למרות הקורונה והסגר: 7 ילדים טבעו למוות בעונת הרחצה הנוכחית

למרות שעונת הרחצה השנה הייתה קצרה מהרגיל, ולמרות מגבלות הקורונה, 7 ילדים טבעו למוות - כך עולה מדו"ח של ארגון בטרם לבטיחות ילדים. מדובר בירידה של %26 בהשוואה לממוצע השנים 2015-2019, שעמד על 16 מקרים

למרות הקורונה והסגר: 7 ילדים טבעו למוות בעונת הרחצה הנוכחית אילוסטרציה

עונת הרחצה 2020 הייתה קצרה מהרגיל ובחלקים ממנה הוטלו סגרים שמנעו הגעה לבריכות וחופי הים. בנוסף, עונת הנופשים הייתה מצומצמת בשל מגבלות הקורונה וריבוי הבידודים הביתיים. דו"ח של ארגון בטרם מעלה כי במהלך עונת הרחצה טבעו למוות 7 ילדים. מקרה אחד התרחש בבריכה ביתית ועוד שישה מקרים במרחב הציבורי - שני ילדים טבעו בכנרת, שניים בים, אחד בבור מים, ואחד בנהר.

בבחינת סך מקרי הטביעה בעונות הרחצה 2015-2020 עולה כי 72% ממקרי הטביעה התרחשו במרחב הציבורי ו-27% מהמקרים התרחשו בבית ובחצר הבית.

עוד עולה מהנתונים כי בארבעה מהמקרים הטובעים היו בני נוער (גיל 14-17), שניים בקבוצת הגיל 5-9 וילד אחד מתחת לגיל 4.

בהסתכלות על נתוני 2015-2020 קבוצות הגיל של 0-4 ו 15-17 -נמצאות בסיכון מוגבר לתמותה כתוצאה מטביעה בעונת הרחצה: חלקן היחסי במקרי התמותה הוא פי 1.3 ופי 2.2 מחלקן היחסי באוכלוסייה בהתאמה. כל הנערים בקבוצת גיל 15-17 מתו במרחב הציבורי. בהסתכלות על קבוצת הגיל 0-4, זירת הטביעות המרכזית היא הבית וסביבתו המהווים 61% מהמקרים.

אורלי סילבינגר, מנכ"לית ארגון בטרם לבטיחות ילדים: "קיץ 2020 היה חריג. חלק מהקיץ היינו תחת הגבלות של סגר או בידודים, ופחות בילינו בצימרים, בנופשים, בבריכות ובים. משפחות רבות שינו את השגרה המוכרת להם, והחשש מפני הקורונה הוביל למציאות שבה המשפחה הגרעינית התלכדה וההורים היו יותר נוכחים וזמינים לילדים.

"למרות זאת, גם השנה איבדו את חייהם שבעה ילדים בטביעה. טביעה היא גורם התמותה השני בשכיחותו בהיפגעות ילדים. כל ילד שטבע ואיבד את חייו השאיר חלל עצום בלב משפחתו ומכריו.

"לצד המקרים שהסתיימו במוות, ישנם גם מקרי טביעה נוספים שחלקם הסתיימו בשלום, אך במקרים אחרים הילדים יסבלו מנזק לכל החיים.

"עונת הרחצה הרשמית אמנם הסתיימה, אבל מזג האוויר עדיין חם ואנחנו מבקשים להזכיר להורים, אל תגידו לי זה לא יקרה - בסביבת מים לא משאירים ללא השגחה ילדים מתחת לגיל 5 או שאינם יודעים לשחות. כאשר יש יותר ממבוגר אחד קובעים מבוגר תורן שתפקידו להשגיח במרחק נגיעה וללא הסחת דעת. בריכה ביתית צריך לגדר עם שער שננעל באופן אוטומטי. בריכות שאינן מגודרות יש לרוקן מיד בתום השימוש. לימודי שחיה מצילים חיים ומומלצים מגיל 4 ובהתאם ליכולות הילד".

בני ברק ותל אביב מציגים: חזרה ללימודים ללא תוספת תקציבית
בני ברק: כונן שחזר מסיוע לגברת, חילץ בשלום ילד שננעל ברכב לעיני המשפחה
כך נמנעת האפשרות ללמידה מרחוק במוסדות החינוך החרדי
97% מהזקנים חיים בקהילה, 50% מבקשים לשוב לפעילות בחוץ
דו"ח 'זכויות אדם' חמור: "הורגים את הזקנים מבדידות"
הגננות החרדיות מ"הערים האדומות" שבו לעבודה בחריש
דיון חירום בכנסת נגד עיריית ביתר עילית
משרד החינוך: אין ולא יהיו מוסדות חינוך חרדיים פתוחים ומפלים בנות
10,699 ילדים פלסטיניים טופלו בישראל מתחילת השנה
מודיעין עילית: תינוק שננעל ברכב לעיני אביו