הנפש מחלימה רק אחרי שנתיים: מחקר ענק חושף צד אפל של נגיף הקורונה

חוקרים באוניברסיטת אוקספורד מצאו שהסיכון לפתח שורה של הפרעות פסיכיאטריות, כולל אפילפסיה, גדל באופן מובהק לעומת המצב אחרי מחלות נשימתיות אחרות • מנגד, יש...

הנפש מחלימה רק אחרי שנתיים: מחקר ענק חושף צד אפל של נגיף הקורונה

חוקרים באוניברסיטת אוקספורד מצאו שהסיכון לפתח שורה של הפרעות פסיכיאטריות, כולל אפילפסיה, גדל באופן מובהק לעומת המצב אחרי מחלות נשימתיות אחרות • מנגד, יש גם חדשות מעודדות בכל הנוגע לתסמינים קצרי טווח. כך פורסם ב'ישראל היום'.

מחקר חדש, שפורסם בימים האחרונים בכתב העת המדעי Lancet Psychiatry, חושף את ההשלכות הפוטנציאלית של נגיף הקורונה על המוח - שנים לאחר ההידבקות וההחלמה.

לפי המחקר של חוקרים מאוקספורד, שבחנו נתונים רפואיים רשמיים של יותר ממיליון בני אדם, למי שנדבק בקורונה יש סיכון מוגבר לפתח בשנתיים שלאחר ההחלמה שורת הפרעות. בין השאר, מדובר בנדודי שינה, דמנציה, אפילפסיה, פרכוסים ואף פסיכוזה. עוד הוזכר "ערפול מוחי", שמאופיין בשחיקה קוגניטיבית, ועלה בחודשים האחרונים כתלונה נפוצה במיוחד עבור אלו שחולים ב"לונג קוביד" (מחלה שמאפייניה הרשמיים לא ברורים אך מזהים אותה אצל מחלימי קורונה).

החוקרים הסבירו שאמנם מחלות נשימתיות מגבירות בדרך כלל את הסיכון הזה, אך בקורונה הסיכונים האלו גדלים באופן מובהק לעומת המצב אחרי שאר המחלות הנשימתיות.

לדברי החוקר הראשי פול הריסון, ממצאי המחקר הם שילוב של חדשות משמחות ומדאיגות. החלק המעודד הוא שהסיכון לפיתוח תסמינים של דיכאון וחרדה לאחר הידבקות לא היה חריג (אך דומה לסיכון המוגבר שיש אחרי שפעת) ולמעשה התסמינים האלו נעלמים כעבור חודשיים.

כמו כן, מסרו החוקרים כי הסיכון לפתח את ההפרעות הנוירולוגיות שהוזכרו גדול במיוחד לאלו שנדבקו בווריאנט ה"דלתא" וה"אומיקרון", שדווקא נחשב לזן פחות מסוכן בכל הנוגע לרמת התמות של קורונה.

החוקרים הבהירו כי כרגע אין דרך לדעת מה הגורמים לסיכון המוגבר בהפרעות הפסיכיאטריות בקרב מחלימי קורונה.

מוח
כרבע מיליון שקלים לעובד בית הזיקוק שנפגע בתאונה
נחנך האמבולנס הראשון ביישוב החרדי 'טלזסטון'
שוחרר המאושפז האחרון מפיגוע התופת בכניסה לירושלים
מת מפצעיו הפצוע אנוש מפיגוע בכניסה לירושלים
רגע לפני הממשלה החדשה: השר העניק אות הוקרה לארגון 'רפואה ושמחה'
חיסון נגד שפעת מועיל לחולים באי ספיקת לב
כונני 'הצלה' הצילו את חייו של ילד שנחנק מנקניקיה
חייו של נער בן 16 ניצלו בזכות צנתור מוח במרכז הרפואי לגליל
צפו: הפרופ' הבכיר מבלינסון מסביר על התפרצות דלקת העיניים
חשד להימצאות טפיל בכנרת שעלול לגרום לדלקות בעיניים ולפגיעה בראייה