מדי שנה נפטרים 2200 הורים לילדים בגיל 18-0

ח"כ יוסף טייב (ש"ס): "לא ייתכן שב-2020 עוד לא הגענו להסתכל על ילד יתום כעל ילד, ללא קשר ממה נפטר אביו אם בפעולת איבה או בתאונת עבודה"

מדי שנה נפטרים 2200 הורים לילדים בגיל 18-0

משרד הרווחה בוועדה לזכויות הילד: מדי שנה נפטרים 2200 הורים לילדים בגיל 18-0

בדיון מיוחד שקיימה הוועדה בנושא הסיוע הממשלתי לילדים יתומים הוצג מסמך מרכז המחקר והמידע של הכנסת ובו נתונים על פערי הסיוע בין יתומי מערכת הביטחון ופעולות איבה לבין יתומים אחרים: מוסדות המדינה לא מאתרים באופן פעיל ילדים יתומים

מ"מ יו"ר הוועדה ח"כ תמר זנדברג (מרצ): "נדהמתי לגלות שילדים צעירים המאבדים הורה או שני הורים היא האוכלוסייה המוזנחת ביותר מבחינת הטיפול הממשלתי. מדובר על עשרות אלפים ובמצטבר מאות אלפים של ילדים שנוסף על האובדן הקשה של הורה או חלילה שני ההורים, בגיל בו הם עדיין המשענת משמעותית ביותר, נוספת התמודדות קשה בירוקרטית, כלכלית ונפשית. לא הייתי מודעת עד כמה גדולה ההשתקה גם אם לא מכוונת וההזנחה של הנושא מתחת לרדאר".

עוד אמרה כי "הנושא העסיק את הכנסת פעם אחת ב-2018, בוועדת העבודה והרווחה, שם נחשפה המציאות המאוד מוזנחת. הכנסת התפזרה ובמציאות הפוליטית הוועדה לא השלימה עבודתה. אפשר לקחת דוגמה מהסל של משרד הביטחון שהוא דוגמה למה שזקוק לו ילד שאיבד הורה".

ח"כ יוסף טייב (ש"ס): "לא ייתכן שב-2020 עוד לא הגענו להסתכל על ילד יתום כעל ילד, ללא קשר ממה נפטר אביו אם בפעולת איבה או בתאונת עבודה. הפער הזה ברמת המלגה, התמיכה ורשימת השירותים, כל עוד הדבר הזה לא ייפתר, זה יירשם עלינו כח"כים לדיראון עולם. אני יודע שח"כים עסוקים אך כואב לי שהם לא כאן, חובתנו לפתור את זה. אפשר להקים ועדה בין-משרדית של משרד העבודה הרווחה והחינוך כדי לאתר את היתומים ולדאוג להם".

הדס דיסין גליק, מנכ"לית ומייסדת ארגון אמיצים: "אנחנו יודעים שאנחנו מטפלים בילד שלא עומד בפני עצמו ובמקרה שלנו מדובר על הורה אחד שבעצמו חווה את הזעזוע. זה אובדן מגן, כאשר ילד מאבד את אחד מעמודי המשפחה. בהיותי בת 29 נשארתי עם 4 ילדים מגיל 7 עד 7 חודשים והתחושה הזו מלווה אותי עד היום. אלמנות ויתומים מחזיקים את זה איתם לתמיד. המוות מערער אמונה ומערער הכל ואנחנו המבוגרים נשארים חסרי אונים מול עצמנו ומול הילדים. אחרי 70 שנה של שכחה אנחנו מציפים את הנושא ומבקשים פתרון חברתי. ישראל עסקה באלמנות צהל וטרור ולא התפנתה לעסוק בכ-92% שהם אלמנות ויתומים אזרחיים. מדי פעם העיתונות מציפה קטסטרופות של תאונות דרכים נוראיות ואנשים זוכרים אותן ואף אחד לא זוכר את האחרים. יש פער עצום, בור שחור למלא. אנחנו מבקשים להתחיל עבודה חברתית ולאו דווקא כלכלית. התמונה הכלכלית- ילד יתום מקבל 731 ₪, כך שאלמן/ה אמורים לגדל ילדיהם בקצבה זו ולעומתם ילד עם סוכרת, ללא מבחן הכנסה ההורה יקבל 2,608 ₪. זה מספר איך ילדים יתומים נשכחים ולא מטופלים. יש מחקר בישראל מ-2011 של בנבנישתי ושמעוני, שם סיכוי של פי 2 לילד יתום למצוא עצמו במסגרות חוץ ביתיות של רווחה. זו לא משפחה בסיכון והיא לא נכללת ברווחה".

מריה רבינוביץ' ממרכז המחקר והמידע של הכנסת הציגה מסמך שנכתב לבקשת חכ"ל יהודה גליק: "הנתונים נכונים ל-2018/17. אין בישראל מקור נתונים אחד מוסמך שניתן לראות בו במרוכז נתונים על ילדים יתומים ואנחנו מתבססים על ילדים הזכאים לגמלה חודשית – משרד הביטחון והמוסד לביטוח לאומי. הסיוע שניתן לעיתים נמשך עד גיל 21/ 24 או 30 בהתאם לגוף המסייע. בישראל יש כ-40,000 יתומים מקבלים סיוע ומתוכם 30,0000 עד גיל 18. הסיוע ליתום ניתן בהתאם לסיבת ההתייתמות. במוסד לביטוח לאומי יש מספר זכאויות. מכלל היתומים עד גיל 18, פחות 0.5% מקבלים סיוע בגין התייתמות של אלימות במשפחה. 0.8% עקב פעולות איבה. 1.5% כוחות הביטחון. 4% מהילדים התייתמו בגין תאונת עבודה ו-93% שמקבלים קצבת שארים עקב מחלה, תאונה או כל סיבה אחרת שאנחנו לא יודעים. החוק מגדיר מי זכאי. מוסדות המדינה לא מאתרים באופן פעיל ילדים יתומים. אין מעבר מידע ולכן בשירותי הרווחה מטפלים בילדים שהמשפחות פונות או על פי חוק".

היא הציגה את נתוני הסיוע של המוסד לביטוח לאומי- ביחס לאלמנ/ה וילד אחד ולפיהם- קצבת שארים- 2,283 ש"ח, אלימות במשפחה- 4,623 ש"ח, תאונות עבודה- 80% מגמלת נכות מעבודה. כמו כן זכאים למענק לימודים, בר/בת מצווה ודמי מחיה לאחר 8 שנ"ל. לעומתם נפגעי פעולות איבה ויתומי כוחות הביטחון זכאים לסיוע של 10,216 ₪ ולצדו- טיפול פסיכולוגי, שיעורי עזר, טיפולים רפואיים, השכלה גבוהה ועוד.

גלי גריאון, שיתפה בסיפורה האישי: "התאלמנתי לפני 12 שנים בגיל 35 באופן פתאומי לאחר צנתור של בעלי. מצאתי עצמי סוגרת את העסק המשותף עם בעלי כדי להתרכז בילדים. למזלי הייתה לי תמיכה משפחתית ויכולתי לקבל מענה בביטוח לאומי אך אין סיוע נפשי או קבוצות תמיכה לילדים. לא צריך להגיע רק לילדים שהם מקרי רווחה, כדי שהילד יקבל סיוע לטראומה שמלווה אותו לכל החיים ולא כל הבעיות קשורות למשרד הרווחה אלא למצב האישי של הילד".

אילן שריף, מנהל תחום אובדן ושכול במשרד הרווחה: "בדקנו 3 שנים רצופות וכל שנה נפטרים 2200 הורים לגילי 18-0. מדובר על עשרות אלפי ילדים החווים שכול של הורה וזה סדר גודל מאוד גדול שהמדינה לא מתייחסת אליו בצורה מסודרת. בנוסף, יש כ-900 ילדים שנפטרים מדי שנה. גיבשנו שת"פ בין-משרדי דרך תכנית 360 לילדים בסיכון ונשמח לקריאה מצד הוועדה ומעקב לכך שייווצר מתווה ויינתנו משאבים".

מ"מ היו"ר ח"כ זנדברג סיכמה את הדיון: "מקרי אלימות במשפחה או שכול בטחוני מוכרים לנו יותר אבל היתמות והשכול הנסתרים מהעין, הם המקרים הנפוצים יותר ובמסגרתם אלפי ילדים ומשפחות מתמודדים עם ההשלכות על חייהם. אני פונה לשר הרווחה להקים צוות בין-משרדי שימפה את הצרכים של משפחות עם ילדים עד גיל 18- נפשיים, כלכליים, חינוכיים והצעות פעולה עם תיקונים לחוק, תקצוב, וכן מי הגורמים המקצועיים האחראים. נבקש שתוצרי הצוות יוצגו בפני הוועדה בתוך 6 חודשים".

ח
תיעוד: שמחת החאלקה אצל ר' בערל
יוצא לדרך: טלפונים כשרים לתלמידי החינוך החרדי
'צורבא מרבנן': רבני ארגון צורבא מרבנן עלו למעונו של הגר''ש בעדני
ח''כ אזולאי: מנכ"לית המשרד לשיוון חברתי מצפצפת על ועדת הכספים
טיפים להתמודות עם הסגר השלישי!
כל מה שצריך לדעת לפני שקונים איפור
לאחר שנשרפה הגופה המשפחה ביקשה לקבור; המשטרה-לנתח
בזכות הקורונה? ירידה במספר הגירושין
צפו: הגר"ש אלתר בשיחה חינוכית בבר מצוה
צפו: הגרי"ח אוהב ציון על שם האדם