הכנסת מנסה להאריך את כהונתה במחטף בלתי חוקי

הממשלה מנסה להאריך את כהונתה בניגוד לחוק • יו"ר עמותת המטה למען ארץ ישראל: "על ידי שינוי חוק יסוד אנו רואים את הדמוקרטיה נדרסת מתחת לגלגלי עגלת בנט-לפיד"

הכנסת מנסה להאריך את כהונתה במחטף בלתי חוקי מליאת הכנסת

הכנסת ה – 24 תפוזר בט"ו תשרי ה'תשפ"ב (21.9.21), 100 ימים מכינון הממשלה, והבחירות לכנסת ה–25 יתקיימו בי"ז טבת ה'תשפ"ב (21.12.21), אם לא יעבור חוק התקציב. כך קובע חוק יסוד הכנסת.

אולם הממשלה מבקשת להאריך את כהונתה ביותר מ-35 יום על ידי שינוי חוק היסוד. על פי החוק, ניתן לאשר הארכת כהונה לכנסת רק ברוב של 80 ח"כים בשלוש קריאות ובנסיבות מיוחדות. הקואליציה מנסה "לתחמן" את הכנסת ולהעביר במחטף את התיקון לחוק היסוד ללא הרוב הנדרש.

עו"ד אביעד ויסולי, יו"ר עמותת המטה למען ארץ ישראל, פנה ביום שישי שעבר ליו"ר הכנסת, ליועצת המשפטית של הכנסת וליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לסכל את המחטף ולא לאפשר את הארכת כהונת הכנסת ללא הרוב הנדרש של 80 ח"כים:

"תיקון 51 לחוק יסוד הכנסת מבקש להאריך את מועד כהונתה של הכנסת מעבר ל–100 הימים הקבועים כעת בחוק, ל – 135 יום מבלי לכלול בהם את חגי ישראל. לפיכך, בהתאם לסעיף 9א(א) לחוק יסוד הכנסת, יש לאשר את התיקון לחוק היסוד, המאריך את כהונת הכנסת הנוכחית, ברוב של 80 ח"כים. בנוסף לכך, התיקון לחוק יסוד הכנסת מותנה גם בהצגת "נסיבות מיוחדות המונעות עריכת בחירות בעיתן", דבר שאינו מוצג בהצעת החוק.

עוד כתב עו''ד ויסולי: "יש לתמוה תמיהה רבתי הכיצד נעלם מעיני כל היועצים המשפטיים לכנסת, לממשלה ולוועדת החוקה חוק ומשפט הוראות סעיף 9א(א) לחוק יסוד הכנסת המחייבות רוב מיוחד (80 ח"כים) ונסיבות מיוחדות (שאינן קיימות) להארכת מועד כהונת הכנסת, והם כשלו בייעוץ לחברי הכנסת בדבר הרוב הדרוש. הטחו עיניהם מראות? הפוליטיקה בלבלה את שיקול דעתם? ואולם, מוטב מאוחר".

עוד ציין כי: לשון סעיף 9א(א) לחוק יסוד הכנסת, הקובע את הרוב הנדרש של 80 ח"כים להארכת כהונת הכנסת היא ברורה וחד-משמעית, ואין נדרשת לה "פרשנות" משפטית כלשהי. לשון החוק ברורה כשמש. מה עוד, ש"שינוי" החוק הדורש רוב מיוחד הוגדר בסעיף 46 לחוק היסוד על ידי המחוקק "בין מפורש ובין משתמע".

לא למותר לציין כי פרלמנט המאריך את מועד כהונתו בעצמו, הוא צעד שעל פניו סותר את יסודות המשטר הדמוקרטי. ככה מתפרקות דמוקרטיות. דבר זה מסביר את הצורך ברוב מיוחד ומיוחס של 80 ח"כים, והצגת נסיבות מיוחדות להצדקתו מהלך חריג ואנטי דמוקרטי שכזה ... וזאת כמובן בהנחה שהכנסת מתכוונת לקיים את הוראות חוק היסוד שלה..."

עו"ד אביעד ויסולי אמר: "אנחנו מאד מקווים שחברי הכנסת יתעשתו ויצייתו להוראות החוק – אותו חוק שהם מבקשים לתקן במחטף על מנת להאריך את כהונתם. אנו רואים את הדמוקרטיה נדרסת מתחת לגלגלי עגלת בנט-לפיד המקרטעת. לית דין ולית דיין. נקווה שהעיוורון החוקי והחוקתי לא יגיע עד לבג"ץ."

ח''כ כהנא על בנט: "מעוניין להפסיק את תפיסת העולם החרדית"
הליכוד על בנט: "משסה הורים אלו באלו"
בנט: "אני רוצה שההורים יריבו אחד עם השני"
לקראת חקירת פרשת הצוללות? בנט נפגש עם יו״ר התנועה לאיכות השלטון
בן גביר: "ההר הוליד עכבר, בנט צריך להתנצל"
חה"כ אבי מעוז הגיש בג"צ נגד ניר אורבך ומיקי לוי
בנט: "למדנו שהטלת הספק היא תנאי הכרחי לניהול חיינו"
סיכום חדשות השבת: הכותרות שלא כדאי שתפספסו
כאסח בין ימינה ולציונות הדתית
גרמניה תעביר 100 מיליון יורו לרשות הפלסטינית