איראן: "התחלנו להעשיר אורניום לרמה של 60%"

איראן ממשיכה להתגרות בארצות הברית • בכיר איראני: חומר נפץ במשקל של 150 קילוגרם הוחדר למתקן

איראן: "התחלנו להעשיר אורניום לרמה של 60%" מתקן להעשרת אורניום באיראן

חומר נפץ במשקל של 150 קילוגרם הוחדר למתקן הגרעיני בנתנז והוביל לפיצוץ שחיבל במערכת החשמל, כך חשף הבכיר האיראני עלי רדא זאכאני. לדבריו, מנגנוני הביטחון לא הבחינו בהברחה הזו. בתוך כך, איראן הודיעה היום כי היא התחילה להעשיר אורניום לרמה של 60%.

על פי הפרסום ב'ישראל היום, העשרת אורניום ברמה של 60 אחוזים על ידי איראן, משקפת קפיצת מדרגה משמעותית וחמורה בכל הנוגע לתכנית הגרעין. בכל שנותיו של פרויקט הגרעין, בכלל זה בתקופות המתוחות ביותר, איראן לא חצתה את רף ההעשרה של 20 אחוז. אמנם בשלב זה לא ידועים פרטים על כמות האורניום שתועשר ובאיזה סוג צנטרפוגות, ולמרכיבים אלה השפעה על מידת החומרה של המהלך. ואולם, בכל היבט, מדובר בהדרדרות משמעותית שהופכת את המצב למתוח מאוד.

כזכור, הרמטכ"ל אביב כוכבי, אמר שלשום כי בחודש הבא צה"ל יקיים תרגיל מלחמה ענק שיכול להפוך לאירוע אמת. לדבריו, "נקיים תרגיל בהיקף שטרם בוצע עד כה. חודש שלם של מלחמה, במסגרתו נתרגל את היכולות. אנו עומדים על המשמר בכושר התקפי משופר המוכן בכל רגע להפוך מתרגיל לאמת". הצעד האיראני, שבא בתגובה ללקיחת האחריות הישראלית דה פקטו על הפיצץ בנתנז, הם שרשרת התפתחויות שמשקפת הגברת מתיחות משמעותית.

חבר הפרלמנט האיראני עלי רדא זאכאני חשף פרטים חדשים מהפעולה. הפוליטיקאי האיראני, העומד בראש מרכז מחקרי בפרלמנט, ביקר בחריפות את מנגנון הביטחון האיראני וגילה כי רוב מתקני ההעשרה נפגעו משמעותית במהלך האירוע ו"איראן הפכה לגן עדן למרגלים".

"אלפי צנטריפוגות שלנו נפגעו ונהרסו באירוע בנתנז. הבטחת בכירים בממשלה להתקין סרכזות מתקדמות להעשרת אורניום הייתה הבטחה כוזבת", הוסיף זאכאני.

במקביל, פרידון עבאסי דבאני, ראש הסוכנות הגרעינית לשעבר באיראן, אמר לטלוויזיה האיראנית כי התקיפה פגעה במערכת החשמל הממוקמת במתקן התת-קרקעי והצליחה לפגוע בהפצת החשמל ובכבל המוביל לסרכזות, במטרה לקטוע את החשמל אליהן.

במקביל, אישר דבאני כי החבלה בחודש יולי בוצעה עם חומר נפץ שהוחדר בשולחן. הוא הוסיף גורמי האבטחה חשבו שהשולחן כבד מפני שהוא עשוי מחתיכה אחת. עוד ציין כי השולחן שימש לאיזון הסרכזות ולכן הוא היה חייב להיות כבד בכל מקרה.

לגבי הפעולה הנוכחית אמר הבכיר האיראני כי לא ראה את זה במו עיניו, אך הוא מדבר כמי שהיה שם במסגרת תפקידו, וממה ששמע ממומחים ביומיים האחרונים. לדבריו, יש מעבדה חשמלית במתקן בנתנז, וממנה מגיע החשמל 40-50 מטר מתחת לאדמה.

המתקן הגרעיני תוכנן להיות עמיד מספיק כך שישרוד תקיפה אווירית או מתקפת טילים. "כשהאויבים ראו שזה המצב", אמר עבאסי, "הם הוציאו לפועל מתקפות סייבר או מבצעי חבלה תוך שימוש באנשים או בציוד חבלה.

בנוסף, האויבים מאוד סבלנים. ייתכן והם שלחו ציוד לחמש ולעשר שנים קדימה כדי שתשתמש בו במהלך הזמן. במקרה הזה מערכת החשמל הייתה יעד, יחד עם כבל שהגיע ממקום אחר ומחובר לסוללות שפועלות במקרה של הפסקת חשמל".

על רקע דברי עבאסי, ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט מסר לעיתונאי בן כספית כי "הפגיעה בצנטריפוגות היא מבצע שהוכן לפני שנים. כל מה שנעשה בימים האחרונים היה ללחוץ על כפתור אחד. הביצוע היה מוצדק ובמקום, ויש לברך על כך". על פי הפרסום בתחנת 103FM, אולמרט הוסיף כי "ההדלפה וההתרברבות הן מהלך מתוכנן שכל כולו נועד לרימום אישי של איש שבשבילו האיום האיראני הרבה פחות חשוב מהאיום של מנדלבליט. עשינו בעבר אינספור מבצעים כמו זה שהיה אתמול, לכן לאיראנים אין פצצה שהייתה אמרוה להיות להם לפני שנים, רק שלא דיברנו כי היינו פטריוטים של המדינה ולא של בלפור".

מוקדם יותר, דווח ב"ניו יורק טיימס" כי מטען החבלה הוברח למתקן הגרעין בנתנז והופעל מרחוק. על פי אותו גורם, מטען החבלה גרם לנזק כה גדול כך ששתי מערכות החשמל – המרכזית והמשנית – הושבתו לחלוטין.

במסיבת עיתונאים שערך דובר הממשלה האיראנית, עלי רביעי, הוא הצהיר כי מטרת הפעולה החבלנית במתקן בנתנז היא למנוע את המשך התהליך הדיפלומטי. רביעי אמר כי איראן תגיב בזמן הרלוונטי ובכוח, ולא תרשה לאויביה לממש את מטרותיהם המדיניות. לדבריו, הפעולה החבלנית במתקן הגרעיני מוכיחה את כישלון האויבים לנוכח הפיתוח התעשייתי במדינה וההצלחות המדיניות בתהליך הסרת החרם.

מחבל ניסה לבצע פיגוע בחברון וחוסל
110 חימושים מדויקים הוטלו הלילה על ה'מטרו' בעזה
מבצע "שומר החומות" עדכונים מכל הגזרות
נתניהו על עזה: "ממשיכים להכות בתווך התת קרקעי" • צפו
שישה שיגורים זוהו משטח לבנון לשטח ישראל
התקיפות ברצועה: מפקד חטיבה חוסל, בתי בכירים, מנהרות, משגרי רקטות
פיגוע דריסה בירושלים - 7 שוטרים נפצעו, המחבל נורה ונהרגו
עין רואה: כך נתפס מבעיר הפח ביפו • צפו
מפתיע: הרגע בו בנט שולף את הטיל באמצע הראיון • צפו
מדרום וצפון, עכשיו גם ממזרח: חמושים חצו את הגבול מירדן לישראל