בהשתתפות אלפי יהודים: ברחבי העולם נשלמות ההכנות לסדרי פסח

ברחבי העולם נשלמות ההכנות לסדרי פסח במרכזי הסוכנות היהודית ובקהילות היהודיות, בהן ישתתפו אלפי יהודים

בהשתתפות אלפי יהודים: ברחבי העולם נשלמות ההכנות לסדרי פסח

יציאת אוקראינה:

מאות יהודים שחולצו מהתופת באזורי הלחימה באוקראינה, יחגגו את ליל הסדר במרכזי החירום והסיוע של הסוכנות היהודית במדינות הגובלות באוקראינה - בפולין, בהונגריה וברומניה. זאת לקראת עלייתם לישראל בימים הקרובים. את הסדר המרכזי המתקיים בוורשה יוביל סמנכ"ל הסוכנות היהודית ומנהל היחידה לעליה וקליטה שי פלבר. שליחי הסוכנות היהודית יערכו את סדרי הפסח למאות מיהודי אוקראינה גם במרכזים ברומניה והונגריה, לקראת עלייתם לישראל.

לצורך האירוע הפיקה הסוכנות היהודית הגדה ותרגמה אותה לרוסית. זאת בסיוע ספריית פיג'מה (PJ LIBRARY) וקרן הרולד גרינספון, ובשיתוף משרד העלייה והקליטה. הסוכנות היהודית גם הפיצה 3,500 עותקים של ההגדה ליהודי אוקראינה שהגיעו לישראל. ההגדה מעוצבת בהתאמה גם עבור הילדים – החל משירי חג גדיא, הסימנים השונים, אחד מי יודע ועד שיר השירים והלל לכבודם של העולים לישראל.

הסדר הגדול בעולם באתיופיה:

אלפים מבני קהילת הממתינים באתיופיה צפויים להתכנס יחדיו בליל סדר מרכזי שייערך בסיוע הסוכנות היהודית בגונדר ושנחשב ליל הסדר הגדול בעולם. עוד מאות מבני הקהילה ישתתפו בליל סדר מרכזי שייערך באדיס אבבה. סדרי הפסח באתיופיה נערכים על רקע הערכות הסוכנות היהודית ומשרד העלייה והקליטה למבצע "צור ישראל" שצפוי להתחדש בימים הקרובים בהתאם להחלטת הממשלה.

ההכנות לקראת ליל הסדר, בניצוחו של רב קהילת הממתינים, הרב מנחם ולדמן, נערכות במשך ימים ארוכים על ידי בני הקהילה בסיוע מתנדבים והן כוללות כ-100,000 מצות שנאפות עד לערב החג מכ-3,000 קילו קמח חיטים שנטחן על ידי בני הקהילה לשם אפיית המצות, הפקת כ-400 ליטר יין מצימוקים והכנת חרוסת על פי מתכון אתיופי ייחודי לקהילה, המורכב מתמרים, בננות, ג'ינג'ר, סוכר ויין.

את הסדר בגונדר יערוך המורה ליהדות מישראל מתיקו יאלו שהיה ראש הקהילה באדיס-אבבה לפני עלייתו לישראל בשנת 2001. באדיס אבבה יערוך את ליל הסדר המורה ליהדות פיקדו מרה. יחד איתם יובילו את הסדר מתנדבים מישראל וכן החזנים של הקהילה וילדיה שיצטרפו בשירה ובאמירת קטעי ההגדה של פסח בעברית ובאמהרית.

ליל סדר עולמי:

מאות שליחות ושליחים של הסוכנות היהודית יערכו סדרי פסח עם הקהילות היהודיות ברחבי העולם - מאוסטרליה וניו זילנד, אירופה, דרום אפריקה, אמריקה הלטינית וצפון אמריקה ובמדינות חבר העמים לשעבר. גם במרכזי הקליטה ברחבי הארץ נערכים אלפי עולים בסיוע הסוכנות היהודית בהכנות לקראת ליל הסדר.

יו״ר ההסתדרות הציונית ויו״ר הסוכנות היהודית בפועל יעקב חגואל: ״החג הזה ייחודי ומרגש במיוחד כי חוגגים אותו אלפים רבים של יהודים שחולצו מאזורי הלחימה והתופת באוקראינה, והם עולים לישראל- הבית וחוף המבטחים של כל יהודי בעולם. גם בשנת 2022- הציונות ממשיכה להגשים את עצמה. בני עמנו מאתיופיה, כמו אחינו ואחיותינו מאוקראינה ומכל רחבי העולם, מקיימים היום הלכה למעשה את יציאת מצרים המודרנית של ימינו".

אפייה
הדף היומי מסכת נדרים דף מ
תזהר לא להרוס לילד את החיים! - הרב אליהו רבי
הדף היומי מסכת נדרים דף לח
חסדי השם: ראש הישיבה שוחחר אחר אשפוז ארוך
הדף היומי מסכת נדרים דף לז
המתחזקים ובעלי הבתים בראשון לציון ולוד סיימו מסכתות
המפתח האמיתי לשלוות הנפש - הרב אליהו רבי
הילולת הרה"ק רבי צבי הירש מרימנוב זיע"א בפולין
מסע השתפכות הנפש בגליל לאלמנות זקני ירושלים בראשות הרבנית מסאטמאר
ראש הישיבה חיזק את רכזי האיחוד בירושלים: "אתם ההצלה של הדור"