כך נתניהו מנסה לשמור את החרדים קרוב אליו

נתניהו קיים שיחות קדחתניות עם רבנים ופוליטיקאים חרדים, באמצעות חברו הוותיק נתן אשל • המטרה: למנוע אפשרות לממשלה שאינו עומד בראשה

כך נתניהו מנסה לשמור את החרדים קרוב אליו אריה דרעי ובנימין נתניהו

יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו פועל בימים האחרונים לעצירת התבטאויותיהם של ראשי המפלגות החרדיות, בדבר האפשרות להצטרף לממשלה שנתניהו לא עומד בראשה.

על פי הפרסום ב'ישראל היום', ראש הממשלה לשעבר סידר פגישות ושיחות לא רק עם הפוליטיקאים, אלא גם עם בכירים בחצרות הרבנים וגורמים משפיעים נוספים בציבור החרדי. את השיחות הקדחתניות קיים בעצמו וכן באמצעות מקורביו נתן אשל וזאב פליישמן, יועציו לענייני חרדים.

גורם שהיה עד לכמה משיחות אלה אמר כי נתניהו ואנשיו היו נשמעים לחוצים ובהולים, והלחץ שהפעילו על בני שיחם היה אגרסיבי. לדברי גורם בסיעות החרדיות, בחלק מהזירות נחלו אנשיו של נתניהו הצלחה, כאשר יו"ר ש"ס אריה דרעי מיהר להביע נאמנות מוחלטת לנתניהו, וכך עשה גם יו"ר אגודת ישראל החדש, יצחק גולדקנופף, שהודיע כי סיעתו תלך לממשלה רק עם הליכוד בראשות נתניהו. הזירה הבעייתית יותר, לדבריו, היתה ונשארה הפלג הליטאי, דגל התורה, בראשות ח"כ משה גפני, שלא ממהר ליישר קו, אם כי, לדבריו, גם בזירה שלו הצליח יו"ר האופוזיציה לקצור כמה הצלחות חלקיות.

האמירה וההבהרה

אתמול נפגש נתניהו עם גפני ועם גולדקנופף, כל אחד בנפרד, והעביר להם מסר חד, שלפיו הרמזים על כך שתיתכן ממשלה אחרת שלא מבוססת באופן מלא על גוש הימין בראשותו - עשויים לפגוע גם במפלגות החרדיות וגם בגוש כולו. למפגש זה קדמו כאמור שיחות רבות גם עם גורמים רבניים, ובהם אנשי חצרו של זקן חברי מועצת גדולי התורה של דגל התורה, הגאון הגדול רבי ברוך מרדכי אזרחי, שצוטט בכינוס של המועצה בשבוע שעבר כמי שאומר שאין זה משנה למפלגתו מי יעמוד בראש הממשלה ואם יהיו 61 לגוש הימין. "אלה רק אמצעים - אותנו מעניינת המטרה", אמר. דברים אלה, שהטרידו מאוד את נתניהו, זיכו כאמור את בני ביתו בשיחת טלפון בהולה מנתן אשל, שביקש כי הרב יבהיר כי לא התכוון שמפלגתו תשב בממשלה ללא נתניהו. הבהרה שאכן יצאה כעבור זמן קצר.

הצלחה קטנה

בעוד גפני ממאן לומר דברים נחרצים בנושא, ואף תקף את דרעי, נחל נתניהו הצלחה קטנה כאשר בביטאון דגל התורה "יתד נאמן" התפרסם מאמר מערכת התוקף בחריפות את ראש הממשלה יאיר לפיד. מדובר במתקפה הליטאית הראשונה נגד לפיד זה תקופה ארוכה, והראשונה מאז החלו הדיווחים על התקרבות שחלה לאחרונה בין לפיד לבין גפני, שכללה כמה מפגשים מצולמים באירועים שונים. בסביבתו של נתניהו רואים במאמר המערכת הזה ניצחון לקו שהם מובילים, כי אין ממשלה אחרת זולת ממשלה בראשות נתניהו.

דרעי לנתניהו: אם המינוי ייפסל בבג"ץ - בטל ומהר את עילת הסבירות
פרטים חדשים על מאמצי הנשיא: סדרת שיחות עם בכירים ברשויות השלטון
אם בג"ץ יפסול את דרעי, הוא עשוי להתמנות לתפקיד רה"מ החליפי
"סתם מתגרים בכל העולם": גפני על עליית בן גביר להר הבית
"פוגע בסביבה ובבריאות": ויכוח סוער סביב ביטול מס החד פעמי
"יוקר המחיה לא מפסיק לעלות": נתניהו מכנס דיון כלכלי עם סמוטריץ'
פרוש ימונה לשר לענייני ירושלים ויהיה אחראי על מירון
דרעי נכנס לתפקיד שר הבריאות באופן רשמי
אחרי הקמפיין נגד בנט ולפיד: נתניהו יעביר מיליארדים לערבים
נתניהו השביע את ממשלתו החדשה בכנסת