שומרי ראש: רקע וטיפים שלא הכרתם לתופעת נשירת השיער

במאמר הבא: מה קורה לנו על הראש / הגורמים לנשירת שיער

שומרי ראש: רקע וטיפים שלא הכרתם לתופעת נשירת השיער בימה - המעודכנים מעדכנים

אחרי שבמאמר הקודם כתבתי טיפים ובענין השמפו – קבלתי תגובות ובקשות שהעניין מפריע להרבה צעירים – אז אמרתי אשב על הדברים במקורות ואציג בפניכם את מה שעלה בידי:


קודם צריך לדעת שיער על ראשינו - מורכב מעשרות אלפי שערות בודדות, בין 70,000 ל-120,000 שערות על ראש בריא, שמחזור חייהן בנוי משלושה שלבים:


שלב האנאגן (Anagen) - שלב הצמיחה של השערה. שיער הקרקפת מצוי בשלב האנאגן במשך שנתיים עד 6 שנים. אורך תקופת האנאגן הוא הגורם המשפיע ביותר על אורכה הסופי של השערה – ככל שתקופה זו ארוכה יותר, כך אורכו הסופי של השיער גדול יותר.


שלב הקאטאגן (Catagen) - שלב הנסיגה של השערה. שלב זה נמשך כשלושה שבועות, במהלכו מפסיקה צמיחת השערה.


שלב הטלוגן (Telogen) - שלב המנוחה של השערה. בשלב זה השערה הגיעה למלוא אורכה ונותרת במקומה, אך השערה הצומחת תחתיה דוחקת אותה אט אט החוצה, אל פתח הזקיק. שלב הטלוגן נמשך כשלושה חודשים. בסיומו תנשור השערה שסיימה את צמיחתה ותחתיה תופיע שערה חדשה.


בעוד אדם ממוצע מאבד בין 50 ל-100 שערות ביום בפעולות שגרתיות של חפיפה וסירוק השיער [וכן מגע כזה או אחר יש לציין שהנוגע בקרקפת חייב נטילה], חלק מן האנשים מאבדים כמות גדולה יותר, היוצרת דלדול משמעותי, הופעת שבילים או מפרצים ונסיגה של קו השיער.


כאשר מתחילה נשירת שיער, ניתן להבחין במספר גדול יותר של שיערות - אשר נותרות בכל סירוק על גבי מברשת השיער, או לחילופין, על כרית השינה ובמקביל חשיפת עור הקרקפת בנקודות שונות שבהן היה ריכוז שיער גבוה יותר.


למה השיער נושר?


כעת נביא את הסיבות העיקריות לנשירת שיער הם:


תורשה – יש לזה סימנים וטיפול מסוג מסויים (אני באופן אישי ע"פ הוראת רופא עור אחרי שבדק אותי ואמר לי שזה תורשתי נתן לי מרשם לMINOXI שזה טיפול יומי נגד התקרחות ונשירת על רקע תורשתי).


מצבים נפשיים קיצוניים - כגון דיכאון, מצבי לחץ ועוד.


תגובות לוואי לטיפולים חריפים או תרופות מסוימות שינויים קיצוניים בתזונה ותנודות דרסטיות במשקל הגוף - תזונה שאינה מאוזנת, לצד שינויים לא מבוקרים בתפריט היומיומי, גורמים להיווצרות חוסר בוויטמינים, מינרלים ומרכיבים תזונתיים חיוניים אחרים. מחסור זה מתבטא בפגיעה במראה העור, הציפורניים והשיער, שמאבדים את הברק והגמישות הטבעיים, וצמיחתם נפגעת.


היגיינה לקויה של עור הקרקפת וכן מקורות זיהום מקומיים.


טיפולים חיצוניים בתדירות גבוהה - אחוז גבוה מהטיפולים שנועדו לשנות את מראה השיער עלולים לפגוע בו. החלקות שיער, צביעה חוזרת ונשנית, ייבוש באמצעות פן, תוספות שיער ושימוש בחומרים כימיים ללא בקרה עשויים לגרום לייבוש השיער, שבירת השיער, איבוד הגמישות הטבעית ונשירה מוגברת. בנוסף, מתיחה ממושכת של השיער לאורך זמן באמצעות קוקו או צמות, מחלישה את זקיקי השערה ומגבירה את קצב הנשירה של השערות.


חשיפה ממושכת לאור שמש - הקרינה האולטרה סגולית פוגעת בשלושת אזורי השערה: מעטפת הליפידים העוטפת את פני השיערה ומגינה עליה, החומר הבין תאי השומר על השיערה מפני נזקים חיצוניים והשכבה הפנימית של השיערה המכילה את שרשראות הקרטין הבונות את השיערה. התוצאה היא ירידה בכמות המלנין המעניקה לשיער את הצבע הייחודי שלו, שיער שברירי ופגיע וריבוי קצוות מפוצלים.


לחץ וסטרס - ידוע כי לחץ וסטרס גורמים למגוון רחב של בעיות גופניות ופגיעה בתפקוד התקין של מערכות חיוניות. כמו כן, הם עלולים להוביל גם לנשירת שיער והתקרחות. הלחץ גורם להאטה בזרימת הדם וכתוצאה מכך לאספקה לקויה של חומרים חיוניים לשיער.


המחסור המצטבר גורם לאיבוד הגמישות של השיער, דהיית הצבע והברק, האטת קצת הצמיחה של השערה ואף נשירה.


תרופות - בשוק קיימות תרופות רבות שאחת מתופעות הלוואי שלהן הינה הידלדלות השיער ונשירה מוגברת: קורטיזון, תרופות אנטי-פסיכיאטריות כגון ליתיום, כדורים נגד אקנה (כגון ראוקוטן), קומדין, ניסטטינים (נגד כולסטרול גבוה) ואף סוגי מסוימים של אנטיביוטיקה.


שינויים במערכת ההורמונאלית, כגון כניסה לגיל המעבר, גיל ההתבגרות, נשירת שיער בהריון, נשירת שיער לאחר לידה, פעילות לקויה של הורמון בלוטת התריס ועוד.


תפקוד לקוי של בלוטת התריס - בלוטת התריס אחראית על חילוף החומרים בגוף, משפיעה על ייצור החלבונים ומגבירה את כמות החמצן ברקמות השונות. כאשר פעולתה של בלוטת התריס נפגעת, השיער אינו מקבל את חומרי ההזנה הדרושים לו ועשויה להגרם נשירה מוגברת של שיער.


כמובן אין הדברים מהוים תחליף לייעוץ והליכה לרופא - זה דבר ראשון - הולכים לרופא עור!

שמן נדיף המופק מעלי אורגנו בר עשוי לרפא פסוריאזיס
ראש המכון הביולוגי: יכולים לייצר 15 מיליון חיסונים לכל האזרחים
הידעת? על הכרונוטיפים - טיפוסי זמן
תגלית חדשה על התפתחות מנגנון השמיעה בעוברים
דרכים טבעיות להקלת תסמיני גיל המעבר
המשקפיים החכמים של אפסון השתדרגו
המלון בחלל שייקרא על שמו של קצין נאצי
'נדודי שינה': מה חשוב לדעת כאשר קשה לכם להירדם
מחקר בינלאומי: חיים לאחר המוות
מודרנה: החיסון שלנו יעיל ב-95 אחוז