משרד האנרגיה: לראשונה בישראל, דירוג אנרגטי לבתים חדשים

לפני שאתם קונים דירה, כדאי לבדוק כמה חשמל תצטרכו לבזבז על הקירור והחימום שלה. כעת משרד האנרגיה פותח דלת לברר זאת מראש

משרד האנרגיה: לראשונה בישראל, דירוג אנרגטי לבתים חדשים תווית דירוג אנרגטי

צעד נוסף בדרך לדירוג אנרגטי לבתים, על ידי משרד האנרגיה: ועדת הכלכלה בכנסת, אישרה את התקנות אשר יזם 'המשרד לדירוג אנרגטי', ליחידות דיור חדשות במעמד הרכישה. התקנות נועדו לקדם חיסכון והתייעלות באנרגיה בתחום הבנייה.


על פי התקנות החדשות, דירות חדשות שישווקו לצרכנים ידורגו לפי איכות הבנייה בפן האנרגטי, בדומה לדירוג האנרגטי של מוצרי חשמל, מ-A+ ל-F.


ככל שהדירוג של יחידת הדיור יהיה גבוה יותר ויתקרב ל-+A, החיסכון באנרגיה ובכסף לדיירים - יהיה גדול יותר. בכך, מצטרפת ישראל ל-27 מדינות באיחוד האירופי, שקבעו גם הן תקנות לדירוג אנרגטי של בנייה.


הדירוג נועד לשקף לדיירים העתידיים את צריכת האנרגיה העתידית של הדייר בדירה, ויסייע לרוכשים לקחת בחשבון את צריכת האנרגיה הצפויה, במסגרת מגוון השיקולים בעת רכישתה.


במשרד האנרגיה מציינים, שהתקנות יתרמו לשקיפות בענף הבנייה בישראל, יסייעו לאזרחים להשוות את צריכת האנרגיה של מבנים בצורה פשוטה ויעילה, ויובילו בנייה שתבטיח איכות חיים טובה לצד חיסכון באנרגיה.


דירוג האנרגיה של יחידת הדיור מבטא את רמת התכנון של מרכיבי המעטפת ומרכיבים שונים במבנה, לפי האזור האקלימי בו הוא נמצא.


התקנות עוסקות, בין היתר, בתכנון מבנים בצורה מיטבית לצריכה עתידית של חשמל, כאשר הדירוג משקלל את הבידוד התרמי של הבניין, גודל החלונות ביחידה, איכות הזכוכית, מיקום המבנה ויכולת ניצול אור השמש.


דירוג גבוה יכול לחסוך כ-30% מצריכת האנרגיה בדירה על חימום וקירור. תווית הדירוג עצמה תופיע במפרט הקבלן שיוצג בפני הדייר.


כ-30% מצריכת החשמל הכוללת בישראל מתבצעת בבנייני מגורים. לכן, ישנה חשיבות גדולה לבנייה יעילה אנרגטית.


בנייה נכונה, יכולה לחסוך אנרגיה וכסף לדייר. מהלך זה הינו חלק מיעדי משק האנרגיה לשנת 2030 – צמצום צריכת החשמל בשיעור של לפחות 17%, שיובילו להקטנת הצורך בהקמת תחנות כוח פחמיות, הפחתת זיהום האוויר וקידום עצמאות משק האנרגיה, באופן שיתרום משמעותית למאבק בהתחממות הגלובלית.


התקנות לדירוג אנרגטי של יחידות דיור חדשות תוקנו בהתייעצות עם המשרד להגנת הסביבה.


שר האנרגיה, דר' יובל שטייניץ: "התקנות החדשות הינן חלק ממהלך שיסייע לחסוך בצריכת האנרגיה. התווית תוכל לתת מידע רב ערך לרוכש, על מידת היעילות האנרגטית של הנכס אותו הוא מתעתד לרכוש. השקת התווית מצטרפת למהלכים נוספים של משרד האנרגיה לקידום ההתייעלות והחיסכון באנרגיה במשק, כגון בנייה מאופסת אנרגיה, פאנלים סולאריים על גגות מבנים של רשויות מקומיות ומענקים לפרויקטים להתייעלות באנרגיה ולהפחתת פליטות גזי חממה".

הצהרת נתניהו: הגבלות ל20 ו50 איש
חברת החשמל: נמכרה תחנת כוח בשווי 4 מיליארד ש''ח
הקבלן מתעכב בבניה? עכשיו זה הולך להיות חוקי
רפי פרץ: ביטול קנסות על בעלי עסקים
מיזוג: גולן וסלקום מתאחדים
עוצרים את התאונות: ציר גולדה יהפך לבטיחותי יותר
דגני בוקר שמלאים עד פחות מהחצי; הצעת חוק שאולי תפתור את התופעה
האם תצטרכו לשלם על אירוע שבוטל בעקבות הנגיף?
אלכוג’לים נמכרים בבתי מרקחת ומסחר ללא אישור משרד הבריאות
מאבק משטרת ישראל למען בטחון משתמשי הדרך בגזרת נתיבות