תוכנית לפיד: להעביר את הסכם הגבול הימי עם לבנון לאישור סודי

כי כדי להימנע ממשאל עם בממשלה שוקלים להגדיר את ההסכם כסימון גבול ולא כקביעה סופית • גורמים בלבנון ובארה"ב, אישרו בימים האחרונים כי ההסכמות במו''מ קרובות

תוכנית לפיד: להעביר את הסכם הגבול הימי עם לבנון לאישור סודי לפיד וגנץ

בצוות המנהל את השיחות על הגבול הימי עם לבנון נבחנת האפשרות להביא את ההסכם לאישור סודי של הקבינט, בטרם יוצג לציבור. כך התפרסם ל"ישראל היום" מפי מקורות המקורבים למשא ומתן.

על פי תקנון הממשלה, כאשר מושג הסכם בינלאומי עם מדינה אחרת, על השר שגיבש את ההסכם להניח אותו למשך שבועיים על שולחן הכנסת. לאחר מכן הוא מובא לאישור הממשלה. ואולם, במקרים מיוחדים התקנון מאשר לשר הרלוונטי להימנע מחשיפת ההסכם לציבור ולהסתפק באישורו בקבינט המדיני –ביטחוני.

"ראש הממשלה רשאי לקבוע מטעמים מיוחדים של ביטחון המדינה ו/או יחסי החוץ שלה, כי אמנה בינלאומית מסוימת תובא לאישור בפני ועדת השרים לביטחון לאומי, במקום בפני הממשלה", נאמר בסעיף 10ו' לתקנון.

שאלת הגדרת ההסכם

על פי המקורות המעודכנים בהליך, בדרג המדיני גם נבחנת אפשרות להגדיר את הליך חלוקת המים הכלכליים בין ישראל ללבנון, כ"סימון גבול" ולא כ"קביעת גבול", וזאת במטרה להימנע מהצורך לאשר את ההסכם במשאל עם.

על פי חוק יסוד: משאל עם, שאושר ב-2014, במקרה שבו "החליטה הממשלה לאשרר הסכם או לחתום על הסכם, שלפיו המשפט, השיפוט והמינהל של מדינת ישראל לא יחולו עוד על שטח... טעון אישור במשאל עם, אלא אם כן אושר ברוב של 80 חברי הכנסת".

השיחות בין ישראל ללבנון על קו הגבול של המים הכלכליים מובלות על ידי המתווך האמריקני, עמוס הוכשטיין. גורמים בלבנון, בישראל ובארה"ב, אישרו בימים האחרונים כי ההסכמות קרובות. על פי הדיווחים הן יכללו התגמשות ישראלית משמעותית, ביחס לקו הגבול המקורי שדרשה ישראל, ואשר יעניק ללבנון נתח נכבד משדה גז פוטנציאלי שנמצא באזור השנוי במחלוקת.

שגריר ישראל לאו"ם לשעבר דני דנון, המועמד במקום ריאלי בליכוד, אמר ל"ישראל היום" בתגובה כי "לפיד מוביל הסכם כניעה לחיזבאללה. הוא יודע שהציבור לא איתו ולכן מקדם בחשאי, בתעלול משפטי, הסכם תקדימי שיעקוף את הכנסת ואת רצון הציבור. יום אחד נתעורר ונגלה שלפיד כבר חתם הסכם עם לבנון, ויתר על מאגר גז בשווי מאות מיליארדי דולרים וייצר תקדים מסוכן לקראת משאים ומתנים עתידיים על גבולות ימיים. לפיד חייב לעצור עכשיו את הסכם הכניעה המביש. הממשלה בראשות הליכוד שתיבחר תמשיך, עם לגיטימציה ציבורית, לקדם פתרון בנושא סבוך זה".

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "אין אישור למידע מכיוון שאין בשלב זה הסכם, כשיהיה מה לעדכן בנושא נעדכן".

האינפלציה בישראל בשיא של 14 שנים, מחירי הדיור זינקו ב-20.3% בשנה
הדילמה הגדולה של נתניהו: מי יהיה שר האוצר הבא?
הממשלה אישרה את ההסכם הימי בין ישראל ללבנון
מחטף של הרגע האחרון? יו"ר הכנסת אישר דיון מיוחד בנושא העברת כספים
לאחר משא ומתן: הוסכם השכר לעובדי הוראה
ישראל ולבנון הגיעו להסכם על הקו הימי
לראשונה: מדינת ישראל מתיישרת לפי התקן האירופאי בתחום המזון
לכבוד החג: עלייה של 18% בהוצאות האשראי
פורום הנגב: הממשלה אישרה הקמת מנגנון אזורי
תקדים היסטורי: קורס ראשון של הכשרת חרדים למנהלי עבודה נפתח אתמול