זלנסקי מאשר: "בדרכי לארה"ב"; בערב ינאם בפני הקונגרס

לראשונה מאז פרוץ המלחמה עם רוסיה: זלנסקי יצא מאוקראינה ועושה את דרכו לפגישה עם נשיא ארה"ב בוושינגטון

זלנסקי מאשר: "בדרכי לארה"ב"; בערב ינאם בפני הקונגרס נשיא אוקראינה זלנסקי

נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי, נמצא בשעה זו בדרכו לארה"ב - כך מאשר זלנסקי עצמו בציוץ שהוציא לפני זמן קצר. הוא מגיע לוושינגטון במטרה להיפגש עם נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן בבית הלבן ולנאום בפני הקונגרס האמריקני. בנוסף על פי בכירים בממשל האמריקני, זלנסקי צפוי לדון בסיוע צבאי אמריקני נוסף - על רקע החשש הגובר ממתקפה רוסית שנייה על הבירה קייב מכיוון הגבול הבלארוסי. כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

על פי הדיווח בוושינגטון כבר עסוקים בשעות אלה בהכנות האחרונות לקראת ביקורו הצפוי של הנשיא האוקראיני הערב (רביעי). דוברת בית הנבחרים שלחה אמש מכתב לחבריה המחוקקים בדרישה שיהיו "נוכחים פיזית" היום בערב (שעון ארה"ב) בגבעת הקפיטול מבלי לנקוט בשמו של זלנסקי.

בכוונת האמריקנים להעביר חוק חדש שיאפשר העברת סיוע לאוקראינה בסכום המוערך בכ־45 מיליארד דולר - צעד שיבטיח את המשך התמיכה של ארה"ב גם בשנה הבאה כשהרפובליקנים יהוו רוב בבית הנבחרים החל מחודש ינואר. עוד לפני כן מתכוון הקונגרס האמריקני לאשר חבילת סיוע נפרדת בסך 1.8 מיליארד אשר צפויה לכלול סוללת טילים הגנתיים מסוג "פטריוט". כמו כן, סוכנות הידיעות איי.פי. מדווחת כי הסיוע יכלול גם פצצות חכמות עבור מטוסי קרב של חיל האוויר האוקראיני.

ההחלטה לספק את סוללת הפטריוט מתרחשת למרות איומים של משרד החוץ הרוסי כי אספקת מערכת טילי הקרקע-אוויר המתקדמת תיחשב כצעד פרובוקטיבי - וכי סוללת הטילים וכל הצוות שיתפעל אותה יהוו מטרה לגיטימית לצבא הרוסי.

יציאתו של זלנסקי לוושינגטון היא הפעם הראשונה בה מבקר הנשיא האוקראיני בארצות הברית מאז החלה הפלישה הרוסית לפני תשעה חודשים והפעם הראשונה בה יצא מגבולות ארצו מאז פלשה רוסיה לאוקראינה בסוף חודש פברואר.

ביקורו של זלנסקי עלול להסלים את העימות בין רוסיה למערב ולהביא לתגובה חריפה מצד הקרמלין. הנשיא הרוסי, ולדימיר פוטין, אשר הורה על התמרון הצבאי הרחב ביותר באדמת אירופה מאז מלחמת העולם השנייה, טוען כי ארה"ב ונאט"ו שואפים להגדיל את הנוכחות הצבאית על גבולה ומשתמשים בקייב על מנת להשיג מטרה זו.

נתניהו ושגרירנו באו"ם בהתייחסות להצבעה באו"ם | צפו
סיכום חדשות השבת: מסר מהפכני מארצות הברית לרוסיה
בהובלת "מרכז רבני אירופה": המהפכה היהודית בקזחסטן בעיצומה
ראש ממשלת אוקראינה במכתב מיוחד לרבה של קייב
סין בצעד חריג: מפסיקה לפרסם את מספר הנדבקים והמתים מהקורונה
נשיא אוקראינה זלנסקי נחת הלילה בוושינגטון
הפליט מאוקראינה הדליק את החנוכיה המרכזית במולדובה
"נגועה בשחיתות": דרישה להקפיא את הוועדה האירופית בהצבעה נגד ישראל
הממשל האמריקני משתמש ברוגלה ישראלית
פוטין: "הסיכון למלחמה גרעינית גדל - אין מה להסתיר"