דוד ביטן נגד נתניהו: "חושב שהוא עבר את הגבול"

חבר הכנסת מ'הליכוד', דוד ביטן הרתאיין הבוקר לרדיו 103fm והעביר ביקורת קשה על יו"ר מפלגתו וראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו. לדבריו: "לא יודע לנהל מו"מ"

דוד ביטן נגד נתניהו: "חושב שהוא עבר את הגבול" ח''כ דוד ביטן

בפתח הראיון, נשאל חבר הכנסת ע"י המראיינים מה יעלה בגורל 'הליכוד', ואילו הוא הודה: "מחכים לראות. לפי ההסכם הקואליציוני המתגבש יש בעיה, אני מקווה שזה ישתנה. לא נשאר הרבה לליכוד. מדינת ישראל זה לא רק חוץ וביטחון, זה גם החיים היומיומיים. לכן, לתיקים משמעותיים יש השפעה על חיי המדינה. זה לא רק בממשלה, גם בכנסת המפלגות הקואליציה יקבלו ועודות חשובות. אני לא רואה איך הליכוד הולך להשתלב ולהשפיע כמו שרצינו".

"הליכוד יאבק מהשפעתו כתוצאה מחלוקת התיקים?", תהו צמד המגישים, וביטן השיב: "ודאי. זה שיש לך ראש ממשלה זה לא אומר שהוא יכול להשפיע בתחום החינוך והתרבות".

עוד הכריז ח"כ ביטן כי "נתניהו רוצה קודם כל להקים ממשלה ויהי מה. אני לא רוצה להגיד מו"מ טוב או לא טוב, רואים את זה, לא צריכים לדבר על זה. אני לא מרוצה לא בשמי, אני לא יכול להיות שר גם ככה, אני לא מרוצה בשם בוחרי הליכוד, פעילי הליכוד. זה דבר שהוא לא ייאמן הדבר הזה. אני מקווה שיתעשתו קצת וישנו את זה".

כאשר נשאל מדוע נתניהו מתקשה במשא ומתן, ציין ביטן כי "אני לא רוצה להיכנס לזה, אני רק יכול להגיד שהדברים האלה היו גם באופוזיציה. גם באופוזיציה התלוננתי בפניו שאנחנו עושים מה שמפלגות אחרות מבקשות. תמיד הורדנו את הראש על מנת שהאופוזיציה תהיה מאוחדת ואנחנו תמיד שילמנו את המחיר, גם עכשיו אנחנו משלמים את המחיר".

לגבי הכרזתו של נתניהו, מיד אחרי הבחירות, שהממשלה החדשה תקום בתוך שבוע, אמר ביטן: "זה שהוא אמר שבוע, זה דבר שהיה ברור שלא יקרה, אם מישהו עקב אחרי המפלגות באופוזיציה הוא הבין שהם לא מתכוונים לוותר על כל מיני דברים על מנת להקים את הממשלה". עם זאת ציין, "הם יקימו את הממשלה בסוף".

ביטן המשיך להעביר ביקורת על נתניהו, כשטען: "אני חושב שהוא עבר את הגבול בכל מה שקשור לליכוד, הוא צריך להוביל את הליכוד בצורה כזו שהליכוד יהיה משפיע, לא רק ראש ממשלה אלא גם בדברים אחרים", תקף, "גם בתוך הליכוד אני שומע את הספינים וכל התדרוכים של הלשכה שלו, תדרוכים מיותרים כי הם פוגעים באנשים בתוך הליכוד. אני רואה תדרוכים שקשורים לישראל כ"ץ, אמסלם, כל הדברים האלה לא נותנים שום דבר".

בהמשך, חשף חבר הכנסת כי לא תמיד ענה לשיחות מנתניהו: "בחלק מהזמנים עניתי וחלק מהזמנים לא עניתי. אני לא חייב לעמוד דום כל פעם שמישהו מהלשכה מצלצל אליי. גם אם זה נתניהו על הקו, אם אני חושב שהוא לא בסדר במשהו. אני לא אוהב לענות כשאני כועס. אני חושב שדווקא זה שאני לא עונה זה טוב, זה לא מפתח את הסכסוך לשום מקום, כל אחד נרגע בצד שלו עד שמדברים".

"מה קרה ביניכם?", התעניין אוקו, וח"כ ביטן הפנה אותו אל יו"ר המפלגה: "תשאל אותו לא אותי. אני תמכתי בו משנת 92', ברגעים הכי קשים שלו. זה שמישהו לוחש לו על האוזן והוא מחליט לעשות את מה שהוא מחליט, זה מעיד עליו לא עליי".

לאור אמירותיו ציין אוקו כי ייתכן והחתול השחור שעבר בין השניים נובע מהעובדה כי הוא מעז להגיד דברים שאחרים במפלגה לא. ביטן טען כי "יכול להיות. כל מי שנמצא בשלטון הרבה זמן, אנשים מסביבו מספרים לו סיפורים והוא נוטה להאמין. זה קורה לכולם, לא רק לנתניהו, מחלה שעוברת לכולם, כל מי שבהנהגה. אנשים צריכים לדעת שברגע שהם בשלטון או עולים גבוה הם צריכים לדעת גם להוריד כלפי מטה וגם להאמין באנשים. סה"כ הליכוד למשל זו קבוצה שהולכת יחד, שצריכה לעשות דברים יחד, לכן האחדות מאוד חשובה".

"נתניהו יכול להנהיג את המדינה?", הוסיפו לשאול המראיינים, וח"כ ביטן הדגיש: "הוא יכול להנהיג. בסופו של דבר הוא נלחם על החוץ והביטחון". לדבריו, ראש ממשלה צריך להשפיע על החוץ והביטחון, אך ציין: "לא נכון לחשוב שהוא לא צריך להשפיע בדברים אחרים. ההשפעה בדברים אחרים תלויה בכך שהשרים מטעמו יחזיקו את התיקים".

ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו

עוד אמר: "ראש ממשלה, אין לו סמכויות בתיקים. כיוון שכל שאר הסמכויות בידיו, הוא לא יכול ליטול את זה מהם. צריך להשפיע על השר, ברור שהשר שלך, מהמפלגה שלך, ההשפעה שלך יותר טובה. גם הציבור הרחב מבין, שאם יש רפורמה בתחום שאנחנו מחזיקים את המשרד הרפורמה של הליכוד. בסופו של דבר יש עוד פעם בחירות".

באשר להשפעותיה, כך על פי הדיווחים, של שרה נתניהו על חלוקת התיקים והתפקידים בממשלה המסתמנת, אמר: "אני ביחסים טובים עם גברת נתניהו. אני לא חושב שהיא עכשיו אישיו. היא אולי משפיעה, לא יודע מה היא קובעת. מה שקשור אליי, אני לא חושב שהיא משפיעה. אני לא יכול להיות שר, לכן הביקורת שלי היא ביקורת טובה מכיוון שאני לא יכול להיות, אני לא עובד מתוך אינטרס אישי, אני מדבר מתוך אינטרס של הליכוד והמדינה".

עוד הביע ח"כ ביטן את דעתו על יו"ר ש"ס אריה דרעי, אשר לעומתו כן נלחם על תפקיד שר בממשלה: "אני לא רוצה שישנו את החוק דווקא אצלי, אני אעשה את שלי גם בלי, אני לא צריך להיות שר. אני לא אשנה את החוק ולא רוצה לשנות את החוק רק כדי שאני אהיה או לא אהיה. אני לא האישיו פה, המדינה היא האישיו, הליכוד".

בנוסף, התייחס חבר הכנסת לשמועות כי ישראל כ"ץ צפוי לקבל את תיק העלייה והקליטה: "הוא לא דיבר עם נתניהו, נתניהו לא דיבר איתו ולא הציע לו את ההצעה הנלוזה הזו. ספינים שבאים מהמקורבים לנתניהו. גם שרים יכול להיות".

"אוצר הוא לא יקבל", ציינו צמד המגישים בתגובה לאמירותיו, וח"כ ביטן זעם: "אם חילקו את האוצר, איך הוא יקבל? זה כבר לא אצלנו. סמוטריץ' לא רק אוצר, הוא אוצר וחצי ביטחון יהיה. לא נתנו לו רק את האוצר. כל אחד יכול להיות שר אוצר, השר לא עובד לבד".

בעקבות דבריו, שאלו צמד המראיינים האם סמוטריץ' לא קיבל כוח מוגזם בכל המו"מ המתנהל, וביטן הסכים עם אמירתם: "ברור, אבל זה אומר שסמוטריץ' יודע לנהל מו"מ ודרעי יודע". אמירותיו של ח"כ ביטן הובילו את צמד המגישים לתהות האם נתניהו לא יודע לנהל מו"מ על פי הגדרותיו של חבר הכנסת, וביטן הודה: "כנראה שלא. נתניהו מנהל את זה צמוד לחזה, יריב לוין לא יכול לעשות דברים לבד. זה לא נכון. אני מדבר לא רק בשם בכירים, אני מדבר בשם עצמי ופעילי הליכוד".

"כרגע אנחנו תומכים בהקמת הממשלה, לא נעשה בעיות. הליכוד חייב לחזור לשלטון, הימין חייב לחזור לשלטון. השיטה של נתניהו זה שהוא מוותר על תיקים ונותן לשותפים תיקים ובסוף מרצה את האנשים בליכוד בזה שהוא נותן להם שרים זוטרים או שר בלי תיק. זו שיטה, אנחנו לא נולדנו כדי לחלק לאנשים מכונית, עוזרים, ולשכה, אנחנו צריכים לקבל תיקים משמעותיים על מנת להשפיע על התנהלות המדינה. אני מאוד מתפלא על המיועדים להיות שרים שלא אומרים כלום. אנחנו רק בנושא של הקמת הממשלה לא נפריע, אחר כך אנחנו נביע את דענו ונעשה מה שצריך", הכריז.

עוד הבהיר ח"כ ביטן כי "תהיה ממשלה, לא נמנע מהממשלה לקום. אנחנו אנשי ליכוד, רוצים בהקמת הממשלה, שלטון הליכוד, מצד שני אנחנו רוצים שהליכוד ישפיע, לא כל החלטה של נתניהו נקבל אותה כמובנת מאליה".

באשר לשאלה האם בליכוד יפעלו להחלפתו של נתניהו, הדגיש: "מה פתאום, הוא נבחר בפריימריז, הוא ראש הממשלה. הוא צריך להשיב את המשילות, שהליכוד יהיה חלק מהמשילות הזו - הוא צריך להבין את העניין הזה. אחרת מה עשינו פה? גם בכנסת זה משפיע, גם בהצעות חוק, גם בדברים אחרים. זה לא רק מי יהיה שר כזה או אחר. אתה חושב שסמוטריץ', דרעי, הם לא ירצו להיות משפיעים בתחום החקיקה? הכנסת? וודאי שהם ירצו. זה לא נגמר בזה שעכשיו נותנים שר כזה או אחר, זה משפיע על המשך החיים הפוליטיים. אני סומך על בוחרי הליכוד, נבחרתי בלי שנתניהו תמך בי בפריימריז".

לסיום, שיתף ח"כ ביטן כי אמסלם עודנו פגוע מהתנהלותו של בנימין נתניהו: "הוא נשכב על הגדר בשביל נתניהו ובסופו של דבר נתניהו בוחר אנשים שמקורבים אליו מכל מיני זוויות. מגיע לו גם על זה שהוא תמך בנתניהו, היכולת שלו והניסיון שלו לקבל תפקיד בכיר".

לאחר שהתפטר מההמשלה ומהכנסת: בנט יוצא למסע הרצאות בעולם
דרעי יקבל את הפנים והבריאות, בסביבתו דוחים את הביקורת
גנץ: נתניהו יוצר לבן גביר צבא פרטי ביו"ש ומסכן את הפעלת הכוח
נחתם נספח תפקידים להסכם קואליציוני בין הליכוד לעוצמה יהודית
'אור לאחים' קורא להביא לחקיקת חוק נגד המיסיון
בן גביר דורש: השב"כ יסייע למשטרה להיאבק בפשיעה במגזר הערבי
גולדקנופף: "באתי לייצג את ציבור שולחיי ולעמוד על זכויותיהם"
נתניהו על גולדקנופף: "מה שאמרת כאן לא יישאר כמילים ריקות"
אולמרט יפצה את משפחת נתניהו ב-62 אלף שקלים
סמוטריץ' תוקף את נתניהו: "מתחשב יותר מדי בארה"ב"