"הלחץ עבד, ישראל לא נתנה דבר בתמורה": גופתו של טירן פרו הוחזרה

לאחר מאמצים של מערכת הביטחון, גופת הצעיר מדליית אל-כרמל שנחטפה בידי חמושים פלשתינים הועברה למשפחה • גנץ: "‏אני מבקש להביע הערכה לרשות הפלשתינית"

"הלחץ עבד, ישראל לא נתנה דבר בתמורה": גופתו של טירן פרו הוחזרה

לאחר מאמצעים של מערכת הביטחון, מעורבות בינלאומית, ובתיאום המנגנונים הפלשתינים והרשות, גופתו של הצעיר הישראלי טירן פרו שנלקחה בידי טרוריסטים פלשתינים בג'נין, הועברה הלילה (בין רביעי לחמישי) לישראל. כך דווח ב'ישראל היום'.

טירן אמור היה לחגוג היום יום הולדת 18. הלווייתו צפויה להתקיים במהלך היום. חוסאם אביו של טירן: ״במקום שאחגוג לו יום הולדת אנו עורכים לו הלוויה״.

גורם ביטחוני בכיר אמר לכתבים כי מערכת הביטחון לא ניהלה משא ומתן עם אף אחד מהחוטפים שחשבו תחילה כי מדובר בחייל צה"ל. לדבריו: "ישראל דרשה חד משמעית לקבל את הגופה או בשיתוף פעולה או שהיא תיקח את האחריות לידיה",. בישראל דרשו מהרשות הפלשתינית לבצע מבצע צבאי להשבת הגופה כבר כשעה לאחר החטיפה אך משזה לא קרה ישראל לחצה את הרשות באמצעות סגירת המעברים למחנה הפליטים ג'נין. "האירוע הזה לא היה נוח, אפילו מביך עבור הרשות", אמר הגורם הביטחוני.

"פשוט הבהרנו בצורה שלא משתמעת לשתי פנים שהגופה הזו חוזרת למשפחתה לקבורה. החמושים הבינו שהישג לא יהיה כאן ואם ישראל לא תקבל את הגופה הם ימותו או ייעצרו", כך לדברי הגורם. ישראל בנוסף תחקור את דיווח המשפחה כי טירן היה חי בעת שנחטף ומת לאחר שהחוטפים ניתקו אותו מהמכשירים.

גורם אחר במערכת הביטחון אמר: "אנחנו לא מתעלמים מכך מכך שיש תאי טרור שחטפו את הגופה. צה"ל יידע להתחשבן מולם".

"המעט שיכולנו לעשות"

דוד של טירן פרו אדי פרו אמר לאחר החזרת הגופה למשפחה: "זה היה לילה ארוך המשפחה מודה לכל מי שעשה ותרם להחזרת גופת בננו בהקדם למשפחה ופתרון המשבר והבאת הגופה לקבורה מכובדת וראויה בדאלית אל-כרמל״.

ראש הממשלה יאיר לפיד אמר לאחר החזרת הגופה: "שולח תנחומים מעומק הלב למשפחת פרו ולכל העדה הדרוזית על מותו הטרגי של טירן שהיה אמור לחגוג היום את יום הולדתו ה-18. החזרת גופתו למשפחתו היא המעט שיכולנו לעשות כדי להביא נחמה לביתם. אני מודה לכל מי שפעל ביממה האחרונה לסגירת המעגל העצוב הזה".

שר הביטחון בני גנץ: "‏אני מבקש להביע הערכה לרשות הפלשתינית על פעולתה להשבת טירן פרו ז"ל למשפחתו. מדובר בצעד הומניטארי בסיסי לאחר פעולה שפלה ובלתי אנושית".

כאלף מפגינים מחו בדליית אל-כרמל ובכביש 6, בהפגנות שבהן נשמעו קריאות לשחרור גופתו של פרו. חמושים איימו לפרוץ לג'נין אם הגופה לא תוחזר.

ראשיתה של סאגה, ביום שלישי אחר הצהריים כאשר הגיע טירן יחד עם חבר לג'נין במטרה לתקן את רכבם. לאחר התיקון היו השניים מעורבים בתאונה בסמוך למעבר ריחן. טירן נפצע אנוש ופונה לבית החולים בג'נין על מנת לנסות להציל את חייו, בעוד חברו שנפצע אף הוא אך באורח קל יותר פונה במסוק לרמב"ם. בבית החולים בג'נין לא הצליחו להציל את טירן וקבעו את מותו. חמושים פלשתינים שהבינו כי גופת ישראלי נמצאת בבית החולים הגיעו למקום וחטפו אותה. חטיבת ג'נין בגדודי חללי אל - אקצא קיבלה אחריות על האירוע.

משפחת פרו עם מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף רסאן עליאן
חייל צה"ל חמד לצון ודיווח למשטרה: "חטפו אותנו"
הצהרת תובע נגד פלסטינים שהשליכו אבנים בסילוואן
נהג אוטובוס נפצע באורח קל מזריקת אבנים בירושלים
"לקיים שגרת חיים מלאה": מפכ"ל המשטרה סייר יחד עם הממ"ז בירושלים
תג מחיר: 5 רכבים נשרפו כליל בסמוך לירושלים
שב״כ סיכל פיגוע מטען בישראל ע״י תושב רצועת עזה
פיגוע דריסה בבאר שבע: נער נפצע באורח בינוני
נס גדול: בלון גז הוצמד למטען נפץ אך לא התפוצץ
גנץ: "זמנם של מבצעי, מתכנני ומממני הפיגועים - קצוב"
נתניהו: "נעשה הכל כדי להחזיר את הביטחון לאזרחי ישראל במהרה"