אושר בקריאה ראשונה: הוצאה לפועל לא תבטל החזקת רישיון נהיגה

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת חוק ההוצאה לפועל. מדובר בהצעה ממשלתית אליה הוצמדו הצעות פרטיות של חברי הכנסת שלמה קרעי, גדי דסטה יברקן, נעמה לזי...

אושר בקריאה ראשונה: הוצאה לפועל לא תבטל החזקת רישיון נהיגה אילוסטרציה

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת חוק ההוצאה לפועל. מדובר בהצעה ממשלתית אליה הוצמדו הצעות פרטיות של חברי הכנסת שלמה קרעי, גדי דסטה יברקן, נעמה לזימי, אוסמה סעדי ואחמד טיבי. 13 חברי כנסת תמכו בהצעה ללא מתנגדים והיא תועבר יחד עם ההצעות המוצמדות לוועדת חוקה.

מוצע לבטל את הסמכות להטיל הגבלה על חייבים מלקבל, להחזיק או לחדש רישיון נהיגה מכוח חוק ההוצאה לפועל וחוק המרכז לגביית קנסות.

בדברי ההסבר נכתב: "ביטול הסמכות להטיל הגבלת רישיון נהיגה לפי החוקים האמורים מוצע בשל כך שמדובר בהגבלה משמעותית על חופש התנועה של החייב ועל ההתנהלות היום–יומית שלו, ומשום שיש ספק בדבר תרומתה של ההגבלה לגביית החוב. לעניין זה יצוין כי כלי גבייה מסוג זה אינו קיים במרבית מדינות המערב."

ח"כ שלמה קרעי: "שלילת רישיון נהיגה זה מין פרדוקס. ההוצאה לפועל מבקשת ודורשת מחייבים לשלם את חובם, ומהצד השני כובלת להם את הרגליים ומונעת מהם ללכת לעבודה, או לעבוד בכלל כשהעבודה שלהם היא תוך כדי נסיעה כמו נהגים. ולכן כל השנים האלו שהעוול הזה היה כאן במדינת ישראל אלה שנים כאובות והגיע הזמן באמת לתקן את העוול הזה".

ח"כ אוסמה סעדי: "כאשר אתה מעקל את רישיון הנהיגה זה לא עוזר ולא מסייע ללגביית החוב, נהפוך הוא. ברגע שאתה מעקל את הרישיון של נהג משאית אז איך הוא יעבוד וישתכר ויחזיר את החוב? אין כן בשום פנים ואופן עדות להשתמטות מהחוב, אנחנו מקלים על האנשים אבל הם צריכים לשלם את החובות שלהם."

ח"כ נעמה לזימי: ״רבות הפעמים שיכולות ההחזר וההשתכרות תלויה בקיומו של רשיון נהיגה בתוקף. שלילתו משולה לשמיטת השטיח תחת רגלי האזרחים שגם כך נמצאים במצב קשה ותלויים ברישיון נהיגתם כתנאי להחזר הלוואותיהם. זהו ביטול היסטורי של חוק דרקוני ומיותר שפגע בחלשים ביותר בחברה"

מחדל בנתב"ג: פרצו למכולה בניסיון לגנוב אמל"ח
בני ברק: בן 30 נסע בבימבה ונתקע בעץ
הבריחו מאות אלפים: נעצרו חשודים בהברחת סיגריות בנמל
לינץ' בירושלים: שני אחים הותקפו קשות בידי פועלים ערבים ונפצעו
שלמה נאמן: "אנחנו מתעוררים לעוד בוקר של פינוי מיותר"
צור גולדין: "יש בלוף אחד ענק. אף אחד לא מתכוון להביא את אח שלי"
תגלית נדירה בשילה: חמישה קנקני ענק שלמים בני 2,000 שנה
סיכום חדשות השבת: גופת הנעדר אותרה בכנרת
ירושלים: ילד כבן 9 נדרס על ידי רכב פרטי בנווה יעקב
"הריבונות מתחילה בכבישים": שלמה נאמן בתגובה לתאונה הקשה בבנימין