"צריכים לקבוע לאיראן לוח זמנים סופי"

לראש המל"ל עד לאחרונה, מאיר בן שבת, נמאס מהסחבת האמריקנית בבלימת תוכנית הגרעין האיראנית: "הם רודפים אחריהם עד אין סוף"

"צריכים לקבוע לאיראן לוח זמנים סופי" מתקן להעשרת אורניום באיראן

מאיר בן שבת, ראש המל"ל עד לאחרונה, קורא לממשל ביידן לקבוע לאיראן לוח זמנים סופי ומחייב, שלאחריו ארה"ב תנקוט פעולות לבלימת תוכנית הגרעין של איראן.

בראיון ל'ישראל היום' אומר מי שעמד עד לפני חודש בראשות המטה לביטחון לאומי ונמנה עם מעצבי מדיניות החוץ והביטחון של ישראל, כי "עלינו לומר להם: אתם (ארה"ב; א"כ) רוצים להגיע לפתרון באמצעות דיפלומטיה? מאה אחוז, תקבעו מהו הדדליין ומה עושים אחר כך, במידה שהמאמצים הדיפלומטיים לא יצלחו.

רוצים הסכם יותר חזק וארוך טווח? תקבעו מתי פועלים מול איראן אם היא ממשיכה בדשדוש. אתם ממשיכים עד אין סוף לרדוף אחרי האיראנים, 'בואו בכל זאת נעשה משהו?' צריך לקבוע לוחות זמנים. אי אפשר להסתפק בהצהרה כללית בלבד, צריך להגדיר שלבים ולוחות זמנים, ולייצר תוכנית לכל תרחיש".

בן שבת, שאמר את הדברים לפני נאומיהם באו"ם של הנשיא ביידן ונשיא איראן אברהים ראיסי, הדגיש כי ההעדפה הראשונה של ישראל צריכה להיות פעילות משותפת עם הקהילה הבינלאומית בסוגיית איראן. "לא נכון לנתק את עצמנו מהעולם. ישראל צריכה לנסות ולרתום את הקהילה הבינלאומית, ובעיקר את ארה"ב. אינך יכול לעשות פעולות בלי לנסות לסגור את הדברים בהירתמות משותפת. עבורנו האיום קיומי, אך האתגר אינו רק של ישראל. האמריקנים יודעים שבעיני איראן אנחנו השטן הקטן ואמריקה היא השטן הגדול, כך שצריך להיות גם להם אינטרס לפעול".

עם זאת, הוא הוסיף כי לישראל אסור להיות תלויה באמריקנים. "מדינת ישראל והעם היהודי לא יכולים לסבול איום קיומי, ולא ישלימו עם גרעין איראני צבאי. לגבי מה שאנחנו עושים, אלה דברים שצריכים להישאר בחדרי־חדרים. אני רק אומר לך שכאשר הדרג המדיני קובע שלא נאפשר, הדרג הצבאי והמודיעיני מבין את משמעות האמירה הזאת".

ראש המל'ל מאיר בן שבת, ברקע שלום

בראיון הנרחב הראשון מאז סיים את תפקידו, בן שבת מתייחס לאירועים ולתהליכים רבים שבהם היה מעורב ב־37 השנים שהקדיש לביטחון ישראל. הוא מספר על מה שהגדיר כ"רגעים עילאיים", בעת שחתם על ההסכם לחידוש היחסים בין ישראל למרוקו, על המבצעים החשאיים שנטל בהם חלק במסגרת עבודתו בשב"כ.

בן שבת דוחה את הביקורת שהופנתה אליו בטענה למעורבות יתר של המל"ל בסוגיות החוץ והביטחון, מגיב לראשונה לפגישה שנערכה בינו לבין הרב חיים דרוקמן, אשר בשמאל טענו כי התקיימה ממניעים פוליטיים, מגלה כי מעולם לא דיבר עם נתניהו על השאלה אם ימונה בעתיד לתפקיד ראש השב"כ, ואומר כי בתפקיד ראש המל"ל הגיע להישגים לא פחות משמעותיים.

"ההערצה לישראל מרגשת"

"אין ספק שזה תפקיד נכבד - אבל במל"ל ראיתי דברים לא פחות מלהיבים וחשובים. ראיתי דברים שלא הכרתי ולא הבנתי לפני כן לגבי מעמד ישראל בעולם. התרגשתי מביטויי ההערכה וההערצה כלפי מדינת ישראל, ששמעתי יום־יום מצד ראשי מדינות, נשיאים, מלכים ושרים".

לדבריו, "בחלק מהמקרים, ואני לא מגזים, עיניהם ברקו מדמעות. כאזרח המדינה, כפטריוט וכאיש מערכת, הופתעתי מהעוצמות של הדברים האלה. עבורי אלה היו ארבע שנים מאוד אינטנסיביות, יותר מכל תפקידיי בשב"כ. או כמו שאמר קודמי בתפקיד, יעקב נגל – 'כל שנה בראשות המל"ל שקולה לארבע שנות חיים'. כלומר, אני מרגיש כאילו עברו 16 שנה".

גנץ הכריז על שישה ארגונים של החזית העממית ביו''ש כארגוני טרור
בן גביר: "לא מנהלים משא ומתן עם הטרור, צריך להשמיד אותו"
"מדינת ישראל צריכה 'כיפת ברזל' סייברית"
400 שוטרים - עשרות עצורים: החלה הפשיטה על הנגב
לאחר שריפת מתבן: מרדף מלווה ירי
מתנה לאבו-מאזן: 4,000 פלסטינים יקבלו יירשמו ביו''ש
אזעקות שווא בדרום: הנסיבות נבדקות
בחסדי ה': נמנע פיגוע בשומרון
חמאס מאיים: העבירו 8 מיליון דולר עד יום שלישי
אחים חרדים הותקפו ע"י בני מיעוטים: המשטרה בחרה לחקור את האחים