סין ורוסיה לצד טהרן: איראן הצטרפה לארגון שנגחאי

ארגון שנגחאי לשיתוף פעולה שכולל את סין, רוסיה, הודו ומדינות נוספות, צירף אליו גם את הרפובליקה האסלאמית

סין ורוסיה לצד טהרן: איראן הצטרפה לארגון שנגחאי

ארגון שנגחאי לשיתוף פעולה (SCO) אישר היום (שישי) את צירופה של איראן כחברה מלאה במסגרת הוועידה ה-21 של SCO שתתקיים בדושאנבה. הארגון כולל את סין, רוסיה, קזחסטן, קירגיזסטן, טג'יקיסטן, אוזבקיסטן, הודו ופקיסטן.

על פי הפרסום ב'ישראל היום', טהרן מצטרפת לארגון לאחר שזה במשך ארבע השנים האחרונות לא צירף חברות חדשות, ובכך הם דואגים לחיזוק היחסים הכלכליים והביטחוניים עם כלל חברות הארגון – ובמיוחד עם מוסקבה ובייג'ין. את התליין מטהרן קיבלו בבירת טג'יקיסטן בהוד והדר. ראש הממשלה המקומי, קוחיר רסולזודה, בירך אותו בקבלת הפנים בנמל התעופה, ואחר כך הוא התפנה לרצף פגישות.

ראיסי ניצל את 24 השעות האחרונות לרצף פגישות שבמסגרתן נועד, בין השאר, עם מקבילו הבלארוסי אלכסנדר לוקשנקו על דרכים להתעמתות עם הסנקציות, עם ראש ממשלת פקיסטן אימרן חאן, וכן עם ראש ממשלת ארמניה ניקול פשיניאן – לאחר שבימים האחרונים החליטה אזרבייג'ן לגבות מסים ממשאיות איראניות שמובילות סחורות לארמניה, ובהן אמל"ח. אגב, בלארוס וארמניה הן רק ידידות של הארגון, ולא חברות בו – אולם הפגישות הללו נועדו כדי לקדם את האינטרסים של טהרן.

"לחברות האסטרטגית הזו יש השפעה חשובה על תהליך שיתוף הפעולה המקיף בין איראן לבין המדינות השכנות, ובמיוחד באסיה", מסר שר החוץ האיראני אמיר עבד אללהיאן. דבריו מעידים על כישלון ממשל ביידן בשתי חזיתות: בראש ובראשונה, מול איראן ובלימת תוכנית הגרעין שלה. ושנית, וייתכן אף חמור מכך מבחינת נשיא ארה"ב ואנשיו, חיזוק סין ורוסיה בזירה האזורית.

"כולי תקווה שארגון שנגחאי לשיתוף פעולה, שצבר עמדה אזורית ובינלאומית משמעותית תוך זמן קצר – ימשיך בדרך הצמיחה", הגיב נשיא איראן ראיסי. מקבילו הרוסי ולדימיר פוטין, שהצטרף בשיחת וידאו בגלל הבידוד שבו הוא נמצא, אמר: "אנחנו תמיד תמכנו בחברות המלאה של איראן בארגון שנגחאי לשיתוף פעולה, בגלל שאיראן משחקת תפקיד מרכזי במרחב אירואסיה".

נשיא סין שי ג'ינפינג הוסיף: "אנחנו מתנגדים לסנקציות על הכלכלה הבינלאומית, ואני קורא למדינות הארגון להישאר מאוחדות נגד התקפות מצד מדינות אחרות".

פוטין בשיחה עם נשיא סין
שלוחות חב"ד התכנסו בקאזאן שברוסיה
מרהיב: עשרות דולפינים מקפצים מעל המים • צפו
הקדים את בנט: הרמטכ"ל האיראני נחת במוסקבה
היעדר השקעה באנרגיה נקייה פוגע במאבק בשינויי האקלים והעוני
לבנון: קרבות ברחובות בין חיזבאללה לצבא
ארה"ב: מטוס התרסק בקליפורניה
אגם מוריין בפעולה; מהיפים שבקנדה
בשל מחסור בדלק: רשת החשמל בלבנון קרסה
הכנסת ספר תורה בברדיטשוב שבאוקראינה • גלריה
לאחר 117 שנה: הנחת אבן פינה לבית הכנסת העתיק ברוסיה • גלריה