טעות בחיסון: איש צוות רפואי קיבל תוכן של 5 מנות לפחות בזריקה אחת

החיסון שניתן לאיש צוות רפואי במרכז הארץ הכיל את כל הבקבוקון, לא מהול • המחוסן קיבל את כל מנות החיסון בבת אחת ונשלח לבית החולים • האירוע נמצא בחקירה

טעות בחיסון: איש צוות רפואי קיבל תוכן של 5 מנות לפחות בזריקה אחת אילוסטרציה

איש צוות רפואי במרפאה של אחת מקופות החולים במרכז הארץ קיבל בטעות בקבוקון שלם מהחיסון של פייזר. לאיש הצוות הוזרקו אתמול 6-5 מנות של חיסון נגד קורונה בבת אחת. כך חושף הבוקר כתב 'חברת החדשות' יואב אבן בשת"פ עם ענבר טויזר.

במשרד הבריאות מאשרים שהאירוע נמצא בחקירה. המתחסן קיבל למעשה זריקה של בקבוקון שלם שאמור להספיק ל-6-5 מנות, והבקבוקון לא נמהל. איש הצוות הרפואי שקיבל בטעות את כל מנות החיסון האלה בבת אחת אושפז להשגחה בבית חולים, אך הוא לא נפגע מכך והוא שוחרר הבוקר לביתו. בעקבות האירוע, חודדו ההנחיות לביצוע החיסונים.

מקופת החולים מכבי נמסר: "אתמול במהלך חיסון איש צוות רפואי, בוצעה טעות נקודתית ומנת החיסון נלקחה מבקבוק שטרם נמהל. איש הצוות הרפואי נבדק, ושהה בהשגחה רפואית בבית חולים במשך כמה שעות בהתאם לנהלים. הוא שוחרר לביתו בשעות הערב, כאשר הוא מרגיש טוב וללא כל תופעות לוואי. איש הצוות הרפואי חש גם הבוקר בטוב ומעוניין לשוב לעבודתו".

עוד נמסר כי "האירוע דווח למשרד הבריאות כמתחייב, ובוצעה הפקת לקחים ולמידה על מנת למנוע את הישנות המקרה. מדובר באירוע נקודתי עם מטופל בודד, שהתרחש בשעה 15:07 בהיכל שלמה בתל אביב. האירוע לא משפיע על מטופלים אחרים שהתחסנו אתמול. בניסוי שביצעה חברת פייזר בתהליך פיתוח החיסון, נמצא כי אין השפעה שלילית להזרקה של עד 5 מנות חיסון, פרט לתופעות לוואי מקומיות באזור ההזרקה. יודגש כי במקרה המדובר לא נצפו תופעות לוואי, פרט לרגישות קלה באזור החיסון, שהופיעה למוחרת".

משרד הבריאות עדכן את הצוותים המקצועיים בשטח על "טעות שנבעה מפיצול תהליך המהילה ושלב ההזרקה". על פי המלצות משרד הבריאות, אחות אחת צריכה לבצע את פעולת המהילה ופעולת ההזרקה. עוד נמסר: "אין להכין מנות חיסון מראש, יש להכין את מנת החיסון רק לאחר שווידאנו כי בקבוקון החיסון מהול".

עוד בהנחיות שחודדו: "לאחר מהילת בקבוקון החיסון, יש לרשום את תאריך ושעת המהילה באופן ברור ובמקום בולט, ובאמצעות עט שאינו מחיק. ניתן להשתמש בבקבוקון חיסון מהול עד 6 שעות בטמפרטורת החדר. לאחר 6 שעות יש להשמיד את בקבוקון החיסון. יש לנקוט במשנה זהירות לאורך כל התהליך: מהילת בקבוקון החיסון, השאיבה של מנת החיסון ופעולת ההזרקה, ולבצע בקרת איכות על התהליך בכללותו ועל כל ארבעת השלבים".

למרות התקרית החריגה, מבצע החיסונים הנרחב נמשך. נכון לאתמול בערב, חוסנו כ-10,000 איש, ונקבעו למעלה מ-200,000 תורים למבוטחים מכל קופות החולים. שר הבריאות אדלשטיין אמר: "קצב החיסונים בבתי החולים ובקופות החולים משביע רצון. אני מודע לבעיות בקביעת התורים. הן נובעות מביקוש מדהים של אזרחים אשר מבינים את חשיבות ההתחסנות. צריך להזדרז בקביעת תורים".

היום ייפתחו 10 מוקדים אחודים לחיסוני קורונה של כל קופות החולים בצפון ובדרום. המרכזים ייפתחו בנהריה, קריית גת, כרמיאל, אילת, דימונה, ערד, צפת, קריית שמונה, שפרעם ושדרות. השר אדלשטיין הצהיר: "לתושבי קריית גת וצפת מגיע להתחסן לא פחות מלתושבי תל אביב והרצליה. אני מודה לרשויות המקומיות, לקופות החולים ולפיקוד העורף על ההתארגנות המהירה".

אמסלם: "אפילו בסדום לא היה דבר כזה" • צפו
"שיגעתם את הציבור": בן גביר זועם על משרד הבריאות
ליצמן: "מדובר בסיכון ממשי כלפי המטופלים"
2,500 מתמחים הגישו מכתבי התפטרות
סכנה משתיית מים בעת 'התקופה'
מדינות גדולות בעולם לא מאשרות חיסון קוביד לצעירים
סרטן הקיבה: מהם הגורמים למחלה?
האם את בסיכון ללידה מוקדמת?
הסימנים הראשונים לזיהוי מחלת אלצהיימר ודימנציה
וועדת הבריאות יוזמת קיצור תורנויות המתמחים