כך ייראה יומו הראשון של יאיר לפיד כראש הממשלה

ביום ראשון יפתח לפיד בפעם הראשונה את ישיבת הממשלה שתתקיים במשרד ראש הממשלה בירושלים • היום ייצא לסבב פגישות בקריה בתל אביב

כך ייראה יומו הראשון של יאיר לפיד כראש הממשלה ראש הממשלה החדש, יאיר לפיד

יאיר לפיד נכנס אמש בחצות לתפקיד ראש הממשלה ה-14 של מדינת ישראל. היום (שישי), יומו הראשון בתפקיד, הוא צפוי להיפגש עם ראש השב"כ רונן בר בקריה בתל אביב, ובין היתר יקיים פגישה בנושא השבויים הישראלים בעזה. ביום ראשון יפתח לפיד בפעם הראשונה את ישיבת הממשלה שתתקיים במשרד ראש הממשלה בירושלים. כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

לאחר שנשיא ארה"ב, ג'ו ביידן בירך את לפיד, ראש הממשלה הנכנס השיב לו בציוץ בטוויטר: "תודה, אדוני הנשיא. הקשרים בין ישראל לארה"ב בלתי ניתנים לשבירה. הם מבוססים על יסודות עמוקים של ערכים משותפים וחזון משותף לעתיד. אני מצפה לקבל את פניך בישראל ולחזק את הברית הייחודית בינינו".

אתמול לפיד ביקר ב"יד ושם" מייד לאחר ההצבעה על פיזור הכנסת. "הבטחתי לאבא שתמיד אשמור על ישראל חזקה, שתדע להגן על עצמה ולהבטיח את שלום ילדיה", אמר לאחר הביקור

לאחר מכן השתתף בטקס צנוע בלשכת ראש הממשלה לרגל כניסתו לתפקיד, בנוכחות בני משפחתו, בני משפחת בנט ובכירים ממשרדיהם של ראש הממשלה היוצא והנכנס. בנט פנה ללפיד ואמר לו: "יאיר, בכל שבת אנו מברכים את הילדים: 'ישימך ה' כאפרים וכמנשה, יברכך אדוני וישמרך, יאר ה' פניו אליך ויחנך, ישא ה' פניו אליך וישם לך שלום'. בהצלחה אחי".

לפיד הנרגש השיב: "עבדתי תחת ראשי ממשלה שונים, הכרתי אותם. אתה איש טוב וראש ממשלה מצוין, ואתה חבר טוב. זה לא טקס פרידה כי אין לי שום כוונות להיפרד ממך". עם תום הטקס נועדו השניים לפגישת חפיפה ראשונה.

התחנה הבאה של לפיד הייתה בבית הנשיא עם נשיא המדינה יצחק הרצוג "אתה מגיע לתפקיד עם ניסיון רב, עם כישורים רבים ולאחר שגם הוכחת יכולת פוליטית לא מבוטלת", אמר הרצוג ללפיד. "היו לנו גם לא מעט התכתשויות בעבר", הוסיף בחיוך. "אני מאחל לך המון הצלחה, כי ההצלחה שלך היא הצלחת המדינה".

לפיד הנרגש השיב: ״אני דווקא שמח שהזכרת את ההתכתשויות, כי אכן היו לנו כאלה - תוך שאנו מכבדים אחד את השני, שומרים על השפה וזוכרים שגם אם יש לנו ויכוח, הוא ויכוח למען מטרה משותפת, מחלוקת לשם שמיים. יהיה לנו מבחן גדול לחברה הישראלית בתקופה הקרובה - איך לשמור על המחלוקות רק לשם שמיים, או לשמה של מדינת ישראל. באתי לכאן לקבל תזכורת וברכת הדרך, בדיוק כי זו הייתה הדרך שלך כל חייך״.

זמן קצר לאחר מכן פרסמה לשכתו של לפיד את "הכוורת" שתלווה אותו בתפקיד החדש (ראו ידיעה נפרדת). הפרסום המהיר התאפשר בזכות העובדה שלפיד למעשה לוקח עימו את הצוות הקיים שכבר עובד איתו במשרד החוץ ומלווה אותו לאורך שנים.

ביום ראשון בבוקר ינהל לפיד את ישיבת הממשלה הראשונה שלו. בימים הראשונים לכהונתו הוא צפוי לתגורר בביתו הפרטי בת"א ולהגיע ממנו כל בוקר לירושלים, אולם כבר בזמן הקרוב הוא צפוי לעבור לדירה מאובטחת בסמוך למעון רה"מ בבלפור, שנמצא בשיפוצים ולכן אינו שמיש כרגע למגורים.

ביום שלישי ייצא לפיד לפריז לפגישה המדינית הראשונה שלו עם אישיות בכירה - נשיא צרפת עמנואל מקרון. ב-13 ביולי יקבל בנתב"ג את פניו של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שיגיע לביקור בישראל, ברשות הפלשתינית ובסעודיה.

גנץ דחה את בקשת בן גביר לבקר את החייל שנשלח למחבוש
הרמטכ"ל ונתניהו תוקפים את בן גביר: להשאיר את צה"ל מחוץ לפוליטיקה
הבקשה של בן גביר מגנץ: "ברצוני לבקר את החייל בבית הכלא הצבאי"
אייזנקוט: "התנהגות הקואליציה העתידית עשויה להביא לפירוק הצבא"
החייל שקרא "בן גביר יעשה סדר" - נשלח ל-10 ימים בכלא צבאי
דרעי זועם: לא מצליח להבין איך לא החלפנו את יו"ר הכנסת
'נעם' ו'הליכוד' חתמו על הסכם: מעוז ישמש כסגן שר
לאחר שהתפטר מההמשלה ומהכנסת: בנט יוצא למסע הרצאות בעולם
דרעי יקבל את הפנים והבריאות, בסביבתו דוחים את הביקורת
גנץ: נתניהו יוצר לבן גביר צבא פרטי ביו"ש ומסכן את הפעלת הכוח