שההגנה האווירית הסורית תצליח לשבש את התקיפות החוזרות של חיל האוויר הישראלי נגד הברחות האמל"ח, רוצים להשיג יכולת עצמאית בתחום, ולפעול ללא תלות באחרים.

סקאיי ומעשיו שקופים

רשת "אל־ערביה" חשפה בסוף השבוע שאת הפרויקט החשאי מוביל פריד מוחמד סקאיי, קצין בכיר במשמרות המהפכה, שנצפה באחרונה מגיע כמה פעמים לדמשק. סקאיי נועד בביקוריו עם אנשי ההגנה האווירית הסורית, וכנראה פועל בתיאום מלא עימם. את אמצעי ההגנה האווירית עצמם מבריחה איראן באותם הצירים האוויריים והיבשתיים שמשמשים אותה להברחת אמל"ח לסוריה.

נראה שהתקיפה אתמול יועדה נגד רכיבים כאלה שכבר הוברחו לסוריה, במטרה להפעילם בעתיד נגד חיל האוויר בגזרת החוף. ניתן להניח מהתקיפה שישראל נחושה לא לאפשר זאת, ולשמר לעצמה עליונות אווירית מלאה בגזרה. גם חשיפת שמו של סקאיי אמורה להבהיר לו כי הוא ומעשיו שקופים, ולהכריח אותו לשמור על חייו, מחשש שייפגע.

גם יירוט המל"טים של חיזבאללה מלמד על אותו מאמץ איראני. חיזבאללה יתרץ אותו במחלוקת סביב המים הכלכליים, אבל אלה טענות סרק: בסוגיית "כריש" אין מחלוקת אמיתית, וגם לו היתה - היא לא מצדיקה תקיפה צבאית. אבל הנכונות של חיזבאללה לפעול עבור האיראנים ולסכן אגב כך את לבנון מלמדת שחזית הצפון נפיצה מתמיד.

האירועים האלה גם מלמדים שלמרות המאמץ הישראלי לסכל את הפעילות האיראנית, טהרן נחושה להמשיך בדרכה. מהבחינה הזאת, כהונתו של לפיד לא תהיה שונה משל קודמיו: גם בה צפויה להימשך הפעילות נגד איראן, בכל העוצמה ובכל האמצעים.

מבקר המדינה פרסם דו"ח מיוחד הטיפול בשבויים והנעדרים
השלכת מטענים, בקבוקי תבערה ואבנים: 13 מבוקשים נעצרו | צפו בתיעוד
בלב קלקיליה: 8 מבוקשים נעצרו הלילה ברחבי יו"ש | צפו
החרימו כספי טרור: הלילה נעצרו עשרה מבוקשים ברחבי יו"ש
למרות לקחי שומר החומות: המשמר הלאומי נכנס להקפאה
מהנדס ערבי מירושלים הוא המחבל שביצע את פיגוע המטענים
נעצר בגין השלכת בקבוק תבערה - ותבע את המשטרה על מעצר שווא
סוכל פיגוע מטען נפץ בתוך ישראל שהוכוון ע"י פעילי טרור
תרגיל צבאי יחל מחר בגבול לבנון
הערכת אמ"ן ל-2023 נחשפת: אלו האיומים על ישראל