גזרות ממשלת השמאל: אין חוקים חדשים במשך חודש

 הממשלה החדשה החליטה שלא לאפשר קיום הצעות חוק פרטיות במשך החודש הקרוב • ח"כ ינון אזולאי: "פגיעה עמוקה במרקם החיים הפרלמנטריים"

גזרות ממשלת השמאל: אין חוקים חדשים במשך חודש ראשי הממשלה בנט ולפיד

הממשלה רק קמה והגזרות כבר נוחתות על הציבור בשבוע של הצבעת הכנסת. בתירוץ שלא לאפשר את חקיקת החוקים נמסר כי הממשלה החדשה מעוניינת למנוע חיכוכים. עם זאת, הצעות חוק ממשלתיות יוכלו להיחקק בכנסת.

בעקבות זאת, ח''כ אזולאי שיגר מכתב ליו"ר הכנסת מיקי לוי בדרישה לקדם הצעות חוק פרטיות: "אמש פורסם כי בישיבת ראשי הקואליציה החליטו שלא לקדם הצעות חוק פרטיות בחודש הקרוב, כדי להימנע ממלחמות והטרלות. מה שיקודם יהיו הצעות ממשלתיות בלבד".

אבקש להביא לידיעת כבודו כי סעיף 75 (ה) לתקנון הכנסת קובע כי לפני הנחת הצעות חוק על שולחן הכנסת, היו"ר וסגניו צריכים לדון באישורן ולוודא שאינן שוללות את קיומה של מדינת ישראל כמדינתו של העם היהודי או שהן גזעניות במהותן.... מטרת הבחינה על ידי יושב ראש הכנסת והסגנים היא להיות מנגנון של בקרה וסינון, אשר יעביר להנחה על שולחן הכנסת את אותן הצעות של חברי הכנסת, אשר מסגרת של חוק תואמת אותן.

בחינה זו משתרעת, בראש ובראשונה, על עניינים שבצורה. ואם ניסוחיה תואמים מסגרת של חוק. היושב ראש והסגנים מוסמכים גם לבחון את תכנה של הצעת החוק. עליהם לבדוק, אם יש בה קביעת נורמה, שיש בה מסר נורמטיבי ולא סיפורת עובדתית. כן רשאים הם לבחון את סגנונה של ההצעה, שתואמת היא דבר חקיקה, ושאין בה דיברי גידופין, בלע ועלבון. המתואר לעיל אינו אלא הדגמה לסמכות הבקרה והסינון של יושב ראש הכנסת והסגנים.

אין הסמכות כוללת בחובה את הכוח שלא לאשר הצעת חוק בשל הסתייגות ולו העזה ביותר, מהתוכן הפוליטי-חברתי של ההצעה. יפים דבריו של כבוד השופט אהרון ברק בפס"ד בג"ץ 84/742 כהנא נ' יושב ראש הכנסת – "מניעה מחבר כנסת לחוקק מהווה "פגיעה עמוקה במרקם החיים הפרלמנטריים... ופגיעה מהותית ביסודות המבנה של המשטר הדמוקרטי".

לאור האמור לעיל, אי קידומן של הצעות חוק פרטיות רק בשל החשש מ"מלחמות" ו/או "הטרלות". אינן סיבה מספקת שלא לקדמן ואף יותר מכך זו פגיעה ביסודות המבנה.כנסת ישראל, חבריה וחברותיה, הם הרשות המחוקקת. לא ייתכן שהממשלה יכולה להניח חוקים בעוד שחברי וחברות הכנסת מנועים מכך. מי כמוך מכיר את החשיבות של חופש הפעולה של חברי הכנסת ואת חשיבותה של העבודה הפרלמנטרית".

בסיום מכתבו קורא חה"כ אזולאי: "אני קורא לכבודו לעמוד על המשמר ועל כבודה של הרשות המחוקקת ולא להיגרר להחלטות פוליטיות אלא לשמור על ממלכתיות וכבודה של כנסת ישראל ולאפשר לחברי הכנסת לקיים את זכותם הבסיסית וחובתם הפרלמנטרית לקדם הצעות חוק".

בנוסף זעמו חברי כנסת נוספים על ההחלטה. חבר הכנסת בן צור הגיב: "ככה נראית ממשלה משותקת, לא מתעסקים בנושאים השנויים במחלוקת, לא מקדמים תהליכים מדיניים, ובחודש הקרוב לא מעלים הצע"ח פרטיות. זה כבר לא ממשלת מיעוט זה ממשלת שיתוק".

בנוסף, ח"כ בן גביר זעם: "דיקטטורת השמאל נכנסה לפעולה כבר ביומה הראשון, סותמת פיות, פוגעת בעבודת הכנסת ובתפקיד האופוזיציה. מדובר בשערורייה, קואליציית השמאל, מפחדת להתמודד עם הצעות חוק פרטיות, למרות שהם כלי בסיסי בעבודת הכנסת לטובת הציבור".

חבר הכנסת אופיר כץ מהליכוד הגיב: "מה עושים כשמפחדים מהצעות חוק? לא מחוקקים. ‏מה עושים כשיש ערימה של שרים ונורווגי משודרג משודרג? מצמצמים את הרכב הועדות החשובות, ופוגעים בעבודת הכנסת. ‏לו הליכוד היה עושה את זה זעקות השבר היו נשמעות עד הפרלמנט של טורקיה".

ח''כ אייכלר: "לעשות שיימינג לראשי הערים שלא רוצים חרדים"
"מתחנן בפני נפתלי בנט - תתיר לי את הנדר ותפתח מה היה בפגישה"
צפו: ח''כ ארבל בפיוט על הממשלה
ח''כ מקלב דורש: דיון עם בנט על תקציב המדינה
ממשלה מיותרת: הקואליציה הקימה 5 וועדות נוספות
דרעי: "הממשלה הזאת מחריבה את ההישגים הגדולים שהבאנו לפריפריה"
נתניהו: "הממשלה מעלה מיסים כדי לתת 50 מיליארד ש״ח למנסור עבאס"
"שם על הכוונת את משפחות ברוכות הילדים, הציבור החרדי ועולם התורה"
אייכלר על ימינה: התרחקו מהרבנים שלהם ונלחמים נגד אותה יהדות נאמנה
בנט לליברמן: מוביל בבטחה את התקציב