בנו של אחד הנספים באסון במירון: "לא מבקשים נקמה, מבקשים נחמה"

במהלך דיון שעסק בלקחי האסון ובפיצויים, קראו המשפחות: "איבדנו את היקר לנו ביותר" • במהלך הדיונים דרש אחד מבני משפחות הנספים להיות נוכח בדיונים אולם הורחק

בנו של אחד הנספים באסון במירון: "לא מבקשים נקמה, מבקשים נחמה"

במהלך דיון שעסק בלקחי האסון ובפיצויים מוקדמים לבני משפחות הנספים והנפגעים, קראו המשפחות לתת מענה נפשי לצד מענה כלכלי למשפחות, וביקשו להיות חלק מהליך קבלת ההחלטות.

חברי כנסת רבים קראו להקים ועדת חקירה ממלכתית באופן מידי וציינו כי היא המענה הבלעדי, יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, קרא לצד כך להקים ועדת מנכ"לים שבפיקוח ועדת הכספים תמליץ ותביא ליישום צעדים מיידים לשינוי המצב במירון.

מספר חברי כנסת אף קראו לשר לביטחון פנים להתפטר, ומתחו ביקורת על נציגי משרדו שציינו כי נוכח כך שהנושא תחת חקירה, לא יוכלו להתייחס לגופו של עניין ואף לא השיבו לשאלת הוועדה מה צריך לשנות במתחם הקבר. לצד כך, ציינה נציגת המשרד כי לידיעתה שר הבט"פ אינו מתנגד להקמת ועדת חקירה ממלכתית.

שי צרפתי, בנו של משה צרפתי, אב ל-4 שניספה באסון במירון בגיל 65 חילק את האסון לשלשו חלקים: "זהו אסון לאומי ואסון פרטי ומוות הכי מיותר שיש, זה אסון שאסור לנו כמדינה בשום אופן שדבר כזה יקרה לאף משפחה. האסון השני זה כל מה שקרה מהמוות ועד לקבורה. הגופות ב-12 וחצי הגיעו לאבו כביר".

עוד הוסיף: "3 מערכות היו שם שלא מדברות אחת עם השנייה – עוס"ים, משטרה ואבו כביר. ראיתי את אבא שלי 2 דקות לפני כניסת השבת כאילו זה אוטו יד שנייה. או שתעשו טיפול שורש למכון או שתפרקו אותו. אף משפחה לא יכולים להתמודד עם המכון. האנשים אנשים טובים אבל המערכות לא מתפקדות".

עוד אמר: "האסון השלישי הוא מה שקורה עכשיו, כל הטיפול במשפחות. איבדתי את אבא שלי לפני כשבועיים, אף גוף מדינה לא פנה אלינו עדיין. 43 משפחות אוספים את עצמנו יום יום ומעניקים אחת לשנייה טיפולים פסיכולוגים. אמא שלי איבדה עוד מקור הכנסה על כלום. המשפחות צריכות לא רק עזרה כלכלית אלא גם עזרה נפשית.

עוד ציין: "גם על הוועדה הזו שמעתי בדרך אגב, נתנו לנו להתייבש פה שעה וחצי בחוץ. המשפחות חייבות להיות כאן חלק מקבלת ההחלטות. אנחנו רוצים לדעת מה הלו"ז. אבדנו את היקר לנו ביותר במצב כזה צריך לחקור מהקודקוד ועד אחרון האנשים מה קרה ואיך זה קרה כדי להפיק לקחים וכדי לדעת שזה לא יקרה עוד פעם".

ישראל דיסקינד, אחיו של שמחה בונים דיסקינד ז"ל: "אנחנו לא מחפשים נקמה אלא נחמה, מה ששמנו בראש מעיינו זה קודם כל ההלאמה של המקום עוד השבוע, בשום מדינה ההקדש לא מנהל מקומות כאלה".

יו"ר הוועדה השיב לבני המשפחות כי לא חייב לקיים את הדיון: "אנחנו לא חייבים עפ"י התקנון לקיים את הדיון, אנחנו מקיימים אותו כי אנחנו לא רוצים שהנושא הזה ילך לאיבוד. זה על הסדר היום, זה לא ירד מסדר היום. אני סבור שמעבר לוועדת חקירה ממשליתית, אם הממשלה תחליט, אני חושב שיש לקדם ועדת מנכ"לים שתביא פתרונות ויישום מיידים, כדי שהדבר לא יקרה שוב".

לסיום אמר: "את כל הדברים האלה צריך לברר. אנחנו מבקשים ממנכ"ל המוסד לביטוח לאומי שאכן יביאו קריטריונים בשבוע הבא, כדי שהמשפחות האלה, 43 משפחות יסייעו להם כפי שהיה במקרים דומים בעבר. אני קורא לשר הרווחה לנהל את העניין של 43 משפחות, לא להשאיר את העניין ככה, אלא להיכנס לעניין, דרך מחלקות הרווחה, המשרד צריך לתכלל את האירוע הזה. אני מבקש לדבר עם השר".

בני משפחות הנספים במירון
תיעוד: מעמד קבלת פנים בירושלים לאדמו"ר מבאבוב
סמוטריץ' על בנט: "אם היו מחברים לו פוליגרף החשמל בישראל היה נופל"
ירושלים: לקוי ראייה נפצע קשה מפגיעת רכבת קלה
מלכיאלי בירך את הח"כ מיש עתיד: "הצלחתך הצלחתנו"
בריקוד הדגלים: סמוטריץ' רקד עם קרעי בשער שכם • צפו
הסתיים ריקוד הדגלים: 2 שוטרים נפצעו,17 חשודים נעצרו
אלפים משתתפים כעת בריקוד הדגלים
אשה נהרגה ומספר נוסעים חרדים נפצעו בתאונת דרכים חזיתית ברמת הגולן
אנשי החינוך נחשפו לדרכי התמודדות עבור ילדים הסובלים מהפרעת קשב
הטרור החקלאי שוב מכה בצפון: נזק עצום ל- 64 כוורות