שאלת המיליארד דולר: כמה כסף שילמו מפעלי ים המלח על רווחי מס יתר?

הוועדה המיוחדת לעניין הקרן לאזרחי ישראל בראשות ח"כ מוסי רז ביקרה היום (יום א') במפעלי ים המלח. בישיבת הוועדה שנערכה באתר קידוח של חברת ICL בים המלח (לשע...

שאלת המיליארד דולר: כמה כסף שילמו מפעלי ים המלח על רווחי מס יתר?

הוועדה המיוחדת לעניין הקרן לאזרחי ישראל בראשות ח"כ מוסי רז ביקרה היום (יום א') במפעלי ים המלח. בישיבת הוועדה שנערכה באתר קידוח של חברת ICL בים המלח (לשעבר כי"ל), שאל ח"כ מוסי רז את נציגי החברה, כמה כסף החברה שילמה בגין רווחי מס יתר?

סמנכ"ל הכספים של החברה מיכאל דהן השיב, כי עפ"י הדוחות הכספיים של חברת ICL, החברה תחוייב במיסי רווחי יתר רק השנה. לדבריו, החברה משלמת מיסים בגובה ממוצע של כמיליארד שקל לשנה. לדבריו, רשות המיסים מנהלת דיונים מול החברה על תשלומי מס רווחי יתר בסכום כולל של 180 מיליון דולר. מתוכם, 180 מיליון ש"ח בגין השנים 2016-2017.

עוד אמר דהן, כי הפער נובע משאלת הערכת שווי נכסי החברה. דהן הוסיף ואמר כי בשנת הכספים 2021 החברה החלה לשלם מקדמות בגין מס רווחי יתר. לדבריו, עקב ירידה ניכרת במחירי האשלג בעולם, בשנים שעברו לא הייתה לחברה חבות מס.

יו"ר הוועדה ח"כ מוסי רז הביע את אכזבתו מכך שבארבע השנים הראשונות לאחר חקיקת החוק, לא היו תקבולים, ובחלוף 5 שנים מחקיקת החוק, רק השנה חברת ICL תחל לשלם סכום זעום של רווחי יתר.

ח"כ רז קרא לרשות המיסים לזרז את תהליך קביעת שומת המס של חברת ICL, על מנת שהכסף יתחיל להגיע לקרן העושר. נציגי החברה העבירו לחברי הוועדה סקירה רחבה על פעילותה והשקעותיה בתחום איכות הסביבה, ניטור ומניעת פליטות, קצירת מלח וכן על הפעילות המסחרית של החברה.

הוועדה לעניין הקרן לאזרחי ישראל במהלך הסיור במפעלי ים המלחהוועדה לעניין הקרן לאזרחי ישראל במהלך הסיור במפעלי ים המלחהוועדה לעניין הקרן לאזרחי ישראל במהלך הסיור במפעלי ים המלח
אושר: 10 מיליון ל-10 ערים לפרוייקטים למניעת הגירה שלילית
שר האוצר חתם על צו לביטול מכסים למוצרי חלב
האם כ-100 עובדים זמניים הם צוואר הבקבוק ליוקר המחיה בישראל?
126 מיליון ש''ח: מבקר המדינה חשף את הגרעונות בכספי המפלגות
400 מיליון ש''ח: אומדן הנזק מפריקה בלתי יעילה בנמלים
ועדת הכספים אישרה את המיסוי על כלים חד-פעמיים מפלסטיק
16 מיליארד: נוספו לתקציב המדינה
אושר בטרומית: ניתן יהיה לשלם בתשלומים גבוה מ-250 ש"ח
משרד השיכון: חצי מיליון דירות חדשות בארבע השנים הקרובות
משרד האוצר: לאן נעלמו 33 מיליון שקלים כספי פיקדון של עובדים זרים?