סיכום חדשות השבת: מסר מהפכני מארצות הברית לרוסיה

ארה"ב מעבירה לרוסיה מסר שעשוי לשנות את מאזן הכוחות במלחמה מול קייב • האו"ם הצביע בעד בקשת חוות-דעת מביה"ד בהאג על "ההשלכות המשפטיות של כיבוש השטחים"

סיכום חדשות השבת: מסר מהפכני מארצות הברית לרוסיה פוטין ונשיא אוקראינה

ארה"ב שוקלת להעביר נגמ"שים מדגם M-2 "בראדלי" לידי צבא אוקראינה, כך דווח ב'ישראל היום'.

על אף שלא מדובר בהחלטה רשמית, האפשרות שצבא אוקראינה, המנהל לחימה עיקשת מול הצבא הרוסי שפלש לאוקראינה לפני יותר מעשרה חודשים, היא כזו שיכולה להטות את הכף באופן ניכר לטובתה של קייב. בכיר בפנטגון אישר ל"בלומברג" את קיום הדיונים בנושא "בראדלי".

כיצד נגמ"ש חמוש בן כמעט 40 שנה יכול להפוך לנשק שובר שוויון במלחמת ההתשה הנוראית שמתחוללת בדרום ומזרח אוקראינה? התשובה לכך טמונה בשדרוגים והשיפורים שקיבל הכלי במהלך השנים, וכן בצורך האוקראיני הגדול ברכב משוריין בעל יכולת אנטי-טנקית מוכחת.

ארה"ב מחזיקה יותר מ-2,000 יחידות של נגמ"שים מדגם בראדלי באחסנה יבשה והצבא האמריקני לא עושה בהם שימוש ואינו זקוק להם. לכן כמות היחידות שהאמריקנים יכולים להעביר בתוך חודשים ספורים לידי קייב היא גדולה וכמוה גם כמות החלפים הזמינים עבור הנגמ"שים.

משורייני "בראדלי" עברו שדרוגים שונים לאורך השנים וקיבלו שריון עבה יותר, אפשרות להוספת מיגון ריאקטיבי וכן שיפור לתותח ה-25 מילימטר שלו ולטילים נגד טנקים שמותקנים על הצריח. במונחים צבאיים נחשב "בראדלי" ל"מיני טנק" והוא יכול לשאת צוות של שלושה מפעילים ושבעה לוחמים.

לא מדובר במערכת נשק חדשה או משוכללת מאוד, אך כזו שהוכיחה את עצמה רק"מ מתוצרת סובייטית במהלך מלחמת המפרץ והפלישה לעיראק וצבא אוקראינה סובל ממחסור גדול של רכב קרבי משוריין. ה"בראדלי" מתאים גם לטקטיקה האוקראינית של פריצות קצרות וניידות בשל צריכת הדלק הקטנה יחסית שלו וטווח פעולתו הגדול ביחס לכלים משוריינים אחרים. כמו כן, בוושינגטון לא חוששים שהעברת כלים מדגם זה תהווה הסלמה משמעוית מול מוסקבה שכן כלי נשק משוכללים בהרבה כבר נשלחו בעבר לידי צבא אוקראינה.

נזקים עצומים כתוצאה מהמלחמה באוקראינה

בתוך כך, כלי תקשורת באוקראינה פרסמו היום כי מתקפת טילים מדויקת של צבא אוקראינה פגעה במטה של הפיקוד הצבאי הרוסי בדרום אוקראינה וכי 11 קצינים בדרגי ביניים נהרגו בהפגזה. לא נמסר על פצועים אך שמות ההרוגים פורסמו ברשתות החברתיות.

פעוט בן 3 נדרס היום (שבת) למוות בחצר ביתו בישוב חורה שבפזורה הבדואית בנגב.

הפעוט הובא למרפאה מקומית לקבלת טיפול רפואי, ושם נקבע מותו. בוחני תאונות דרכים של מרחב נגב הגיעו למקום, פתחו בחקירה והחלו באיסוף ממצאים.

פרמדיק מד"א, עמית מיכאל סיפר: "כשהגענו למרפאה חברנו לצוות הרפואי שהעניק לילד טיפול רפואי ראשוני. סיפרו לנו שהוא נפגע מרכב. המשכנו את הטיפול הרפואי ואת פעולות ההחייאה אבל מצבו היה קריטי ובסופן נאלצנו לקבוע את מותו".

לפי נתוני ארגון בטרם, מתחילת השנה נהרגו 9 ילדים בדריסה בסביבת הרכב, מתוכם 7 מהחברה הבדואית.

אורלי סילבינגר, מנכ"לית בטרם לבטיחות ילדים: "רגע לפני שאנחנו מסיימים את שנת 2022, ילד נוסף נהרג בדריסה בחורה. דו"ח תמותת ילדים בהיפגעות שפרסם השבוע ארגון בטרם הראה בצורה מובהקת שילדים בחברה הבדואית נמצאים בסיכון הגבוה ביותר למות בתאונה ביחס לכלל ילדי ישראל. מהדו"ח עולה קשר ישיר בין מצב סוציו-אקונומי לסיכון למוות בתאונות ילדים. אני קוראת לממשלה החדשה שהושבעה השבוע לפעול בצורה נחושה וברורה לצמצום תאונות הילדים ולהמשיך בפעילות ממוקדת בתוכניות מוכחות באוכלוסיות בסיכון, בהן הילדים מהחברה הבדואית".

העצרת הכללית של האו"ם ביקשה אמש (ליל שישי) מבית הדין הבינלאומי בהאג לתת חוות דעת על ההשלכות המשפטיות של מה שהיא מכנה "כיבוש השטחים הפלשתינים של ישראל".

בית המשפט הבינלאומי בהאג, הידוע גם כבית המשפט העולמי, הוא בית המשפט העליון של האו"ם העוסק בסכסוכים בין מדינות. פסיקותיו מחייבות, אף שלבית הדין הבינלאומי אין סמכות לאכוף אותן.

בית הדין הבינלאומי בהאג

בעד הבקשה הצביעו 87 מדינות. ישראל, ארצות הברית ו־24 מדינות נוספות הצביעו נגד, 53 נמנעו.

"שום גוף בינלאומי לא יכול להחליט שהעם היהודי הוא 'כובש' במולדתו. כל החלטה של ​​גוף שיפוטי שמקבל את המנדט שלו מהאו"ם פושט הרגל ומוכה הפוליטיזציה היא לחלוטין לא לגיטימית", אמר שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן לפני ההצבעה.

הפלשתינים בירכו היום (שבת) על הצבעה של העצרת הכללית של האו"ם. "הגיע הזמן שישראל תהיה מדינה הכפופה לחוק, ותישא באחריות לפשעיה המתמשכים נגד עמנו", אמר נביל אבו רודיינה, דוברו של יו"ר הרשות הפלשתינית אבו מאזן.

ראש ממשלת ישראל לשעבר יאיר לפיד - שהוחלף ביום חמישי על ידי בנימין נתניהו - הפציר בחודש שעבר במנהיגי העולם להתנגד למהלך, ואמר כי הבאת הנושא לבית המשפט "תשחק לידי הקיצוניים".

הנציג הפלשתיני לאו"ם ריאד מנסור, ציין כי ההצבעה באה יום אחד לאחר השבעתה של "ממשלת ימין קשוחה חדשה המבטיחה להרחיב את ההתנחלויות היהודיות ולנהל מדיניות שנמתחה עליה ביקורת מבית ומחוץ". לפי מנסור, "אנו סומכים על כך שללא קשר להצבעה היום, מי שמאמין במשפט בינלאומי ושלום יציית לחוות דעתו של בית הדין הבינלאומי לצדק עם מסירתה", אמר מנסור באסיפה הכללית.

העצרת הכללית של האו"ם ביקשה מבית הדין לתת חוות דעת מייעצת על ההשלכות המשפטיות של "הכיבוש, ההתיישבות והסיפוח של ישראל. לרבות צעדים שמטרתם לשנות את ההרכב הדמוגרפי, אופייה ומעמדה של עיר הקודש ירושלים, ומתוך כך. אימוץ חקיקה ואמצעים מפלים הקשורים לכך".

החלטת האו"ם מבקשת גם מבית הדין הבינ"ל לייעץ כיצד מדיניות ופרקטיקות אלה "משפיעות על הסטטוס המשפטי של הכיבוש", ואילו השלכות משפטיות נובעות ממעמד זה על כל המדינות והאו"ם.

סוכנות הידיעות רויטרס מזכירה כי בית הדין הבינלאומי בהאג עסק לאחרונה בסכסוך הישראלי-פלשתיני ב־2004, כאשר קבע כי גדר ההפרדה שהציבה ישראל אינו חוקית. ישראל דחתה את פסק הדין הזה, והאשימה את בית המשפט בפסיקה מתוך מניעים פוליטיים.

ראש הממשלה לשעבר יאיר לפיד בנאומו בפני העצרת הכללית של האו
נתניהו ושגרירנו באו"ם בהתייחסות להצבעה באו"ם | צפו
בהובלת "מרכז רבני אירופה": המהפכה היהודית בקזחסטן בעיצומה
ראש ממשלת אוקראינה במכתב מיוחד לרבה של קייב
סין בצעד חריג: מפסיקה לפרסם את מספר הנדבקים והמתים מהקורונה
נשיא אוקראינה זלנסקי נחת הלילה בוושינגטון
זלנסקי מאשר: "בדרכי לארה"ב"; בערב ינאם בפני הקונגרס
הפליט מאוקראינה הדליק את החנוכיה המרכזית במולדובה
"נגועה בשחיתות": דרישה להקפיא את הוועדה האירופית בהצבעה נגד ישראל
הממשל האמריקני משתמש ברוגלה ישראלית
פוטין: "הסיכון למלחמה גרעינית גדל - אין מה להסתיר"