גנץ: נתניהו יוצר לבן גביר צבא פרטי ביו"ש ומסכן את הפעלת הכוח

שר הביטחון גנץ תקף בחריפות את בנימין נתניהו על רקע ההסכם אליו הגיע בן גביר עם נתניהו: "התנהלות נתניהו היא הודאה בכך שראש הממשלה האמיתי עומד להיות בן גביר"

גנץ: נתניהו יוצר לבן גביר צבא פרטי ביו"ש ומסכן את הפעלת הכוח שר הביטחון גנץ

"ביטחון לאומי – או פירוק הביטחון לרסיסי סמכויות והקמת צבא פרטי לבן גביר?", פתח גנץ בחשבון הפייסבוק שלו והוסיף: "הבוקר התבשרנו על הסכם בין בן גביר לנתניהו שמסמן את הכיוון שאליו הולכת הממשלה הבאה: פירוק סמכויות הממשלה לפי צורך פוליטי לרסיסי משרדים. פירוק מסגרות מבצעיות באיו״ש שכולל גם פגיעה בתפקוד המבצעי של צה"ל ושל משטרת ישראל".

לדבריו - "יש כאן שלושה מחדלים חמורים שנוצרים לנגד עינינו: בהיבט הביטחוני: הכוונה לפצל את יכולות וסמכויות המנהל האזרחי בין משהב״ט והאוצר והפעלת הכוח הביטחוני באיו״ש בין משהב״ט והמשרד לבט״פ (״המשרד לביטחון לאומי״ המסתמן) עלולה להביא עלינו לחץ בינלאומי קשה סביב ׳סיפוח דה פקטו׳ ביהודה ושומרון מבלי שנרוויח דבר - לא בביטחון ולא בשטח. זה ייצור חולשה ניהולית וחולשה ביטחונית משמעותית. הרעיון לייצר לבן גביר ״צבא פרטי״ ביהודה ושומרון מסוכן להפעלת הכוח, וייצור תקלות ביטחוניות של ממש.

בשנים האחרונות הובלתי לתהליכים של תיאום מלא והדוק בין צה"ל, משטרת ישראל, שב"כ ומג"ב בכפיפות לצה״ל. הרעיון לפרק את הפעלת הכוח לגורמים יביא לסתירות בשטח ולמחדל ביטחוני חמור שנתניהו יהיה האחראי לו. כשמפקד הפיקוד יצטרך להפעיל את הכוח ולא יעמוד לרשותו כוח של מג"ב, או כשמג"ב יקבלו הוראה לפעול באיו"ש, בניגוד לצורך בהפעלת הכוח שעליו יחליטו מפקד הפיקוד והרמטכ"ל - יווצר כאוס ביטחוני".

"בהיבט המשילותי: כשאני שומע על ההסכמים המסתמנים בין נתניהו לימין הקיצוני ועל הכוונה לפרק את הממשלה לרסיסי משרדים, אני נזכר שהזהרתי את נתניהו כבר כשהקמנו את הממשלה לפני 4 שנים, שיצירת משרדי דמה תחליש את המשילות. לכן התעקשתי ש'לכחול לבן' לא יהיו משרדים חסרי משמעות כמו ״משרד הדיגיטל״, ״המשרד להשכלה גבוהה״ או ״ משרד המים״. חשבתי אז שזו טעות – אך כעת מדובר בפיגוע משילותי של ממש כשרסיסי משרדים הופכים לגרגירי משרדים".

"בהיבט של הביטחון הלאומי: נתניהו יודע שבטחון לאומי הוא סך יכולות המדינה - ביטחונית; צבאית; דיפלומטית; משפטית; כלכלית וחברתית. במקום ליצוק לתוך המשרד לביטחון פנים סמכויות כפי שהצענו בתוכנית שהניח גדי איזנקוט לחיזוק המשטרה, במקום לפעול ליצירת רגל משפטית מסיימת טובה יותר, הוא משנה שמות ונותן כיבודים. כך או כך – לביטחון הלאומי על מרכיביו יש אחראי אחד והוא ראש הממשלה שאחראי לסנכרון כלל המאמצים הלאומיים. לא ניתן אלא לראות את המהלך של נתניהו, כהודאה בכך שראש הממשלה האמיתי, יהיה בן גביר".

גנץ הוסיף והאשים: "חברים, נתניהו בחר בחרפה – שתוביל לסכנה ביטחונית. עתידה של מדינת ישראל חשוב יותר מהגחמות האלו ולכן המחנה הממלכתי, בתיאום עם יתר המפלגות שחוסנה של מדינת ישראל יקר להן, יפעלו מול הפיגוע הביטחוני, המשילותי והלאומי שנוצר לנגד עינינו. נתנהל באחריות ובנחישות מול ההפקרות – ונשתמש בכל הכלים שבידינו כדי לשמור על הביטחון ועל החברה הישראלית. זהו צו השעה".

גנץ: נתניהו יוצר לבן גביר צבא פרטי ביו"ש ומסכן את הפעלת הכוח

בימה

'נעם' ו'הליכוד' חתמו על הסכם: מעוז ישמש כסגן שר
לאחר שהתפטר מההמשלה ומהכנסת: בנט יוצא למסע הרצאות בעולם
דרעי יקבל את הפנים והבריאות, בסביבתו דוחים את הביקורת
נחתם נספח תפקידים להסכם קואליציוני בין הליכוד לעוצמה יהודית
'אור לאחים' קורא להביא לחקיקת חוק נגד המיסיון
דוד ביטן נגד נתניהו: "חושב שהוא עבר את הגבול"
בן גביר דורש: השב"כ יסייע למשטרה להיאבק בפשיעה במגזר הערבי
גולדקנופף: "באתי לייצג את ציבור שולחיי ולעמוד על זכויותיהם"
נתניהו על גולדקנופף: "מה שאמרת כאן לא יישאר כמילים ריקות"
אולמרט יפצה את משפחת נתניהו ב-62 אלף שקלים