פורום הנגב: הממשלה אישרה הקמת מנגנון אזורי

רה"מ לפיד: "קבוצות העבודה האלה יוצרות חיבורים כלכליים וביטחוניים שלפני שנים ספורות לא יכולנו אפילו לחלום עליהם"

פורום הנגב: הממשלה אישרה הקמת מנגנון אזורי ראש הממשלה יאיר לפיד

הממשלה אישרה היום (א'), 18 בספטמבר 2022, כ"ב באלול תשפ"ב, את הצעת ראש הממשלה יאיר לפיד להקמת מנגנון אזורי - "פורום הנגב".

במסגרת ההחלטה, משרד החוץ יתכלל וירכז את עבודת המטה הנדרשת בישראל במסגרת פורום הנגב. מנכ"ל משרד החוץ אלון אושפיז יעמוד בראש צוות ההיגוי הישראלי וייצג את ישראל בוועדת ההיגוי הבין-מדינתית.

דברי ראש הממשלה יאיר לפיד בפתח ישיבת הממשלה: "החלטה הממשלה ממסדת ומתקצבת את קבוצות העבודה של פורום הנגב, אותו הקמנו השנה יחד עם ארצות הברית, איחוד האמירויות, בחריין, מרוקו ומצרים. קבוצות העבודה האלה יוצרות חיבורים כלכליים וביטחוניים שלפני שנים ספורות לא יכולנו אפילו לחלום עליהם. אנחנו עובדים יחד על מיזמים של פוד-טק, מים, אנרגיה, תיירות, אקלים, מעמיקים את הסחר בין המדינות שלנו, ומנהלים דיאלוג שמחזק את ביטחון ישראל".

מנכ"לי משרדי החקלאות ופיתוח הכפר, התרבות והספורט, האנרגיה, התיירות, הבריאות והביטחון, יובילו את עבודת המטה של קבוצות העבודה הישראליות, בהשתתפות המשרד לשיתוף פעולה אזורי ומשרדי הכלכלה והאוצר.

פסגת הנגב ההיסטורית שנערכה ביוזמת רה"מ ושר החוץ יאיר לפיד בשדה בוקר במרץ 2022, בהשתתפות שרי החוץ של מצרים, איחוד האמירויות, בחריין, מרוקו, ארה"ב וישראל. בנוסף למפגש ועדת ההיגוי שהתקיים במנאמה, בחריין ביוני 2022, הביאו להקמת הארכיטקטורה האזורית - "פורום הנגב".

החלטת הממשלה ממסדת את אופן פעולת הפורום, לטובת קידום מטרות היוזמה: יציבות וביטחון אזורי, הובלת שיתוף פעולה מדיני, כלכלי, וקשרי עם-לעם בין המדינות החברות ולמען רווחת עמי האזור.

פורום הנגב יפעל על בסיס שש קבוצות עבודה בין-מדינתיות בתחומי ביטחון מזון ומים, אנרגיה, תיירות, בריאות, חינוך וסובלנות, וביטחון אזורי.

הדילמה הגדולה של נתניהו: מי יהיה שר האוצר הבא?
הממשלה אישרה את ההסכם הימי בין ישראל ללבנון
מחטף של הרגע האחרון? יו"ר הכנסת אישר דיון מיוחד בנושא העברת כספים
לאחר משא ומתן: הוסכם השכר לעובדי הוראה
ישראל ולבנון הגיעו להסכם על הקו הימי
לראשונה: מדינת ישראל מתיישרת לפי התקן האירופאי בתחום המזון
לכבוד החג: עלייה של 18% בהוצאות האשראי
תוכנית לפיד: להעביר את הסכם הגבול הימי עם לבנון לאישור סודי
תקדים היסטורי: קורס ראשון של הכשרת חרדים למנהלי עבודה נפתח אתמול
המתווך האמריקני ביקר בביירות: "להרגיע את האווירה המתוחה"