עד כמה השפיעה הקורונה על החברות לביטוח אשראי?

השפעת המשבר: מתוך דו"ח היציבות הפיננסית של בנק ישראל למחצית השנייה של 2020

עד כמה השפיעה הקורונה על החברות לביטוח אשראי? אילוסטרציה

ביטוח אשראי נועד לבטח יצואנים/ספקים מקומיים בעסקאות שבהן הלקוחות אינם משלמים תמורת הסחורה לאחר קבלתה.

בעקבות משבר הקורונה ועל רקע עליית הסיכון הקטינו החברות לביטוח אשראי את הכיסוי הביטוחי שהן מספקות בגין עסקאות, ואף הפסיקו באופן גורף לספק כיסוי ביטוחי בענפים מסוימים שנפגעו קשות מהמשבר, כגון ענפי התעופה והמלונאות.

במטרה לסייע ליצואנים ולספקים בשוק המקומי בהמשך הפעילות החליטה המדינה להעמיד ערבות בגובה של 750 מיליוני דולרים כדי להגדיל בחזרה את ביטוחי האשראי.

אחוז הערבות יהיה עד 100 אחוזים מהכיסוי הראשוני שחברת הביטוח מספקת, עם השתתפות עצמית של 10 אחוזים לחברות מייצאות ו-15 אחוזים לחברות שפעילותן מקומית.

מנתוני חברת ""בססח" עולה כי הירידה של שיעור המענה, שהוא שיעורו של סכום הביטוח שהחברה נותנת מתוך היקף הביטוח שהלקוח מבקש, בשל משבר הקורונה תוקנה כלפי מעלה בזכות הערבות, אך הכיסוי טרם חזר לשיעורים שנרשמו לפני המשבר. ממרץ עד יוני עלה משמעותית מספר העסקאות שבהן הקונה פיגר בתשלום, ובכ-70 אחוזים מאותן עסקאות עדיין דווח על פיגור גם בסוף חודש אוקטובר.

ערבות זו היא דוגמה לסיוע ממשלתי, שנועד להתגבר על כשל שוק בזמן המשבר, ויש לו השפעה משמעותית מאוד על המשך הפעילות במשק.

ביטוח אשראי נועד לבטח את הספקים בעסקאות שבהן הלקוחות אינם משלמים תמורת הסחורה לאחר קבלתה. אל החברות לביטוח אשראי פונים הן יצואנים והן ספקים מקומיים. במקרה הראשון מדובר בביטוח אשראי לסחר חוץ; הלקוחות יכולים לבטח את עצמם מפני סיכונים מסחריים ו/או פוליטיים, ומחקרים מראים שהביטוח מעודד יצוא, בעיקר במדינות קטנות (Auboin and Engemann, 2014; van der Veer, 2015). במקרה של ספקים מקומיים מדובר באשראי ספקים; הלקוחות יכולים לבטח את עצמם מפני סיכונים מסחריים, וזוהי דרך נפוצה לממן את פעילותם. סיכון מסחרי מתממש כאשר לקוח נקלע לחדלות פירעון או לקושי כלכלי ואינו משלם את התמורה במשך תקופה שהוגדרה מראש מיום הפירעון המוסכם; סיכון פוליטי מתממש כאשר לקוח אינו משלם את התמורה משום שבארצו התרחש אירוע פוליטי – הפיכה, הטלת איסור על הוצאת מט"ח, הלאמה, ביטול רישיונות יבוא ועוד.

תקווה חדשה חורטת בדגלה את ביטול תאגידי המים
100 מיליון ש"ח מענקי סיוע למגזר השלישי שנפגעו בקורונה
שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ נפגש היום עם שר האנרגיה המצרי טארק
קרב היטלי ההשבחה בבת ים עולה מדרגה
חברה קבלנית ניסתה לחמוק מתיקון ליקויי בנייה – ושילמה על כך ביוקר!
ירידה של כ-3% ביצוא הישראלי בשנת 2020
כל רכבי יגואר יעברו לחשמל
תנופת תעסוקה לציבור החרדי
אושר בקבינט הקורונה: המסחר יופעל מיום ראשון
הוסדר: תקציב ל'קמחא דפסחא' לקראת פסח