ח"כ הרב אבוטבול: אדם שבנה עסק בעשר אצבעות וסוגר אותו - מאבד אמון במדינה ובממשלה

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות קיימה הבוקר דיון בנושא תמיכה והליכי שיקום כלכלי לחייבים. ח"כ אליהו חסיד: "צריך להיות איסור על פרסום הלוואות, כמו בעישון"

ח"כ הרב אבוטבול: אדם שבנה עסק בעשר אצבעות וסוגר אותו - מאבד אמון במדינה ובממשלה ח

עו"ד סיגל יעקובי, מ"מ מנכ"ל משרד המשפטים: "להוריד את רף הכניסה להליכי פשיטת רגל. יש אנשים שעבורם 50,000 הוא סכום דמיוני"

ח"כ טלי פלוסקוב: "גם אדם שחייב 20,000 ₪ צריך להמשיך לחיות"

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות קיימה הבוקר דיון בנושא תמיכה והליכי שיקום כלכלי לחייבים. על פי נתונים שהציג ח"כ אלכס קושניר, מיוזמי הדיון, משנת 2008 לשנת 2017 ישנו גידול של כמעט 550% במספר הבקשות לפשיטות רגל שהוגשו לכונס הנכסים הרשמי. מ 3,874 בקשות בשנת 2008 ל- 21,232 בשנת 2017. עוד הציג כי כ-50% מקרב פושטי הרגל שקיבלו הפטר מחובותיהם במסגרת הליך פשיטת רגל חזרו לאחר כעשור למעגל החובות ונפתח כנגדם לפחות תיק אחד בהוצאה לפועל.

במהלך הדיון עמד ח"כ קושניר על בעיות שונות בהליכי חדלות הפירעון. בין היתר אמר כי "קיים רף מינימלי של חוב על סך 50,000 ₪ כדי להיכנס לתהליך וכן אגרה של 1,600 ₪.בנוסף, חוק חדלות פירעון שאושר ב- 2018 הסמיך את שר המשפטים להתקין תקנות שנוגעות להליך השיקום של חייבים וזה לא נעשה עד עכשיו. לכן אותה מעטפת עדיין לא קיימת ורבים חוזרים למעגל החובות. לאור המשבר הנוכחי אני בטוח שכמות האנשים שיכנסו לחדלות פירעון רק תלך ותגדל. הממשלה חייבת להקים את תכניות השיקום ולהחזיר את האפשרות לאנשים מעוטי יכולת לגשת לתהליך הזה בלי חסמים, אחרת נגיע למצב של קריסה".

מ"מ יו"ר הוועדה ח"כ טלי פלוסקוב אמרה: "חייב הוא לא פושע ואנחנו צריכים לתת לאנשים להרגיש בנוח לפנות לעזרה ולא לפחד. קיימים כיום מענים אבל עכשיו, לאור משבר הקורונה שבו העומס הכלכלי הוא גדול ורבים מתקשים להתקיים, הגישה צריכה להשתנות לכיוון יותר אנושי ויותר מתחשב ולספק יותר דרכי פתרון. בין היתר יש להוריד את הסכום המינימלי לכניסה לתהליך חדלות הפירעון. גם אדם עם חוב של 20,000 ש"ח צריך להמשיך לחיות ולא להתמודד לבד".

עו"ד סיגל יעקובי, מ"מ מנכ"ל משרד המשפטים: "עוד לפני שתוקנו התקנות אנחנו כבר נערכים להפעיל את התכנית להכשרה להתנהלות כלכלית נכונה כבר בחודש ספטמבר הקרוב. עם זאת צריך לומר שהתכנית תעזור למי שיצר את החובות כי לא ידע להתנהל כלכלית נכון ולא למי שעשה זאת מתוך עוני ובגלל שהכנסותיו נמוכות מצורכי המחייה הבסיסיים שלו. כאן יש לפנות למשרד הרווחה. נשמח אם תצא מכאן קריאה להרחיב את ההכשרה להתנהלות כלכלית נכונה לא רק למי שכבר יצר חובות אלא למערכת החינוך כולה, כדי לפתח תודעה כלכלית כבר מגיל צעיר". בהמשך התייחסה יעקובי לרף הכניסה להליך חדלות פירעון ואמרה "אציע להוריד את רף הכניסה להליכי פשיטת רגל. יש אנשים שעבורם 50,000 ש"ח זה סכום דמיוני שלעולם לא יצליחו לגייס. צריך להידרש לנושא הזה, אפילו כהוראת שעה לתקופת הקורונה".

ח"כ היבה יזבק, גם היא מיוזמי הדיון אמרה: "מאז הקורונה ישנה עלייה של 4% באחוזי העוני בחברה הערבית. 13,000 משפחות נוספו למעגל העוני והחשש הוא שאנשים ידרדרו לשוק האפור ומשם לא יצליחו לצאת. כשמדברים על חינוך כלכלי חשוב לזכור שאדם צריך קודם כל להשתקם מהנפילה ואז ללמוד. אנשים צריכים להיות מוכנים לזה".

איילה מאיר, מנהלת השירות לרווחת הפרט והמשפחה במשרד הרווחה: "במשבר הקורונה אנחנו נחשפים לעדויות קשות מאוד כולל חייבים שעברו תהליך שיקום אינטנסיבי של שנים ונקלעו עכשיו שוב למצוקות של חובות, של אלימות בבית ועוד. המשרד המפעיל מזה שש שנים תכנית דגל בתחום של שיקום חייבים, שכוללת 123 מרכזי עוצמה ב-113 רשויות מקומיות באשכולות 1-5 במדד חברתי כלכלי. המרכזים מטפלים במעל 12,000 אנשים והתכנית משיגה תוצאות מצוינות. היום אנחנו מקבלים פניות גם ברשויות ששייכות לאשכולות גבוהים יותר ואנחנו מעוניינים להרחיב את השירות אך לצערנו בשל היעדר תוספות תקציביות זה לא קורה. הבוקר הגשנו לשר הצעה לתקצוב נוסף לתכנית בסכום מינימלי של 50 מיליון ₪. כדי להגיע למה שאנחנו רוצים צריך 150 מיליון ₪".

תומר מוסקוביץ, מנהל רשות האכיפה והגבייה: "ככל שהגישה הרגילה שלנו היא שאדם אחראי למעשיו, הקורונה יצרה מצב חדש בו אנשים נאלצו לסגור עסקים שלא מבחירה ולא כי התנהלו בצורה כושלת וזה מטיל אחריות על המדינה. אני לא חושב שכל מי שיש לו חוב של 30,000 ₪ נכון לו להיכנס לחדלות פירעון.

תמר עוזרי, מנהלת אגף חדלות פירעון ברשות האכיפה והגבייה הוסיפה: "52% מהחייבים מיוצגים על ידי הסיוע המשפטי ואינם לא נדרשים לשלם את האגרה בשלב הגשת הבקשה, אלא רק אם יצטברו כספים בקופת הנשייה. בקשות מתחת ל-50,000 ₪ הוגשו. בשלב שלפני פתיחת הליכים מנסים להגיע להסדר ופריסה של החובות עם הנושים וגם הם מבינים שהמצב כרגע הוא אחר וכדאי להם להגיע להסדר".

ח"כ סונדוס סלאח: " בזמן המשבר צריך להגיד לרשות האכיפה והגבייה לנוח. לאנשים אין איך לשלם את הדברים הבסיסיים שלהם וההוצאה לפועל ממשיכה לפתוח תיקים ולנפח חובות.

לא פלא שאנחנו מתחילים לשמוע על אנשי עסקים שרוצים לשים קץ לחייהם. יש אחריות חברתית למוסדות להקל ולא להעמיס על אנשים בתקופה הזאת".

ח"כ משה אבוטבול: "אני פוגש עשרות בעלי עסקים קטנים שאין להם אמצעים ורזרבות כמו לעסקים גדולים. הם מתקשים לקבל הלוואות נוחות, הם לוקחים מהבנקים בריביות גבוהות או במקרה הגרוע מהשוק האפור. אדם שבנה עסק בעשר אצבעות וסוגר אותו היום מאבד תקווה, מאבד אמון במדינה ובממשלה. אם לא נושיט עכשיו יד לעזרה נתחרט על כך".

ח"כ אליהו חסיד: "חלק מהבעיה היא שהבנקים תופסים אנשים, מפרסמים להם הלוואות בריביות גבוהות והתחייבויות שהם לא יכולים לעמוד בהם. צריך להיות איסור על פרסום הלוואות, כמו בעישון"

עו"ד בקי קשת, רבנים לזכויות אדם: "מעטים יכולים להגיש בקשה לחדלות פירעון בלי ייצוג של עו"ד. זוג עם ילד ששניהם עובדים ומרוויחים יחד מעל 7,000 ₪ כבר לא זכאים לסיוע משפטי וכפועל יוצא גם לפטור מהאגרה על סך 1,600 ₪. זה מונע מאנשים את האפשרות להיכנס לתהליך של חדלות פירעון, שנותן אופק ושיקום".

לסיכום הדיון ביקשה ח"כ טלי פלוסקוב לקבל נתונים מרשות האכיפה והגבייה אודות מספר הבקשות לחדלות פירעון שהתקבלו בגין חובות הנמוכים מ-50,000 ₪ והוסיפה: "אני שולחת מכאן מסר לאזרחי המדינה- תהיו חזקים, אנחנו כאן מחפשים פתרונות איך לחזק אתכם גם במישור הכלכלי. במקביל לטיפול בחייבים יש לחזק את החינוך הכלכלי, שצעירים ילמדו מעכשיו איך לנהל את אותם 100 ₪ שיש להם בכיס, בתקווה שבעתיד יהיו אלה 100,000 ₪".

הדיון בועדה
תביעה בסך 250,000 לחולה קורונה שסיכן את הציבור
שלושה מליון ילדים קיבלו את הכסף. צפו
מענק לכל אזרח - פעימה שנייה (מענק מוגדל למקבלי קצבאות)
ביום ראשון הקרוב מתחילים לזרום המיליארדים "קודם הילדים"
מענק מיוחד ממשרד הבטחון יועבר בימים הקרובים לכפר חב"ד להתמודדות עם הקורונה
נתניהו על אישור המענק: הכסף יגיע לחשבונות הבנק שלכם כבר בתחילת השבוע הבא • צפו
אושר סופית: חלוקת מענקים לאזרחי ישראל
ח"כ מרגי לרשות המסים: לעכב הליכי גבייה לחייבים בשל המצב הכלכלי
סגן שר הפנים הרב בן צור: התוכנית להעברת שדה התעופה מהרצליה היא רעיון מבורך
נשיא המדינה לחרדים: או שתשתלבו או שניוותר מאחור