בינה מלאכותית תנטר דגים בים האדום

פוסט-דוק מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב קיבל מענק מחקר עבור פיתוח מודל לזיהוי מגוון מיני דגים מתוך וידאו באמצעות למידת מכונה

בינה מלאכותית תנטר דגים בים האדום אילוסטרציה

ויקטור קינה מהמכונים לחקר המדבר באוניברסיטת בן-גוריון בנגב חשב על העבודה הסיזיפית של חוקרי הים האדום והצורך לצלול, לזהות ולנטר דגים באופן ידני. הוא פיתח כלי לזיהוי וניטור דגים מתוך וידאו באופן אוטומטי, באמצעות למידת מכונה.

בצורה זו הליך הזיהוי פשוט יותר ואף מאפשר לנטר מיני דגים גם באמצעות תמונות מהרשתות החברתיות. "זהו תחום חדש יחסית באקולוגיה ימית", אמר ויקטור. "אני מקווה שנוכל להנפיק נתונים כבר בחודשים הקרובים".

המחקר נערך במסגרת לימודיו של קינה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב ובמכון הבין אוניברסיטאי באילת, בהנחיית ד"ר אורי רול ופרופ' יוני בלמקר.

המענק ניתן על ידי קרן שונית הים האדום (RSRF) והפיתוח נעשה בשיתוף 'מידע זמין מהרשת' ו'מידע אזרחי'. קרן שונית הים האדום תומכת במחקרים פורצי דרך על האלמוגים הגמישים הייחודיים של ים סוף ומקדמת שיתוף פעולה מדעי אזורי ועולמי כדי לשמור על אחד ממקלטי הים הגדולים ביותר של כדור הארץ משינויי אקלים.

"סטודנטים לתארים מתקדמים עם רעיונות חדשים זקוקים לתמיכה בכדי לקדם את המחקר שלהם ואת התחום. מרגש לתמוך ביכולת המדעית המקומית באזור ים סוף. זה קריטי עבור קידום שימור מוצלח של 4000 ק"מ שוניות ייחודיות בים סוף', אמרה קארינה קלינהאוס, נשיאה ומייסדת קרן שונית הים האדום.

מענקי המחקר ניתנו לחמישה מדענים מישראל ומירדן החוקרים אלמוגים בים האדום. כל פרויקט שנבחר כלל גישה חדשנית שתאפשר לפקח ולשמר את המערכות האקולוגיות של שונית האלמוגים. לאור התחממות כדור הארץ, שוניות אלו עשויות להיות בין האחרונות שישרדו את המאה שלנו, כך שהמחקר ושימור השוניות הם חובה עולמית.

פרה טכנולוגית? הכירו את הממשק המנהל אותה
טיפול נכון בעור לאחר החשיפה לשמש
מה הסיכוי שלנו למצוא מידע מדעי איכותי בגוגל? תלוי בשפת החיפוש
כיצד מתחברים הגידים לשרירים?
טיפים מקצועיים למניעה וטיפול בריח רע מהפה
פיתוח מהפכני: בינה מלאכותית תחשוף מחלות לב
נמצא גן חדש שמגביר את הסיכון לסכיזופרניה אצל האשכנזים
הישג בטכניון: פסולת אורגנית הופכת למוליך חשמלי
בעזרת "פינצטת לייזר": חוקרים גילו מנגנון לגילוי והסתרה בדי-אן-איי
מהפכה: מדפסת להדפסת חומרים ביולוגיים הגיעה לגליל