"דם ואש ותימרות עשן": סיכום המהומה בבני ברק

מהומות קשות בבני ברק: לאחר התפרעות של מספר בחורים הוזנקו כוחות משטרה עצומים שרקו רימוני עשן ברחבי העיר על מנת לפזר את ההמון • צפו בתיעוד המלא:

"דם ואש ותימרות עשן": סיכום המהומה בבני ברק

תקציר אירועי היום והאלימות - הפגנה, עצורים ורימוני הלם בבני ברק

מהומות קשות בבני ברק: לאחר שבחורים תקפו שוטרים סמויים בבני ברק, במשטרה לא שתקו. השר לביטחון פנים, אמיר אוחנה מיד הגיב: "לא תעבור בשקט. התגובה בוא תבוא, ומהר".


ואכן לאחר זמן קצר נכנסו עשרות שוטרים לבני ברק וזרקו רימוני עשן ופיזרו את ההתקהלות שנוצרה סביבם תוך הפעלת אלימות כלפי הנמצאים במקום. במהלך המהומות נעצרו 7 חרדים.


מהמשטרה נמסר: "בשעה זו פועלת המשטרה בכוחות מתוגברים לפיזור התקהלויות בלתי חוקיות בבני ברק ומטפלת בהפרות סדר קשות בעיר".


בתגובה לאירועים האלימים הגיב השר לביטחון פנים, אמיר אוחנה: "1. אוהבים את הנחיות הקורונה או לא - תפקידה של המשטרה לאכוף. 2. תקיפת שוטרים לא יכולה לעבור בשקט. 3. רוב הציבור החרדי וב"ב בפרט שומר חוק ולצערי סבל הלילה ע"ל עוול בכפו. אנו במאבק משותף להצלת חיים. האויב הוא הנגיף, לא אחר. אפשר לנצח - יחד. הניחו למריבות כעת. לכל זמן ועת לכל חפץ".


ח"כ ינון אזולאי בקריאה לשר לבטחון הפנים אמיר אוחנה: "חברי ואני גינינו את האירוע שנעשה נגד השוטרים בכל תוקף. אך כדאי שנזכור שתפקידה של המשטרה להגיב, לאכוף, אבל לא לנקום ולא להתנהג בביריונות ובעבריינות בחסות החוק. כדאי שתעשה הכל ע"מ להרגיע את הרוחות, זה עלול להידרדר לשפיכות דמים ברגע של איבוד שליטה על האירוע. אלימות אסורה מכל צד שהוא".


ח"כ בצלאל סמוטריץ' הגיב לדברי השר: "תגיד אדוני השר, כשהבטחת שהאלימות הפרועה בבני ברק "לא תעבור בשקט" וש"התגובה בוא תבוא, ומהר" התכוונת לענישה הקולקטיבית הפרועה שביצעה המשטרה הלילה בעיר? אתה זה שנתת את האות למסע נקמה חסר רסן ובעיקר חסר הבחנה בין מי שחטא לאוכלוסיה נורמטיבית ושומרת חוק?".

רימוני הלם מהמשטרה זורעים פחד ואימה ברחובות בני ברק

ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף את החרדים ואלא הזכיר אף מילה בטיפול המשטרה באירוע שיצרה: "אני מגנה בכל תוקף את האלימות כלפי כוחות משטרת ישראל שפעלו בבני ברק ומחזק את ידי גורמי האכיפה שדואגים לשמור על תקנות משרד הבריאות שמצילות חיים. אנו נפעל ביד קשה נגד מפרי החוק, בראש ובראשונה נגד מי שהרים את ידו נגד השוטרות והשוטרים שלנו".

ח"כ יצחק פינדרוס ביחס להשתוללות המשטרה: "הלילה הוכח שוב הצורך בהקמת ועדת חקירה פרלמנטרית להתנהלות המשטרה. לא ייתכן שבתגובה לאירוע קשה, כוחות משטרה יפעלו ברחובות בני ברק במסע נקם מופרע ומשולח רסן".

יו"ר הציונות הדתית, ח"כ בצלאל סמוטריץ', בתגובה לאלימות המשטרה הלילה בבני ברק: "‏ולא, אין שום סימטריה בין אלימות אזרחית, קשה וחמורה ככל שתהיה, לאלימות משטרתית רשמית וממוסדת. השניה חמורה ומסוכנת במדינה דמוקרטית פי מאה. המשטרה לא היתה מעזה לפעול באופן הזה מול הפרות חוק ואלימות גדולים וחמורים פי מאה במגזרים אחרים, ומעשים שבכל יום במגזר הערבי יוכיחו. מי שנתן את ההוראה הזו אינו ראוי להמשיך בתפקידו כמפקד במשטרת ישראל".

עוד הסביר מי האשם במצב הגרוע אליו נקלענו: "אם חברי הכנסת החרדים לא היו מפילים את הצעתי להקמת וועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת האלימות המשטרתית נגד החרדים לפני חצי שנה יכול להיות שהיום היו כבר נהלים ופקודות שלא היו מאפשרות השתוללות כזו".

ח''כ מקלב ניסה לעצור את האלימות: "אסור לאפשר לשוטרים לצאת למסע נקמה, למשטרה יש תפקיד מוגדר בחוק ועליה לפעול אך ורק על פי מה שהחוק מאפשר לה ושלא פועלים כך הם עצמם נהפכים לפורעי חוק".

עו''ד איתמר בן גביר מראשי עוצמה יהודית ביחס למהומות בבני ברק: "אני מגנה בכל תוקף את האלימות הקשה כנגד שוטרים. יחד עם זאת הענישה הקולקטיבית והאלימות קשה של שוטרים כלפי ילדים, נשים וגברים ללא אבחנה היא פסולה בתכלית לא חוקית ולא מוסרית. הסרטונים מתעדים אמש את מאות השוטרים כאשר הם מבצעים תג מחיר ומבקשים לפרוק את זעמם על עיר שלמה, נשים וילדים. אלות, רימוני הלם בחצרות בתים - כל אלה הם מעשים פסולים. אתמול זה היה נגד נוער הגבעות היום נגד החרדים מחר זה אתם. אני קורא לראש הממשלה להתערב ולקחת אחריות על האלימות של המשטרה.

בני ברק שוטר זורק רימון עשן

עוד ציין: "לא הגיוני וסביר שבאמצע הלילה עיר שלמה תבער מפיצוצי רימוני הלם, בגלל כמה עבריינים שהוקעו בתוקף על ידי נציגי הציבור. במקום לעצור את הפורעים, פגעה המשטרה בעיר ותושביה על לא עוול בכפם. אני קורא לשר אמיר אוחנה ולמפכ"ל הנכנס קובי שבתאי: השיבו את אמון הציבור במשטרה והדיחו בהקדם את הקצינים שנתנו את ההוראה לנקום בעיר ותושביה".


מאיר פרוש, סגן שר החינוך התייחס למהומות בבני ברק: "אני מגנה בתוקף כל אלימות בכל מקום ובכל זמן נגד כל אחד וגם נגד השוטרים שעושים את מלאכתם. ומאידך גם למשטרה אין זכות להתנהג ולהגיב כוחנית באופן לא פורפוציונלי של שימוש ברימוני הלם בשטח צפוף ושימוש באלות נגד עוברי אורח, הדבר אינו מקובל".


לדבריו "גם אם המחזה של פגיעה ברכבי המשטרה אינו מוצדק כלל, אסור למשטרה להתנהג כאילו שמדובר במסע נקמה אלים שאינו תורם להשבת השקט לעיר, הדברים היו צריכים להתנהל בצורה חכמה ולא כוחנית".


שר הבינוי והשיכון ח”כ יעקב ליצמן זעם: "מה שראינו הלילה בבני ברק הוא מסע נקמה פראי ותוקפני מצד שוטרים מוסתים, תוך ענישה קולקטיבית, כלפי מאות אלפים מתושבי העיר, חפים מכל פשע. יודגש, אין כל הצדקה לשום מעשה אלימות מכל סוג, כולל כמובן כלפי אנשי משטרה העושים מלאכתם. כל שימוש באלימות הוא מעשה פסול שיש לגנותו".


בנוסף אמר: "עם זאת, אני מגנה בתוקף מתן ההוראה להכניס פלוגות שוטרים לפרוק זעמם באלות לעוברי אורח, שימוש ברימוני הלם ומכתזיות, ובמשך כל שעות הלילה סיכנו רבים, תוך פגיעה במנוחת רבבות אזרחים, ביניהם ילדים קטנים, על לא עוול".


לסיום אמר: "פניתי לשר לבט”פ אמיר אוחנה ולמפכ”ל הנכנס קובי שבתאי, לקבל הבהרות נוכח התנהגות זו שאינה מוסיפה למאמצי המאבק בנגיף הקורונה, אלא להיפך".


ח"כ יוסי טייב אמר:‏ "תפקידה של משטרה היא לאכוף את החוק ולהחזיר סדר יום תקין, לצערי המשטרה אמש בבני ברק לא התנהלה כמצופה ממנה, היה עליה לדאוג לפעילות נקודתית ולמעצרם של אותם פורעים, מישהו שם למעלה החליט לצאת למסע נקמה זול שגם לא הביא את התוצאה המתבקשת, ושוב הציבור ששומר את ההנחיות משלם את המחיר".


לאחר כשבועיים: נמצאו שתי גופות ללא רוח חיים
ירושלים: ילד חרדי בן שמונה נפגע מרכב
בסיור בקריית קאליב: האדמו"ר הודה לראש העיר
הפרקליטות: האמירה להזרים גז ולהרוג חרדים - נכללת בחופש הביטוי
התפללו לרפואתו: איש מירון נפצע בתאונה בגליל
בפעם השלישית: צפירת יום הזיכרון
תאונה קשה בכביש 90: מסוק נחלץ לפינוי פצועים
רכבת ישראל מרחיבה את עבודות החישמול: שינויים בלו"ז
מנוף בטון פגע במתח גבוה - הנהג חושמל
כאוס בכותל: הח''כ הרפורמי הכניס ספר תורה לכותל