#10 נקודות שחייבים להפנים לפני שמתווכחים

קורות הקורונה ופולמוס הדיון איך להתייחס אליה והאם בכלל להתאים את שגרת חיינו לדרישות הנגיף הביאו את הציבור החרדי למצב של בלבול

#10 נקודות שחייבים להפנים לפני שמתווכחים

הסתה בתקשורת נגד חסידים

כאן חדשות - תאגיד השידור הישראלי

הגה"ג רבי גרשון אדלשטיין שליט"א בקריאה לשמור על הנחיות הבריאות

מחלוקת חכמים - הוראות שונות מגדולי הרבנים

1. ההיגיון הפשוט אומר שכל התקהלות כולל תפילה מסכנת את ציבור המתקהלים.

2. ההשקפה החרדית אומרת שאם הרב שלך שולל ניתוח במקום שהרופא מחייב זאת - הקובע הוא הרב ולא הרופא. זוהי ההשקפה החרדית האותנטית. כנ"ל בקורונה.

3. לא מעט אדמו"רים חסידיים, רבנים ליטאיים וראשי קהילות ומשפיעים ספרדיים התייחסו בביטול להנחיות משרד הבריאות. רובם המליצו להמשיך את שגרת החיים כאילו ואין קורונה. זה עובדה.

4. חסידים אלו מצווים לנהוג כהוראת רבם, וטוב שכך יעשו. כל טענה בעניין זה יכוון אך ורק לאדמו"רים ולא חסידים, נקודה. הפחד לדבר נגד רב או אדמו"ר לא מצדיק את התקפת החסיד.

5. אפשר להביע צד בכל הנידון איך ומתי להתייחס לנגיף, אבל ההתייחסות חייבת להיעשות אך ורק כלפי המישור הרבני ולא כלפי החסידים שאינם מקבלים החלטות כלל, הם רק מצייתים - השאלה היא למי הם מצייתים.

6. 'חרדי' יכול להיקרא אך ורק מי שפועל לפי דעת רבותיו בכל מצב ולא מהרהר אחר דברי רבו גם במצבים שנראים בלתי סבירים. במקביל החרדי יבין גם את רעהו החרדי שנוהג הפוך גם הוא על פי הוראת רבו שלו. הנוהג שלא לאכול בפסח קטניות מפני פסק רבותיו יודע לקבל בפשטות בהבנה ששכנו כן אוכל קטניות על אף שזה נוגד את הערכים שלי.

7. אחד שאין לו כלל רב ונוהג על פי איך שהוא מבין את ההלכה אינו עומד תחת ההגדרה חרדי. לא פסלתי אותו אבל חרדי הוא לא. הוא יכול לקרוא לעצמו חרדי צעיר, חרדי מודרני או אולי אפילו דתי אבל חרדי ודאי שהוא לא.


8. אם אתה עומד תחת הקריטוריונים של ההגדרה "חרדי" - אין לך כלל מה לומר בנידון. אתה מתבודד כהוראת רבך וההוא מתקהל כצווי רבו. שניכם באותה סירה, שניכם לא פועלים על פי ההיגיון האישי שלכם אלא על פי הוראת רבותיכם. אז את מי אתה בא לתקוף? את החסיד? ודאי שלא, הוא סך הכל הבובה. אז תתקוף את מקבל ההחלטות? את האדמו"ר? זה יכול לקרות אלא אם כן ההיגיון שלך אינו פועל או שאתה כלל לא במיינסטרים החרדי. אלא מה נותר לך לעשות? פשוט לשתוק ולהתעלם. אלו ואלו דברי א' חיים...

שים מסכה על הפה וגם על העיניים. זה לא בשבילך להתווכח אם אנשים שגדולים ממך, איך אומרים? זה גדול מידי עליך.


9. אם אתה לא זכית להימנות על אלה ששואלים את פי רבותיהם ופועלים אך ורק לאורם, סיכמנו כבר שאתה לא חרדי קלאסי. זהו. עכשיו אם יש לך טענה נגד המתקהלים, המפרים הנחיות ואלה שאינם מכסים את פיהם במסכה, אתה יכול להתווכח איתם, אבל כלל לא בעניין ההתקהלויות והמסכות, הם כלל לא יבינו אותך, למען האמת אין להם כלל הסבר הגיוני לפשר הזלזול שלהם בהנחיות, ההסבר היחיד שלהם יהיה שכך הרב שלי הורה לי.


10. עכשיו נותר לך להתווכח על דבר אחד. תתווכח איתו על הקשר שאמור להיות בין חסיד לרבו והאם בכלל אמור להיות קשר שכזה. רק אל תשכח לציין שאתה לא משתייך לאלה ששואלים כל דבר את הרבנים או בקיצור תציין שאני לא חרדי ותראה הפלא ופלא. החרדי המזלזל ומתקהל יבין את הכעס אשר בליבך. לחרדי יישאר דבר אחד להגיב לך- למה אני מזלזל? אתה לא יכול להבין זאת.


שלכם, שלוימי - כתב דעה באתר 'בימה'

הוראות שונות ומשתנות יצאו מידי תקופה מחדרי הרבנים, זה אומר כן להישמר וזה פוסק לא להסתגר. זה קורא להלשין על המזלזלים בהוראות, וזה מורה להחרים ולא לצרף את המוסרים.

הבלבול שנוצר משתקף היטב ברחוב החרדי. זה חובש מסכה ומתפלל במרפסת, זה נושם לרווחה ומנענע בבית הכנסת, וזה מתאים את עצמו למנהג המקום...

מהציבור הכללי אך גם מתוך תוכי קהילת החרדים נשמעים ביקורת מקבוצה זו על זו. הממשיכים בשגרה נוקפים אצבע ומאשימים שכנים ב'מסירות' והלשנה, הנזהרים והחרדים לנפשם זועקים על הפקרות והדבקה מצד שכיניהם. אז מי צודק?

חשוב לומר שהאמירה הרווחת לפיה - רבנים דוקא מקהילות מסוימות הם ורק הם מאשרים את הזלזול בהנחיות - אמירה זו איננה נכונה מיסודה.

כותב השורות יודע להצביע בוודאות על רבנים הן ספרדיים הן ליטאים והן חסידים, הן על רבנים שפסקו על חוב גמור להיזהר ולשמור על הנחיות הבריאות והן על רבנים שהתבטאו לא פעם בזלזול גמור כלפי הנחיות אלה ואף כאלה שראו בך גזירת שמד. אה, וגם רבנים שיצאו בקול חוצב להבות שחובה גמורה לציית להיזהר ולהישמר אך למעשה תמונות וסרטונים הוכיחו שהם עצמם נוהגים לגמרי אחרת.

אז האם לחסיד המתבודד יש מה לטעון כנגד הליטאי המתקהל? עשינו מעט סדר בדברים>>

קצת יותר ממה שידעתם על 'שמחת בית השואבה'
חג האסיף: הסוכה - מקום וזמן לעשות 'חושבים'
על מה יום כיפור - לא יכול לכפר?
20 שנה אחרי: נותרו הקונספירציות האנטישמיות בעניין אסון התאומים
טור דעה: הבריחה מהכלא ומהתקשורת
דרך נפילה: המשותף לכל האסונות קיץ תשפ"א
מה המסר מאחורי האסונות שתקפו אותנו לאחרונה? הרב בועז שלום מסביר
האם בכנסת מקפידים על מסכות? גלריה תוכיח!
איראן דוהרת לפצצה, וממשלת לפיד־בנט כנועה ושותקת
מזעם על עצמי לתפילה לשמים