כל מה שרציתם לדעת על אבנים בכליות • מאמר חשוב

בית החולים "הרצליה מדיקל סנטר" מציג את ההליך המהיר והמתקדם ביותר לטיפול באבנים בכליות: "אורטרוסקופיה" המאפשר לאבחן ולטפל באבנים בכליות, תוך ימים ספורים"

כל מה שרציתם לדעת על אבנים בכליות • מאמר חשוב אילוסטרציה

חדשות מצוינות לסובלים מאבני כליה: שירות חדש ב"הרצליה מדיקל סנטר", המאפשר לאבחן ולטפל במהירות באבנים בכליות, וזאת תוך 3 ימים מרגע הפנייה – ועד ביצוע הפעולה.

השירות החדש מאפשר לקצר משמעותית את זמן ההמתנה לריסוק האבנים, שעומד כיום בישראל על 2-4 חודשים, ועלול לעתים אף להגיע להמתנה כואבת של חצי שנה. השירות ניתן על ידי אורולוג בכיר, בעל מומחיות וניסיון בולטים בטיפול באבני כליה והוא פתוח לחברי כל הקופות וכל ביטוחי הבריאות כשירות רפואי פרטי.

במטרה להחכים ולהבין יותר לעומק את משמעות המחלה והטיפול, נעזרנו בד"ר עבד אלחלים דראושה אורולוג בכיר ב"הרצליה מדיקל סנטר", בעל מוניטין בולט וניסיון רב ומוצלח בריסוק אבני כליה, שהשיב על כל השאלות ומעניק תמונה כוללת.

אבנים בכליות - כמה זה שכיח? מאוד. 1 מכל 10 ישראלים (באחוזים: 10-12%) יחווה במהלך חייו אירוע של אבן בכליה. עד גיל 50 זה יותר נפוץ אצל גברים בהשוואה לנשים (ביחס של 1:3) ומגיל זה – השכיחות דומה בין גברים לנשים (יחס של 1:1.3).

למה זה קורה? הכליות הן מסננות מתוחכמות, שמסננות החוצה מהדם חומרי פסולת ורעלים. ממש כמו כל מסננת ביתית במטבח, גם בכליות יכולים להתגבש ולהיווצר קריסטלים (אבנים) שייתקעו ולא יוכלו לעבור.

גורמי הסיכון להיווצרות אבנים כוללים שורה של מחלות שמגבירות את הסיכון לכך כמו יתר פעילות של בלוטת יותרת התריס (פאראתירואיד ), שיגדון (גאוט), תסמונת מטבולית שכוללת סוכרת, יתר לחץ דם השמנת יתר, מחלות מעי דלקתיות (קרוהן וקוליטיס) וכן מצבים שונים (שתייה בלתי מספקת, צריכה עודפת של מלח ותזונה עשירה בחלבון מן החי).

בכליה, באופן טבעי, מופרשים מלחים שונים (כמו סידן, נתרן ופוספט). כאשר המלחים נמצאים בריכוז הדרוש, בתוך הטווח הנורמלי – אין שום בעיה. אך כאשר יש עלייה בריכוז מלחים אלו, המלחים עלולים להתגבש – ובמשך הזמן לייצר אבן.

אפשר לחשוב על כוס מים שאנחנו מערבבים בתוכה כפית מלח: היא תיספג במים בלי בעיה ו"תיעלם". לעומת זאת, אם נשים בכוס 5 כפות מלח – כבר יהיו לו קשה יותר להתמוסס במים, ויישארו גרגרים בתחתית הכוס.

מה מרגישים? לא כל אבן בכליה בהכרח מייצרת סימפטומים (תסמינים), ולעתים יכולה להתגלות באקראי, למשל במסגרת ביצוע CT בטן בשאלה קלינית אחרת. זה המצב במקרה של אבנים קטנות, שעשויות אפילו לצאת באופן ספונטני ומכונות "אבנים שקטות". הסימפטומים מופיעים כאשר האבן מתחילה לנדוד או אם היא נתקעת או גורמת לזיהום.

איך מאבחנים? הסיפור הקליני של המטופל (תיאור הכאבים) הוא החלק הראשון והחשוב באבחון. בדיקת הבחירה שמקובלת כיום היא CT כליות – פרוטוקול אבנים. בדיקה זו לא דורשת הכנה והיא נעשית ללא הזרקת חומר ניגוד וללא שתיית חומר ניגוד. במסגרת השירות החדש אנו מציעים את ביצוע ופענוח הבדיקה במהירות, לעתים אפילו מהיום להיום.

בדיקת הסיטי מאפשרת לרופא לדעת את גודל האבן, המיקום המדויק שלה, רמת הדחיסות שלה (כמה האבן קשה) וכמובן את המבנה האנטומי (כך ניתן להתאים לו את הטיפול האופטימלי).

כיום, עם השירות החדש ניתן לאבחן ולרסק את האבנים בתוך 72 שעות מרגע הפנייה. השירות מתאים למי שחושד שיש לו אבנים בכליה, למי שיש לו אבחנה של אבנים וגם למי שעבר הכנסת תומכן בשל אבני כליה.

כיצד מטפלים באבני כליה? ישנם כמה פרמטרים שהרופא לוקח בחשבון בבואו להמליץ למטופל על הטיפול המתאים לדעתו. גודל האבן, מיקום האבן, מידת החסימה, מספר האבנים בכליה, סימני זיהום ומבנה אנטומי.

טיפול זעיר פולשני באבני כליה אורטרוסקופיה (Ureteroscopy) נחשב לטיפול המוביל. במהלך פעולה זו מוכנסת אורטרוסקופ' מצלמה גמישה וזעירה מאוד, מפוררים את האבן באמצעות לייזר הולמיום משוכלל (Holmium Laser) ומוצאים את הפירורים בעזרת סלסלה מיוחדת אל מחוץ הגוף.

אורטרוסקופיה לריסוק אבנים מבוצעת בהרדמה כללית או ספינלית (חצי גוף) ואורכת כ-45 דקות. לאחר לילה בביה"ח המטופל משתחרר לביתו. היא נחשבת לפעולה בטוחה ביותר, כאשר היא מבוצעת בידיים מיומנות ובמרכז רפואי בעל שם. לפרוצדורה יש סיכויי הצלחה (הנמדדת בריסוק, פירור והוצאת האבן) של 99%.

לאבני כליה יש נטייה לחזרה לאחר מספר שנים כ-50% בחמש שנים וכ-70% בעשר שנים. כדי לסייע לכם למנוע זאת, אחרי הריסוק הרופא המנתח ילווה אתכם ויבצע בירור מטבולי מקיף שיכלול שליחת האבן שהוצאה מגופכם למעבדה, כדי לברר את ההרכב שלה, בדיקות דם מיוחדות ועוד. לאחר השלמת הבירור נוכל לתת לכם המלצות מותאמת אישית להפחתת הסיכון לפתח אבני כליה.

המלצות כלליות למניעת אבני כליה: שתייה מרובה מעל 2 ליטר ליום, צרכת לימון מרובה על בסיס יומי, הפחתת צריכת מלח, שומן מן החי ומוצרי מזון מכלים אוקסלט. אבל לפי ממצאי הבדיקות נוכל לתת לכם המלצות קונקרטיות ודיאטה מותאמת אישית שיכולה לסייע לכליות שלכם להימנע מלייצר אבנים נוספות.

מאבק חולי הטרשת מחריף: משרד הבריאות בצעד חריג נגד כללית
מירדן לישראל: כך בוצע מבצע להעברת ישראלי שנפצע קשה בתאונת דרכים
"רשלנות חמורה": תלמידי כיתה ח' חוסנו בחיסון הלא נכון
רופאה בכירה: "מכבי מסכנת חולי טרשת"
גל החום הקיצוני: כל הדרכים לעבור את ההיריון במהלך הימים החמים
הנפש מחלימה רק אחרי שנתיים: מחקר ענק חושף צד אפל של נגיף הקורונה
"בלתי ישימים": הנהלים על זיהומים הוקשחו - מנהלי בתי החולים מורדים
עשרות יועצי רפואה השתתפו ביום עיון מקצועי על נזקי העישון‎‎
עלייה של 90% בהיקף המרשמים לתרופות משככות כאבים וממכרות
48% מחברות הסיעוד לא עומדות ברף הגבוה של חוק הגנת הפרטיות